Opgestapte PvdA'ers zoeken doelbewust de grenzen op ECONOMIE 23 Met ferme taal en gestrekt been gaan Kamerleden Tunahan Kuzu en Selguk Öztürk los op de PW. „Er zijn parallellen met Duitsland in Hitiers tijd." Met gekletter werden ze uit de fractie ge zet, omdat de tot dan toe ta melijk anonie me PvdA'ers Öztürk en Kuzu wei gerden zich te scharen achter het integratiebeleid. Er werd gespecu leerd dat de twee een moslimpar tij zouden oprichten, maar ze pre senteren zich alweer een jaar als de politieke beweging DENK (Turks voor 'gelijkwaardigheid'). Wat vooral opvalt: ze bestrijden met felle toon PVY-leider Geert Wilders. Tunahan Kuzu erkent het. Zodra Wilders het woord neemt, rent hij naar de micro foon 'voor een tegengeluid'. En Selquk Öztürk, doorgaans niet op de voorgrond, vergelijkt Wilders met Adolf Hitier. Öztürk: „Ik zeg dat Wilders op weg is Hitier te wórden." Kuzu: „Het is misschien niet smaakvol, maar Wilders verlegt steeds weer een grens. Dat moet een keer op houden. Er zijn parallellen met het Duitsland in Hitiers tijd." Kuzu: „Destijds criminaliseerde Hitier mensen op basis van hun ras en religie. Nu doet Wilders dat op basis van etniciteit en reli gie." Öztürk: „Hij beweert dat. Maar zijn boodschap zorgt ervoor dat mensen denken: ik mag iemand met een baard ook een haatbaard noemen. Hij opent een weg waar bij mensen elkaar pijn doen. Iede re dag een beetje meer. Nu zegt hij dat Türken in Nederland die op Erdogan hebben gestemd, ge deporteerd moeten worden. En niemand kijkt ervan op." Öztürk: „Dat is waar, maar hij zei het met gebiedende wijs: vertrek. Dat gaat al heel ver. Ook jullie journalisten kijken er al niet meer van op." Öztürk: „Wilders is net als een tu mor. Als je daar niets aan doet, groeit die maar door tot je hem niet meer kunt bestrijden." Öztürk: „Bijna alle tactieken zijn uitgeprobeerd: hem negeren, met fluwelen handschoenen aanpak ken, belachelijk maken. De con clusie? Hij wordt groter. Zie het als griep. Als het ene antibioti cum niet werkt, dan probeer je het volgende." Kuzu: „Ja en ik ga er hard in als het op Wilders aankomt. Dat doe ik niet bij de PvdA, niet bij de WD, maar bij hem is het nodig. Je moet hem bestrijden zoals hij het zelf doet. Fel." Öztürk: „Wil ders is een straatvechter, die be strijd je niet met lieve woorden." Öztürk: „Hij is daar verantwoorde lijk voor. Hij is de ophitser van de samenleving." Kuzu: „Er is een verschil. Een verge lijking is één ding, maar je moet je ook uitspreken tegen haat, tegen wraak, tegen extreme gedachten. Dat doet Wilders niet, waardoor zijn achterban racisme vergoelijkt. Ja, hij spreekt zich uit tegen ge weld, maar hij neemt nooit glashelder afstand van extreem rechts." Öztürk: „De politiek is tien, twaalf jaar geleden doorgeschoten naar links. Wilders kwam op, zag dat en heeft ook best een paar goede punten. Maar die problemen zijn opgelost. Nu waarschuw ik dus: Wilders kanaliseerde dat senti ment, maar schiet nu door." Öztürk: „Hij kan daar meer worden aangepakt, maar ik vind het ook erg dat Kamervoorzitter Anouchka van Miltenburg te bang is om in te grijpen als Wilders te ver gaat." Ku zu: Hij krijgt meer ruimte dan an deren." Het duo ziet Wilders de peilingen domineren. Zelf ziet DENK kans bij de volgende verkiezingen één tot vijf zetels te halen. Nattevinger- werk, want DENK laat zich nog niet peilen door bureaus. Kuzu: „6o procent van onze achterban is van lürkse komaf, maar zo'n 20 procent is oer-Hollands." Öztürk: „Zij zijn blij met ons tegengeluid." Kuzu: „Nee. Tijdens vorige verkie zingen hebben andere lürkse par tijen brieven gestuurd naar Turken in België en Duitsland. Daar hoor je niemand over." Kuzu: „Als er misstanden zijn moet je je daarover uitspreken, maar de manier waarop is belangrijk. Heeft de kritiek van Nederland de afgelo pen tijd de persvrijheid in Rus land en Turkije geholpen? De hou ding van Nederland is vooral nog dominee en weinig koopman. We moeten dat weer in balans breng en." Kuzu: „Waarom stelt u zulke sug gestieve vragen? Ik zeg niet dat je helemaal niks moet doen. De ma nier waarop de koning in China sprak over de mensenrechten, dat was een uitstekende balans. Op een heel waardige manier. Veel waardiger dan op verontwaardigde toon zeggen: 'U doet het fout'." 0Lolg3ric|ra ZATERDAG 7 NOVEMBER 2015 Selguk Öztürk (links) en Tunahan Kuzu kiezen de aanval tegen PW-leider Geert Wilders. foto Robin Utrecht door Tobias den Hartog en Laurens Kok Is de vergelijking met Hitier geen effectbejag? Toch, Wilders is duidelijk: geen geweld. Dan gaat een vergelijking met Hitier toch mank? Hoho, hij zei niet 'gedeporteerd'. Als je al vindt dat dit niet kan, kun je stellen: alle aandacht die je op zulke uitspraken vestigt, is aandacht voor Wilders. Levert al die aandacht hem niet juist stemmen op? Jullie zijn het medicijn tegen Wilders? Jullie zeggen zowat dat hij verant woordelijk is voor eventueel geweld dadig gedrag van zijn achterban? Maar jullie maken zelfs een Hitlerver- gelijking? Dan hits je misschien ook mensen op. Los van extreemrechts, geeft Wilders niet gewoon een stem aan wat een grote groep mensen vindt? In de Kamer lukt het u ook niet altijd hem te bestrijden. Jullie vonden het als enige fractie niet raar dat Nederlandse Turken brie ven kregen van de Turkse premier om op de conservatieve AK-partij te stemmen. Waarom nemen jullie geen afstand van de Turkse regering, nu bijvoor beeld de persvrijheid onder druk staat? We moeten dus geen ambassadeurs meer op het matje roepen? 6-daagse busreis Gegarandeerd vertrek Bezoek Dresden met stadsgids Feestelijk kerstdiner Reiscode: kdglc02 Kerst in de charmante steden van Nedersachsen 7 -daagse busreis Gegarandeerd vertrek Uitstekend 4-sterren hotel Bezoek Hannover met stadsgids Reiscode: kdhnnOI Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of 1A#AA#1A7 #«1 nl'M*! lil Reissom exd. €19,50 reserverings- ga naar uw ANVR reisadviseur W U C»1 CJ 11 Cjp 111 Cl U •III# IVCS191 kosten en 2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23