c Een dag aan het werk in de crisisopvang in Middelburg 20 REPORTAGE Middelburg vangt zes dagen lang 200 vluchtelingen op. Verslaggever Maurits Sep is één van de ruim honderd vrijwilligers. Gewetensvraag 'Het begon met een gewetensvraag: maak ik alleen een stukje over de oproep om vrijwilliger te worden of meld ik mezelf ook aan?' oensdag- ochtend, enkele uren voor dat de vluchtelin- gen arriveren, belt de coördinator van de vrijwilligers. „Hoi, met Cynthia. Jij draait donderdag de hele dag mee in de opvang, van ontbijt tot en met diner. Maar we hebben vanavond ook al iemand nodig vanaf half zeven. Kun jij?" 18.30 uur. Procedure doorlopen. Mel den bij de beveiligingspost. Legitima tiebewijs tonen. In het crisiscentrum een sleutelhanger met naamplaatje halen. Het is nog vrij rustig in de crisisopvang. Om half vier in de middag zijn pas twee bussen met negentig vluchtelingen aangeko men in De Kruitmolen. Vanuit Ter Apel. Om zeven uur mag de eettent open, maar ik doe de deur tien minuten eerder open. De vrij willigers zijn er toch klaar voor en buiten in de kou staat al een rij hongerige mensen te wachten. Mijn plek is bij de deur, nummer tjes uitdelen die de mensen vier meter verderop weer inleveren. Het lijkt overbodig, maar zo is te zien of uiteindelijk alle 197 asiel zoekers te eten krijgen. Overigens is een klein groepje van zo'n zeven mensen na aan komst meteen vertrokken naar fa milie elders. „Dat mag", zegt Jeroen, één van de twee teamlei ders. „Ze moeten alleen wel uiter lijk maandagochtend hier terug zijn, zodat ze mee kunnen naar de volgende opvanglocatie. Doen ze dat niet, dan loopt hun procedure gevaar." Na anderhalf uur hebben tach tig van de negentig mensen gege ten. Rijst, lamsvlees en groenten met Marokkaanse kruiden, brood, salade. De maaltijd is bereid door Tafel Thuis, onder leiding van meesterkok Sjaak Jobse. De vluch telingen, vrijwel allemaal uit Sy rië, zijn lovend over zijn maaltijd. Opgestoken duim, glimlach en een welgemeend 'good!'. „Beter dan in Ter Apel. Veel beter!" Alle bedden zijn nu gevuld. Er zijn veel kinderen bij. „Zo, dat hakt er wel in zeg", bekent één van de vrijwilligsters, Joan, uit Middelburg. „Vooral die kinderen. Zo zielig. Weet je, ik had toch wat vooroordelen over vluchtelingen. Juist daarom heb ik me aange meld als vrijwilliger. Ik dacht: als je er een mening over wilt heb ben, moet je weten hoe het is. Ik ben echt nu al van mening veran derd. Dit zijn geen 'gelukzoe kers'." Snel terug naar de eettent, zo dat deze nieuwe groepen aan tafel kunnen. Want honger hebben ze, vertelt Ahmed, een Arabische tolk uit Vlissingen. „Ik hoor net dat ze al vanaf vijf uur vanochtend wak ker zijn. Ze komen uit Ter Apel en moesten zich daar registreren. Ze hebben lang moeten wachten en hebben de hele dag niks meer ge geten." In de hal en de kantine van De Kruitmolen zijn veel mensen nog in de weer met hun mobieltjes. Via internet laten ze aan familie weten waar ze inmiddels zijn be land. Een jonge vrouw wil, terwijl ik naar buiten loop, nog wat we ten. „Sir, this place? Name? Kr...?" De dag komt langzaam op gang. Slaperig na een lange reisdag en een voor sommigen moeilijke nacht druppelen de gasten binnen in de eettent. Wederzijds blikken van herkenning. Een oudere man, Mohammed, komt na het ontbijt bedanken voor de hulp. „Je lijkt op mijn zoon. Die is nog in Syrië. Ik wens dat God jou een goed leven schenkt. Mijn God, jouw God, dat maakt niet uit. Oorlog is slecht. Uiteindelijk zijn we allemaal broeders van elkaar." De wasmachines en drogers draaien overuren. Een droger raakt zelfs oververhit. Was in de machine doen, moet met blauwe handschoentjes. Sommige kleding is erg vies. Een deel van de vluch telingen is net in Nederland en heeft na de lange tocht door Euro pa niet kunnen wassen. „Kijk", wijst een 17-jarige Sy riër op bruine vlekken in zijn sportschoenen die er zelfs na een wasbeurt niet uit zijn. „Bloed." Hij zegt mishandeld te zijn in een Turkse gevangenis. „Geslagen, met hout met ijzerdraad, op mijn benen. Ik heb een week in het zie kenhuis gelegen." Vrijwilliger voor vluchtelingen Maurits Sep, vrijwilliger en verslaggever tekst Maurits Sep foto's Ruben Oreel W 21.15 uur. De laatste twee bussen met in totaal 85 vluchtelingen arrive- r PZC-verslaggever Maurits Sep was deze week actief als vrijwilliger in de crisisopvang. Hier sorteert hij kleding die is ingezameld voor de vluchtelingen (zie verhaal rechts). ren. In de sporthal deken, kussens en water uitdelen. 22.40 uur. Badge ingeleverd, naar huis. Slapen in mijn eigen bed. Donderdag, 08.00 uur. Ontbijt. Op nieuw gastheer bij de deur. Vrijwilligers van Stichting Wijk Dauwendaele schminken kinderen in de cri sisopvang. Het is één van de vele activiteiten die worden aangeboden tijdens de zes dagen durende opvang. 11.00 uur. Bijspringen in de wasserette.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20