800 Haren heeft als een van de weinige rijke gemeenten een azc NIEUWS 19 Villadorpen: bereidheid om asielzoekers op te vangen, maar geen faciliteiten. hollandsnieuwe.nl/pzc Asielzoekers krijgen taallessen, hardlopen en vervoer oogde gebied. Maar binnenkort stro men de vluchtelingen binnen, net als voorgaande jaren, bij attractiepark Duinrell. „Dan begint ook het hardlo pen met deze mensen weer, waar voor in Wassenaar kleding en schoe nen worden verzameld." Gelukkig is daar, op plaats 19, Ha ren, in het bezit van een permanent asielzoekerscentrum op een vakantie park in Onnen. Op 1 oktober ging dat open, op verzoek van het COA wor den er de komende drie jaar honder den vluchtelingen ontvangen. Met open armen: de lokale stichting Vlechtwerk hield een welkomstfeest. Douwe Werkman: „Het gaat uitste kend." Er worden taallessen gegeven, mensen helpen met vervoer - een en kel buskaartje kost 5 euro. Even naar de andere kant van het spectrum: de armste gemeenten. Hier is het permanent opvangen van asielzoekers allesbehalve een uitzon dering. Dat is niet louter menslie vendheid. Er komt ook eigenbelang bij kijken, zegt burgemeester Pieter Smit van het Oost-Groningse Oldambt. Oldambt verwelkomt bin nenkort duizend asielzoekers. „In on ze gemeenten is 13 procent van de mensen werkloos. De opvang van asielzoekers brengt werkgelegenheid met zich mee. Daarnaast willen we ook gewoon een sociale gemeente zijn. Er staan mensen aan de deur die hulp nodig hebben." Zo denkt Douwe Werkman uit Ha ren ook over. Daarom zet hij zich zo in voor de vluchtelingen. Hij heeft een heel ander probleem: telkens als hij 'even' naar het azc gaat, leggen de nieuwe bewoners hun gastheer uitge breid in de watten. Zij weten op hun beurt wat gastvrijheid is. En zo tikt met regelmaat kostbare tijd van Werkman weg, terwijl zij hem probe ren vol te proppen met eten. Dan legt hij maar weer uit: Nederlanders eten om 6 uur stipt. Hij beaamt: als dat de enige hobbel is, dan leef je pas écht in een rijke gemeente. veelheid natuurgebied." Maar in dat natuurgebied liggen tussen het groen dan weer geen vakantiewoningen of zelfs maar campings verscholen, slechts huizen. Mooie, dure huizen. Hoe zit het dan in Bloemendaal? Met 22.100 inwoners vele malen gro ter dan Rozendaal en de tweede rijk ste gemeente van Nederland, maar zonder plek voor een grootschalige opvang, waar bij het COA behoefte aan is. Bekommeren de inwoners zich hier nu helemaal niet om asiel zoekers? We vragen het de plaatselij ke goededoelenvereniging op stand: de Rotary. „Of wij acties hebben lo pen voor vluchtelingen? Ik weet het niet. Het zou kunnen", zegt de secre taris. „Zoekt u maar even een ingang bij de gemeente." Okee. In Wassenaar ergert VVD'er Anouk van Eekelen zich aan het beeld van een 'villadorp dat niks doet'. Ja, plannen voor een vast asiel zoekerscentrum zijn afgeketst, omdat woningbouw claims legde op het be ozendaal. In de mid deleeuwen was dit het domein van de ge fortuneerde graaf Reinoud de eerste. Dit kleinste plaatsje op het Nederlandse vasteland gaat het nog altijd voor de wind. Rozendaal is, gemeten naar inkomen, de aller rijkste gemeente van Nederland. Er is geen asielzoeker te vinden. Net zo min als in Bloemendaal, Blari- cum en Naarden. Op de plekken waar de rijksten van ons land huizen, is de komst van vluchtelingen iets voor op de tv. Een woordvoerder van Rozendaal legt uit hoe dat komt. „We hebben hier geen gebouwen die leegstaan. We hebben überhaupt geen kanto ren, zelfs geen sporthal. Wel een woonkern met een ongelooflijke hoe- Schietincident blijkt ongeval Een schietincident maandag in de Dintelstraat in Den Haag blijkt een ongeval te zijn ge weest, concludeert de politie. Een 40-jarige man werd met een schotwond aangetroffen op straat. Er is iets misgegaan met het wapen. Later vonden agen ten het wapen en munitie in de woning. De politie heeft de spul len in beslag genomen, het slachtoffer krijgt een proces-ver- baal voor verboden wapenbezit. Ziekenhuis voor kinderen met kanker De bouw van een kinderkankerzieken- huis in Utrecht, het Prinses Maxima Centrum voor kin- deroncologie, kan beginnen. Begin 2018 wordt het waarschijnlijk in ge bruik genomen. Het ziekenhuis komt naast het Uni versitair Medisch Centrum. Het ziekenhuis be handelt en verzorgt ongeveer vierhon derd jonge patiën ten. 'Invasie van vluchtelingen georganiseerd' De Tsjechische pre sident Milos Zeman vindt de vluchtelin genstroom naar Eu ropa 'een georgani seerde invasie'. „Cir ca 90 procent van de migranten op de Balkanroute zijn ge zonde jonge man nen en geen ellen dig uitziende vluch telingen", stelt hij op internet. Hij wil dat die migranten aan de grens wor den tegengehouden en meteen terugge stuurd. Stervenshulp in Duitsland beperkt 'Bedrijfsmatige' hulp bij sterven, is in Duitsland in de toekomst verboden. De Bondsdag heeft bepaald dat vereni gingen, bedrijven of personen ster venshulp niet lan ger als dienst mo gen aanbieden. Tegenstanders van de wet waarschu wen dat de nieuwe regels het voor art sen volstrekt ondui delijk maken of ze stervenshulp mo gen bieden of niet. Samsung Galaxy S5 Neo totaal per maand ZATERDAG 7 NOVEMBER 2015 Asielzoekers in het lommerrijke Onnen. foto Pim Ras/Hollandse Hoogte De Rotary doet niet aan opvang door Carla van der Wal en Sander van Mersbergen DEN HAAG 22 Van de werklozen aan het begin van 2015 is 22 procent in het tweede kwartaal aan de slag gegaan. Ruim 300.000 mensen hebben werk gevonden, meldt het Bureau voor de Statistiek. UTRECHT PRAAG BERLIJN jat je ook jf-JJ ij verrasseriöl 25,- MB/MIN/SMS 200 MB/MIN/SMS extra voor slechts 1,- Toestel t.w.v. 499,- i.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. ma g Actie geldig tot ten minste 30 november a.s. I I I w VV Laat je ook blij verrassen en internet, bel en SMS zoals jij het wilt. Kijk voor dit en meer op:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19