Nederlanders veel te nuchter voor grootse verering van rolmodellen Volgens expert Lotte Jensen heeft een land historische helden nodig. We gaan er alleen zo slordig mee om. 16 NIEUWS De grote vraag is: over welke Nederlandse held van nu wordt over pakweg tweehonderd jaar nog geschreven en gepraat? Het kraakt in de hersenpan van neerlandica en filoso fe Lotte Jensen (43). Haar antwoord volgt aan het einde van dit artikel. Het gaat de komende weken op zater dag in deze krant veel over de Holland se Helden uit het verleden: niet alleen brengt de krant een Zilveren Boekjes reeks over die helden uit, de volgende vijf weken bespreken we ook een roem rucht Nederlands idool met z'n heden daagse evenknie. Maar eerst de aftrap: hoe doen 'we' het eigenlijk, op het gebied van hel denverering? En vooral: waarom is het eigenlijk belangrijk, om onze ei gen helden goed te kennen? Jensen, universitair hoofddocente histori sche Nederlandse letterkunde aan de Nijmeegse Radboud Uni versiteit, is dé specialist op het gebied van historische heldenver ering. Ze deed er onderzoek naar en schreef een boek over het onderwerp. Nieuwsgierig trok ze een be gin dit jaar naar de bioscoop om Michiel de Ruyter te zien - de film over de historische zee held. In die ene film kwam voor haar zo veel samen op het gebied van heldenverering in Nederland. Bijvoorbeeld dit: „Een jaar of dertig, veertig geleden, wat dichter op de Tweede Wereldoor log dus, had zo'n film niet ge maakt kunnen worden. Dat zou te veel naar nationalisme rieken en dat kon in die tijd helemaal niet. Nu is er wel veel meer interesse in onze eigen helden, want ik was bepaald niet de eni ge die naar die film ging." Het licht dimde, de film begon. Tij dens de voorstelling hoorde Jensen in de bioscoopzaal sommige bezoekers proesten vanwege het over-de-top-ge- halte van de productie. „Dat zal je in veel andere landen toch niet gebeuren, dat het voor veel mensen wel een onsje minder mag met de heldenverering. Neem Amerika, daar kunnen de natio nale idolen niet heldhaftig en heroïsch genoeg in boeken en films terugko- Nuchter Het is, stelt Jensen, die aloude Neder landse nuchterheid die ook hier onver biddelijk de kop opsteekt. Bedankt voor je meesterlijke prestaties in het verle den, Hollandse Held, maar je komt nu eenmaal uit doe-maar-gewoon- dan-doe-je-al-gek-genoeg-land. Aan de ene kant is dat goed, vindt Jensen. „Zo worden de helden van toen ook niet misbruikt door de politici van nu, om een gevaarlijk soort nationalis me te kweken." Aan de andere kant: „Na tionale helden zijn ontzettend belangrijk. Om een saamhorigheid, gemeenschaps zin te kweken. En een collectieve bewust wording van ons verleden bovendien." In de landen om ons heen wordt het historische heldendom veel groter uitge vent. Probeer in Frankrijk maar eens een stad, dorp, gehucht te vinden zonder Rue Charles de Gaulle of Avenue Jean Jaurès. Tuurlijk, wij hebben het Vondelpark, de Erasmusweg en het Leeghwaterplein, maar zeker niet in elke gemeente. Jensen: „Wat ik veel kwalijker vind is dat de schooljeugd de boeken van Joost van den Vondel niet meer leest. In Frank rijk is het ondenkbaar dat je niet in aanra king komt met het werk van Voltaire. In Engeland krijg je Shakespeare op school. Natuurlijk lees je Shakespeare, geen twij fel over mogelijk. Bij ons is het onderwijs heel erg gericht op beroepskeuze en het vergaren van economische kennis. En kennis over onze helden is misschien niet nuttig in economisch opzicht, maar essentieel in de algemene vorming. We vergeten ons culture erfgoed te waarde ren." Vaderlandsliefde Dat de meeste hoofdpersonen uit de Zil veren Boekjesreeks van deze krant in de gouden eeuw de held uithingen, verbaast Jensen geenszins. „Allereerst was het na tuurlijk ook een grootse tijd voor het land. Maar met name in de 19e eeuw is een hang naar de gouden eeuw ontstaan. Zo van: was het nog maar zoals toen, met het succes dat ons land toen had." Juist in die tijd kwam het gedweep met helden in Nederland tot een hoogte punt, ontdekte Jensen. „De Franse over heersing was net voorbij, koning Wil lem I zat op de troon en juist in die perio de was vaderlandsliefde een automatis me. Ook voor de schrijvers, die graag mochten overdrijven. De helden uit de gouden eeuw werden bovenmenselijke, bijna goddelijke, eigenschappen toe gedicht." Ook kregen ze allerlei eigen schappen mee die in hun ei genlijke leven geen rol speel den, maar in die tijd juist Als held kun je maar beter niet uit Nederland komen door Jeroen Schmale Neerlandica en filosofe Lotte Jensen: „Na tionale helden zijn ontzettend belangrijk. Om een saamhorigheid, gemeenschapszin te kweken." foto Koen Verheijden Enkele helden op een rij: rechtsgeleerde Hu- go de Groot (1583-1645, linksboven links), wis- en sterrenkundige Christiaan Huygens (1629-1695, linksboven rechts), filosoof en humanist Desiderius Erasmus (ong. 1466- 1536 rechtsboven) en admiraal Michiel de Ruyter (1607-1676, rechts)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16