RTP PI Hfe? rw. Acties in haven tegen dreigend massaontslag Amerikaanse jongen (9) wordt slachtoffer van bendeoorlog NIEUWS 15 Tyshawn Lee wandelde met zijn basketbal naar zijn oma toen hij door het hoofd geschoten werd. SPEAKUPFOIMEt - CHICAGO. Tyshawn had maandag net de leerkracht van de vierde klas van de Scott Joplin Elementa ry School gedag gezegd en dribbel de onderweg wat met zijn basket bal. Hij was bijna bij het huis van zijn oma Bertha, die hem vaak ver wende met gefrituurde kip, weet de Chicago Sun-Times. Hij kwam er nooit aan: iemand lokte hem een steegje in schoot hem daar meermaals door zijn hoofd en rug. Aanvankelijk leek hij nog slachtoffer geworden van ver dwaalde kogels, maar de politie denkt inmiddels dat de jongen een bewust gekozen doelwit was. „Tyshawn Lee is vermoord in wat waarschijnlijk de meest weerzin wekkende, laffe, onbegrijpelijke misdaad is die ik heb meegemaakt in 35 jaar bij de politie", zei politie chef Garry McCarthy in een pers conferentie. „We zijn er vrij zeker van dat dit geen ongeluk is." De jongen is volgens McCarthy vermoord vanwege een conflict tussen de bende van zijn vader, de Gangster Disciplines, en de rivali serende Black P Stones. Die bende zou Tyshawn doodgeschoten heb ben uit wraak voor de moord op een van haar eigen leden, wiens moeder gewond raakte bij diens li quidatie. De vrees bestaat nu dat meer familieleden van bendele den slachtoffer worden in nieuwe wraakacties. Chicago is wel wat gewend als 'moordhoofdstad' van de VS die 'Chiraq' wordt genoemd, naar oor logsgebied Irak. Maar een kind dat op klaarlichte dag doelbewust wordt omgebracht, dat schokt de stad. „Dit is een nieuw diepte punt", zei pastoor Michael Pfleger van de kerk vlakbij het bewuste steegje in het zuiden van de stad tegen journalisten. „Dit is geen verdwaalde kogel, dit zijn meerde re schoten op een kind, de enige die geraakt is. Er is geen twijfel dat dit gericht is, het is een execu tie." Chicago maakt een uitzonder lijk gewelddadig jaar door. Het aantal moorden en schietpartijen steeg met zo'n 20 procent, volgens McCarthy mede door de over vloed aan illegale wapens in de stad. In 2015 werden al 421 men sen doodgeschoten, telde de Chica go Tribune, waaronder veel kinde ren die geraakt worden. De acti vistische zwarte dominee Jesse Jackson roept president Obama nu op de noodtoestand uit te roe pen. De politie vermoedt dat Tyshawns 'Dit is geen verdwaalde kogel, maar meerdere schoten, een executie' vader Pierre Stokes (25) meer weet over de achtergrond van de dader, maar hij weigert mee te werken aan het onderzoek. Stokes zegt niets te weten. „Het was geen wraakactie, want ik heb niemand iets gedaan", zo reageerde hij in de media. Er is een beloning van 35.000 dollar uitgeloofd om getuigen die bang zijn voor de bendes toch over te halen informatie door te spelen. Pastoor Pfleger belooft uit eigen zak een verhuizing te beta len als dat nodig is. Ook Tyshawns moeder Karla Lee (26) smeekt om hulp. „Ik hou van mijn zoon. Hij had gewoon moeten basketballen. Dat is alles wat hij deed: basketballen en ga- men. Hij deed nooit iemand kwaad. Ik heb geen idee waarom dit is gebeurd. Als iemand iets weet, alsjeblieft." IS5 you Vee-/ flVM Z_OVfc Kou. Lil MaVj Gone, fó0 Seen. look otef tts up tiire De bonden willen een negenjari ge werkgarantie. Volgens de be drijven en ook het Havenbedrijf Rotterdam is die eis 'niet van deze tijd'. De komende jaren dreigen honderden havenwerkers op straat te belanden. Met de aanleg van de Tweede Maasvlakte heeft het Havenbedrijf dit 'bloedbad' veroorzaakt, zeggen de vakbonden. Op het nieuwe ha vengebied zijn hypermoderne, ver regaand geautomatiseerde contai- nerbedrijven gebouwd. „Gepland toen de bomen tot in de hemel groeiden en het Havenbedrijf Rot terdam dacht dat Europa's groot ste haven almaar groter zou wor den", betoogt vakbondsman Niek Stam van FNV Havens. „Er is hele maal geen rekening mee gehou den dat de containeroverslag nau welijks zou groeien en dat de nieu we bedrijven weieens de bestaan de terminals in Rotterdam met veel meer werknemers zouden kunnen wegconcurreren." Na een reeks vakbondsacties eind vorig jaar en begin dit jaar, waarbij havenwerkers vuurwerk afstaken op het Centraal Station, hebben FNV Havens en het CNV de afgelopen maanden rond de ta fel gezeten met de havenbaronnen om te praten over een sociaal vang net. Het Havenbedrijf Rotterdam heeft de afgelopen jaren steeds mi- nimaal 200 miljoen euro winst ge draaid, somt Stam op, het Haven bedrijf geeft grote scheepvaartbe drijven korting op hun liggeld en het Havenbedrijf heeft betaald voor natuurcompensatie bij de aanleg van de Tweede Maasvlakte in de Noordzee. „Dus wat let het Havenbedrijf om de havenwerker te helpen?" Het Havenbedrijf wil helpen, reageert Sjaak Poppe van de haven autoriteit. „We zijn bereid sub stantieel bij te dragen aan een op lossing. We verdubbelen het be drag dat de containerbedrijven willen inleggen." Maar die komen niet tot overeenstemming over een bedrag. En ze willen zeker niet meebetalen aan een werkga rantie tot 2024. Volgens bonden duurt het ne gen jaar voordat het teveel aan ha venwerkers is opgelost. Daarom ei sen ze die garantie, naast een reeks maatregelen zoals tewerk stelling op andere plekken in de haven en minder werken voor de oudere personeelsleden met be houd van salaris en pensioenop bouw. De totale kosten voor dit pakket schatten zij op zo'n 53 mil joen. Stam: „Verdeeld over negen jaar is dat steeds 6 miljoen euro. Voor het Havenbedrijf goed te doen." Nee, reageert Poppe van het Havenbedrijf: „Nergens krij gen mensen een negenjarige werk garantie." Stam en ook zijn collega-be stuurder Albert van Damme van het CNV zeggen klaar te zijn met het overleg. „We praten sinds be gin vorig jaar en hebben geen en kele harde toezegging." De vak bondsleden zijn nu aan zet, zegt Stam. „Als die jongens de bedrij ven een paar dagen stilleggen, zul len die wel anders staan in deze discussie." ZATERDAG 7 NOVEMBER 2015 Dribbelend de dood tegemoet door Karlijn van Houwelingen Michael Pfleger pastoor The Faith Community of Saint Sabina oV tb.A Foto links: Er rolt een traan over het gezicht van Pierre Stokes, de vader van de vermoorde Tyshawn Lee (9), tij dens een wake ter nagedachtenis aan zijn zoon. Boven: Er is een beloning van 35.000 dollar uitgeloofd om getuigen die bang zijn voor de bendes over te halen toch informatie door te spelen, foto's AFP, AP door Leon van Heel ROTTERDAM. De Rotterdamse ha ven maakt zich op voor harde ac ties van havenwerkers. Gisteren is na maanden steggelen het overleg tussen de vakbonden en havenba ronnen over een sociaal vangnet te gen de dreigende ontslaggolf ge klapt. De bonden willen een werkgarantie van 9 jaar. Bedrijven vinden die eis 'niet van deze tijd'. 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15