i Boeic nu uw commnaTieReis! SoLmaR Tours Bij Jan Vinke borrelen steeds nieuwe ideeën op voor grensstadje 12 PORTRET Hij wordt weieens 'mister Sas van Gent1 genoemd. Logisch, want er is weinig in het grensstadje waarmee hij zich niet bemoeit. Maar Jan Vinke vindt het overdreven. Alle dingen die hij doet, noemt hij 'hobby's', niet meer en niet minder. Ufo Vertrek: 1 januari 2016 Sneaic PReviewW Als kind zat hij al dagelijks achter een vel papieren. Hij tekende zich suf. Het was zijn grote pas sie en dat is het altijd gebleven. Het was ook de reden voor het advies van de mts-leraar in Ter- neuzen. Die had het na twee jaar wel gezien: Vinke moest gewoon iets anders gaan doen, een andere richting op. Het werd een opleiding in de reclame (en veel meer) in Utrecht. Zijn vriendin Annelies Korst, die hij al kende van de scouting in Sas van Gent, studeerde in Amsterdam; al van bij de padvinderij was het een koppel, dat elkaar nooit meer losliet en uiteindelijk ook uit de Randstad terugkeerde naar de vertrouwde thuisbasis, Sas. Daar bestieren ze nu samen het communicatie- en reclamebureau Recht door Zee, een naam die Annelies zonder veel problemen bedacht. Immers, Jan Vinke is in al les altijd recht door zee. Zoals hij ook uiterst creatiefis. Het borrelt dag en nacht in zijn hoofd: plannen, ideeën, fantasietjes, ontwer pen. Want zeg nou zelf: wie bedenkt een Leutfabriek in een leegstaande hal, een Indus trieel Museum in een oude fabriek, een wan delpark langs het Kanaal Gent-Terneuzen of van alles en nog wat voor de leegstaande, mo numentale rooms-katholieke kerk. Wel met steun van anderen natuurlijk. Anders zou hij helemaal doldraaien in de 25 uur per etmaal die hij werkt. „Absoluut niet. M'n vader was hoofd techni sche dienst bij Zuid-Chemie en ook m'n moe der had het niet. Ik wilde als kind al de creatie ve kant op, al was ik aanvankelijk helemaal verslingerd aan auto's. Het had dan ook meer voor de hand gelegen dat ik monteur zou wor den. De garage was voor mijn vader z'n heili ge domein. Ik mocht er niet komen. Om me te slim af te zijn, deed hij hem op slot, maar ik was iets slimmer en vond de sleutel altijd. Vrienden van mijn ouders zaten in de rally- sport. Ik was helemaal weg van de Renault Al pine. Die heb ik nu trouwens zelf als oldti mer. Helaas doe ik er te weinig mee. Ik ging ook op het fietsje vanuit Sas naar Tom Auto in Terneuzen om er aan auto's te sleutelen. Maar m'n vader vond dat daar geen toekomst voor mij in lag en wilde dat ik de richting van de procestechniek opging. Op de lts haalde ik pri ma cijfers en dus moest ik daarna naar de mts. Dat heb ik twee jaar volgehouden. Toen werd ik min of meer bedankt voor de moeite en kreeg ik het advies bij Nimeto in Utrecht een reclame-opleiding te gaan volgen. Vandaar dus." „We hadden allebei een goeie baan in de Randstad, maar kwamen wel ieder weekeinde terug naar Sas van Gent. Voor de clubs, voor alles. We zaten en zitten flink vastgebakken aan onze roots. Kijk, het enige smetje is dat ik 44 jaar geleden - zie je het: 44,4 maal 11 ofwel in carnavalstermen een jubileum - in het zie kenhuis in Sluiskil ben geboren. Niet in Sas dus. Maar verder zijn wij voor tweehonderd procent Sassenaren. Na een paar inbraken in ons huis en in onze auto en de onverschillige reacties daarop, besloten we te kiezen voor het geluk. Het klinkt wat sentimenteel, maar toen Annelies zei 'zullen we niet gewoon te ruggaan', heb ik direct 'ja' gezegd. We kenden het gemeenschapsgevoel in Sas, de saamhorig heid. Met een heel sterk verenigingsleven. Sas senaren helpen elkaar als het nodig is, zijn enorm sociaal. Ja, ik zat altijd al in dat vereni gingsleven. Dat is één van de belangrijkste, zo niet dé belangrijkste pijler en motor van het stadje. Het is ook onze trots. In Sas is destijds de industrialisatie begonnen; hier vestigden zich de eerste buitenlandse bedrijven. Beseft u dat, Terneuzen?!" JAN VINKE „Absoluut niet. Als politicus ben je altijd de Kop van Jut. Je doet het nooit goed. De actie ve politiek is niet mijn ding. Er is vaak geen sprake van fair play. Ik ben al vanuit mijn stu dietijd bevriend met wethouder Frank van We hebben een tijd gehad, rond de her indeling, dat Terneuzen wel erg veel aan dacht vroeg en kreeg. Bij die herindeling hadden ze vooraf beter moeten bedenken hoe ze die drie eilanden - Axel, Sas en Ter neuzen - in elkaar wilden schuiven. Feitelijk hebben we nu nog steeds veertien kernen, als je de dorpen meetelt, géén geheel. En na die herindeling is het wel allemaal afstandelij ker geworden. In Sas hebben we dat redelijk opgevangen door de saamhorigheid. Weet je waar je me echt kwaad mee kunt maken? Door iemand uit Sas een Terneuzenaar te noemen!" (grijns) „Nog niet zo lang geleden zei een bestuurder tegen me: 'Wij zijn de grootste gemeente met allemaal pa reltjes'. Heel mooi gezegd, maar daar moet je als bestuurders dan ook wel naar handelen. Al die parel tjes behoor je bij je beleid te betrek ken en dat gebeurt veel te weinig. Kijk, neem zo'n citymarketingpro- ject in Terneuzen. Dat richt zich ook echt alleen maar op de stad Ter neuzen zelf. Ik vind dat je zo'n bu reau heel de gemeente moet laten bestrijken, niet alleen Terneuzen. Zolang je dat niet beseft, zullen die pareltjes zich tegen het beleid van die grote broer - of noem het vi sie - blij ven verzet ten en er in elk geval wantrou wig naar kijken. IHoTeUPmnce Pam< 28 29 november f GENERALITY xv VALENCIANA Beste prijs, goede reis! Betrokken bij alles tekst Wout Bareman en foto's Mechteld Jansen Op je veertiende ontwierp je je eerste carnavalswa gens? Waar komt die creativiteit vandaan? Zit dat in de familie? Annelies en jij besloten eind jaren negentig terug te gaan naar Sas van Gent. In die dagen nog rede lijk uniek. Vandaag de dag pogen gemeenten en be drijven geboren Zeeuws-Vlamingen, onder meer via het instituut Uw Nieuwe Toekomst en een orga nisatie als Rootz terug te lokken naar hun geboor tegrond. Jullie deden het toen al... Ha, hier klinkt enige irritatie over de houding van het 'grote Terneuzen' jegens de kleinere, bij de her indeling veroverde buurkernen, door... Geboren op 16 april 1971 Getrouwd met Annelies Korst Kinderen: Madelief en Peer Oprichter-eigenaar van re clamebureau Recht door Zee in Sas van Gent Medeoprichter van Rock Around the Bridge, Indus trieel Museum en De Leut fabriek Tot september voorman van Ondernemersvereni ging Sas Bezig met toekomstig ge bruik van de monumenta le Cuyperskerk Fanatiek carnavalvierder en wagenbouwer bij De Ventjes Je hebt regelmatig aanvaringen gehad - en nog - met Terneuzense bestuurders en ambtenaren. Toch heb je bewondering voor politici. Zelf geen ambities? in Sas BenaLmapenaMb^L HoTeL BesT Siroco SPANJE SPANJE [Bemponm Vertrek: 15 december 2015 Mooi gelegen aan het stadspark en 200m van het centrum. 10.00 -16.00 uur Voordelig per luxe Royal Class bus naar de Sneak Preview dagen in Maarheeze (slechts 5 euro p.p.). Het Transferium is voor deze dagen omgetoverd tot een beurs met gezellige marktkraampjes waar de hoteliers en reisleidingzich presenteren. U maakt zelfs kans op een 10-daagse busvakantie! Populair hotel op ca. 300m van het centrum en strand van Benalmadena. lODcn VP 8dgii HP €368,- Incl. vlucht Eindhoven-Malaga en transfer Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2-pers.kamer. Indien er vroegboekkorting van toepassing is, is deze reeds in genoemde prijzen verrekend. Admkst busreis 10,- vliegreis 15,-. Bekijk voor al onze voorwaarden en aanbiedingen www.solmar.nl. Typefouten voorbehouden. Boek via www.solmar.nl/sneakpreview

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12