Kerk van Sint Anna ter Muiden blijft voor exposities en optredens Discussie over behoud zorg en mantelzorg Voor sommige bewoners komt sloopplan wijk Lievenspolder als een schok ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Soraya dacht zich eindelijk te kunnen nestelen. Nu moet ze toch weer verhuizen. De wijk wordt gesloopt. et jonge gezin woont sinds maart in het huur huis aan de Cro- cusstraat. De boel is pas ingericht, nieuwe vloeren, de muren geschil derd en dochtertje Moya (4) heeft eindelijk haar vurig gewenste roze prinsessenkamer. Na een leven vol verhuizingen dacht Soraya van Lunteren (man, twee kinderen en ruim zeven maanden zwanger) eindelijk een beetje gesetteld te zijn. Toch kan ze hier ook niet blij ven. Haar jarenvijftigwoning gaat gesloopt worden. Clavis wil in de Terneuzense wijk Lievenspolder 117 woningen slopen om plaats te maken voor 95 betaalbare energie zuinige woningen. „Het lullige is dat ze, toen wij hier gingen wonen, niet hebben verteld dat ze van plan waren de woning te slopen. Het kwam hele maal onverwacht. Twee weken voordat we dit hoorden hadden we de kamer van de kleine meid gedaan. Die heeft nu haar prinses senkamer. Je koopt alles op basis van je huis." Ze wijst naar de klei ne eettafel „Die eettafel hadden we wel groter gekocht maar dat paste niet. Ik ben in mijn leven zo vaak verhuisd. We wilden hier blijven tot we een eigen huis kon den kopen." Soraya ziet in dat de woningen hun beste tijd gehad hebben. „Je komt er niet onderuit he? Och, ik begrijp het wel. Deze huizen heb ben niet een erg goed energielabel en je hebt problemen met stroom. Als ik water wil koken en tegelij kertijd de was wil doen, dan sprin gen de stoppen." De informatiebijeenkomst van woensdag heeft Soraya gemist. Veel informatie over wat er met de wijk staat te gebeuren heeft ze 'Als ik water wil koken en tegelijkertijd de was wil doen, dan springen de stoppen' nog niet. „Ik vind het vooral voor de kinderen vervelend. Hoe leg je het uit? Ik heb aan de kleine meid uitgelegd dat ze nu een grotere ka mer krijgt en misschien een grote re trampoline voor in de tuin." „Je hebt altijd een moment wanneer je met nieuws als sloop- plannen naar buiten kunt gaan. Je doet dat alleen als je er heel zeker van bent. Op de informatieavond hoorde ik ook iemand zeggen 'als ik dit wist, had ik de laatste twee jaar niet zo lopen klussen in mijn huis'. Over het algemeen was de teneur tijdens de avond positief. Mensen wilden vooral weten wan neer het begint en hoe een en an der in zijn werk zal gaan." Op de plaats van de 117 te slo pen woningen worden 95, energie zuiniger woningen gebouwd. Per saldo zullen de huurders goedko per uit zijn door lagere energiekos ten verwacht Clavis. De sloop start volgens De Ridder over onge veer een jaar. Ervaring leert De Ridder dat niet iedereen weer te rug wil keren naar de wijk. Van daar dat volgens hem 95 wonin gen voldoende zouden moeten zijn. Huurders die vervangende woonruimte zoeken krijgen bij Clavis voorrang verzekert De Rid der. „Wij gaan met iedere huurder in gesprek." Na enige tijd zoeken heeft de Na tionale Maatschappij tot Behoud, Ontwikkeling en Exploitatie van Industrieel Erfgoed (BOEi), die de kerk enkele jaren geleden kocht, een exploitant gevonden die het gebouw een bestemming wil ge ven. „Die blijft zoals die voorheen was", vertelt adjunct-directeur Sylvia Pijnenborg van BOEi. Zo kunnen er optredens gegeven en exposities gehouden worden. Stichting Kunstkring Sint An na ter Muiden was één van de be langrijkste gebruikers van de kerk De kerk is aan de buitenkant volledig gerestaureerd en komend jaar wordt ook de binnenkant aangepakt en hoopte er uiteindelijk weer te recht te kunnen. „Dat kan", beves tigt Pijnenborg. „Maar de nieuwe huurder vraagt wel een bijdrage om uit de kosten te komen." De naam van de nieuwe huurder blijft onbekend, hij zoekt volgens Pijnenborg geen publiciteit. De kerk is aan de buitenkant volledig gerestaureerd en komend jaar wordt ook de binnenkant aange pakt. Pijnenborg: „Zo moet het sa nitair worden vervangen. We kij ken ook naar de wensen van de huurder." BOEi kocht het veertiende- eeuwse gebouw eind 2013 omdat PKN Zuidwesthoek het onder houd niet meer kon bekostigen. Gedeputeerde Ben de Reu hero pent de kerk zaterdag om 10.30 uur. TERNEUZEN. Het behoud van de zorgvoorzieningen in Zeeuws- Vlaanderen én verdere ondersteu ning van de honderden mantelzor- gers in de regio staan maandag avond centraal tijdens een bijeen komst van het onlineplatform Goedleven Community in Terneu- zen. Dertien procent van de Zeeuws-Vlamingen zorgt structu reel voor een familielid of kennis. Er is uitgerekend dat ze zich daar mee minstens tien uur per week bezighouden. Op het onlineplat form werd daarover afgelopen zo mer uitgebreid van gedachten ge wisseld. Tijdens de bijeenkomst, maandag van 19.30 uur in de bras serie van verpleeghuis Ter Schorre aan de Bachlaan, wordt op de dis cussie teruggeblikt en gepraat over de vraag wat er in de praktijk van alledag moet veranderen. Voorzitter Arnold Schelfhout van Goedleven: „We willen niet al leen maar praten en analyseren, maar vooral praktisch aan de slag." Het gaat ook over de zorg in zijn algemeenheid, het behoud daarvan en de betaalbaarheid. Schelfhout denkt dat er nog meer maatwerk zal moeten worden ge leverd. Aanmelden kan via de website info@goedleven.nl VRIJDAG 6 NOVEMBER 2015 Toch maar weer verhuizen door Guido van der Heijden De kamer van Moya was twee weken geleden prinsessenroze geschilderd toen bekend werd dat het huis gesloopt zal worden, foto's Peter Nicolai Soraya van Lunteren, bewoonster De weinig energiezuinige jarenvijftigwoningen in onder meer de Crocus- straat moeten plaatsmaken voor zuiniger huurwoningen. door Sophie Stockman SINT ANNA TER MUIDEN. De ge restaureerde kerk van Sint Anna ter Muiden wordt zaterdag her opend. De kerk is getransfor meerd tot een onderkomen voor culturele en sociale activiteiten. Informatie: info@thetower.nl en bin nenkort ook via www.thetower.eu. door Wout Bareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 82