Talent richt zich op plaatsing voor Vervangende EYOF' 16 ZEELAND Pas vijftienjarige zwemmer uit Vlissingen traint sinds kort in Eindhoven. Hij woont met andere talenten op een campus. Op doordeweekse da gen staat de vijftien jarige Ruden de Rid der al om 5.15 uur op. Om 6.30 uur ligt hij in het zwembad. In Eindhoven. Daar woont en sport het Vlissingse talent sinds augustus. „Het is een hele overstap", zegt hij, „maar ik zie nu al de voordelen er van." De Ridder is sinds woensdag geno mineerd voor de Zeeland Seaports Sti- mulerings- en Aanmoedigingsprijs 2015. Hij kan - als hij begin 2016 wint - 3000 euro opstrijken. Daarvan zou hij dan 2000 euro voor zichzelf hou den en 1000 moet hij in de promotie van zijn sport steken. Grijpt hij naast de eerste plek, dan krijgt hij alsnog 1000 euro om in zijn carrière te inves teren. Die loopbaan krijgt al aardig vorm. De Ridder, die opgroeide bij De Zeeuwse Kust in het Vrijburgbad, is bijzonder serieus bezig met zijn sport. Hij traint nu achttien uur in de week. „Ik lig dertien uur in het zwem bad, heb twee uur landtraining, waar bij je je lichaam zo soepel mogelijk houdt, en doe ook nog eens drie uur aan krachttraining. En het wordt nog meer. Waarschijnlijk zit ik over een jaar op 26 uur." Talentendagen De vlinderslagspecialist werd vo rig seizoen uitgenodigd voor talenten- dagen van de bond, omdat hij al jaren achtereen opvallende tijden neerzet te op zijn favoriete nummers. „Na af loop werd er gevraagd of ik een week wilde meetrainen bij de Nederlandse jeugdselectie", vertelt De Ridder. „Dat heb ik gedaan en vervolgens bel de in juni de bondscoach van de jeugd, Titus Mennen, me op. Hij wil de weten of ik de overstap wilde ma ken naar het Regionaal Trainingscen trum in Eindhoven. Dat is één van de drie plekken in Nederland, naast Am sterdam en Drachten, waar de beste zwemmers van het land samen trai nen." De Ridder woont nu op een campus. „Semi-zelfstandig noem ik het", zegt hij. „Ik zit er met zo'n 35 anderen. Het zijn zwemmers, wiel renners, judoka's en voetbalsters, al lemaal tussen de veertien en de achttien jaar oud. Iedereen is er bezig met presteren en de één snapt dus ook waar de ander mee bezig is. En het mooie is dat er voor ons gekookt wordt, door een topsportkok. Die houdt rekening met hoe je in je op bouw van trainingen zit en met wat je op dat moment nodig hebt." De jonge zwemmer zit ook op een topsportschool. De havo 4-leerling heeft minder vakken en geen huis werk, wat helemaal een groot voor deel is. „Ik vind de combinatie van sport en school heel goed geregeld. Eerst zat ik op een normale school en had ik veel huiswerk, terwijl ik ook al veel zwom. Nu hoef ik in de avond uren niet nog eens te gaan leren en kan ik op tijd naar bed. Meestal is dat voor 20.30 uur. Want de volgende ochtend gaat de wekker weer vroeg." 'Ik train nu alleen maar met zwemmers die er ook vol voor gaan. Ik merk dat ik daardoor beter geconcentreerd in het bad lig' Drie maanden na zijn verhuizing merkt De Ridder al het effect. „Ik train nu alleen maar met zwemmers die er ook vol voor gaan. Ik merk dat ik daardoor beter geconcentreerd in het bad lig. Daarnaast voel ik dat ik al meer explosiviteit heb door mijn kracht- en conditietraining. Ik ben me daarin echt aan het ontwikkelen. Ik zag dat afgelopen week ook al terug tijdens het open Nederlands kam pioenschap. Ik zwom goede tijden en zette aardige persoonlijke records neer." EYOF Waartoe dit moet leiden? Als het aan De Ridder ligt, plaatst hij zich in 2016 voor het 'vervangende EYOF'. „Eén keer in de twee jaar is er een Eu ropees Jeugd Olympisch Festival", legt hij uit. „In het tussenliggende jaar wijst de zwembond een andere internationale wedstrijd aan waar je met de jeugdselectie heen kunt. En dat wil ik volgend jaar dus. Voor de 100 meter vlinderslag is de limiet 57,09 seconden. Mijn pr is nu 58,13. Ik moet dus nog een seconde winnen, maar dat is wel reëel. De eerste kwali ficatiewedstrijd is over vier weken, de Swim Cup in Amsterdam. Daarna vol gen er ook nog een paar volgend jaar." De Ridder ziet meteen al effect van overstap Ruden de Ridder is een specialist op de vlinderslag. Sinds een paar maanden traint en woont het Vlissingse talent in Eindhoven, foto Lex de Meester door Roeland van Vliet Ruden de Ridder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72