BuZa: vermijd vliegveld Sharm el-Sheikh NIEUWS 5 Onderzoek dood Henriquez klaar Petitie voor belangen omwonenden bij plaatsing windturbines Paus brengt eigen cd uit „Er is de unieke situatie dat de plaats Sharm el-Sheikh niet onvei lig is, maar we wel een negatief ad vies geven voor de reisroute, voor het vliegveld. Het is een voorzorgs maatregel", zegt Ard van der Vorst van het ministerie van Buitenland se Zaken. Er zijn ernstige vermoe dens dat de Russische Airbus die deze week vertrok van de luchtha ven van de Egyptische badplaats Sharm el-Sheikh is neergestort als gevolg van een bomaanslag. Moge lijk zijn de veiligheidscontroles op de luchthaven onvoldoende. De Britse overheid is zo be zorgd dat alle vluchten van en naar de plaats zijn geschrapt. Er wordt gewerkt aan evacuatieplan nen voor ïo.ooo toeristen. „Zover is het echt nog niet", be zweert Petra Kok van reisorganisa tie TUI. De helft van de 400 Ne derlanders is met TUI op vakantie naar een van de luxe all-inclusive resorts in de regio. Ze komen hun tropische paradijsjes niet af, of het moet zijn voor een duik in de Ro de Zee of voor een kamelenritje. „Niemand maakt zich zorgen. On ze reisleiders krijgen nauwelijks vragen over de situatie." „Ik ben toch wel een beetje be zorgd over de situatie", zegt de Vlaamse toeriste Tiffany Boone. „We zien vanuit ons resort nog wel vliegtuigen aankomen, maar er vertrekt niks meer. Mijn vlucht TUI Nederland rekent erop dat er zondag een oplossing is, eventueel met vluchten vanaf een andere luchthaven gaat zondag, maar de mensen die eerder terug zouden vliegen, zeg gen dat zij voorrang hebben." De 19-jarige inwoonster van Houthulst zit nog niet met haar koffer klaar. Het is 30 graden, de zon schijnt. „Het zwembad is heer lijk." Britse toeristen die noodge dwongen langer moeten blijven reageren minder luchtig. Sommi ge resorts eisen dat er contant wordt afgerekend voor het extra verblijf. TUI rekent erop dat er zondag een oplossing is. „We werken na tuurlijk ook aan een plan B", zegt woordvoerder Kok van TUI. „Even tueel vliegen we van een andere luchthaven." De Britse zusteronderneming Thomson is leidend bij de evacu- tieplanning. Reizen per bus is niet mogelijk. Alles ten noorden van Sharm el-Sheikh is gevaarlijk ge bied. Met de boot de oversteek ma ken naar de luchthaven van Hur- ghada is een optie. De ferry vanuit Sharm el-Sheikh doet er 1,5 uur over. Britse reisorganisaties hebben alle vluchten van en naar Sharm el-Sheikh geschrapt voor de ko mende week. Een Nederlands toe stel van TUI Fly vliegt zondag vooralsnog wel naar de Egypti sche badplaats. „Het advies van het ministerie van Buitenlandse Zaken is lei dend of we wel of niet gaan", zegt Petra Kok. Transavia heeft voor dinsdag een vlucht gepland. Of die gaat, hangt af van het Britse onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Het onderzoek naar het overlijden van Mitch Henriquez is afgerond. De Rijksrecherche heeft het dos sier deze week overgedragen aan het Openbaar Ministerie. De Aru baan Henriquez stierfin juni hoogstwaarschijnlijk door zuur stofgebrek veroorzaakt door hard handig optreden van agenten die hem arresteerden tijdens een mu ziekfestival in Den Haag. Bij de ar restatie van Henriquez waren vijf politieagenten betrokken. Zij zijn allen verdachten. Het OM heeft nog geen formele beslissing geno men over hun vervolging. Henri quez' dood was de aanleiding voor protesten die uitliepen op rel len in de Haagse Schilderswijk. Vereniging Eigen Huis begint een petitie om ervoor te zorgen dat meer rekening wordt gehouden met de belangen van omwonenden bij de plaatsing van windturbines. De vereniging van huiseigenaren wil dat de Tweede Kamer minister Henk Kamp (Economische Zaken) en regionale overheden dwingt se rieus naar de belangen van omwo nenden te kijken. Die vrezen gere geld voor overlast en waardeverlies van hun woningen. Volgens Vereni ging Eigen Huis wordt de plaatsing van turbines toch vaak 'met ge bruik van macht en politieke truc jes doorgedrukt terwijl draagvlak bij omwonenden volledig ont breekt'. Omwonenden worden 'veel te laat bij de planontwikkeling be trokken', aldus Vereniging Eigen Huis. Greenpeace zegt in een reac tie op de petitie groot voorstander te zijn van het betrekken van om wonenden bij windmolenparken. „Sterker nog, het zou beter zijn als omwonenden mede-eigenaar kun nen worden van windmolens en zo kunnen meeprofiteren", aldus de milieuorganisatie. Aan de andere kant zaait Vereniging Eigen Huis volgens Greenpeace met de petitie onnodig paniek: „Zo is er helemaal geen bewezen sprake van daling van huizenprijzen door windmo lens. Maar door die angst maar te blijven voeden werk je daling van huizenprijzen wel in de hand." Wake up! heet de cd van paus Franciscus die gisteren in het Va- ticaan werd gepresenteerd. Wie zin heeft in het beluisteren van toespraken en preken van de ka tholieke voorganger kan vanaf eind november een greep doen in de rekken van de muziekwin kels. Om het luistergenot niet he lemaal alleen in woorden te la ten verzanden, heeft het platen label Multimedia San Paolo de teksten afgewisseld met muziek, en zeker niet alleen kerkmuziek. Rock, pop, elektronische muziek en gregoriaanse gezangen beho ren tot het oeuvre. De sacrale tek sten zijn van eigentijds gearran geerde muziek voorzien. VRIJDAG 6 NOVEMBER 2015 Een moeder met een foto van haar zoon tijdens zijn begrafenis, gisteren in Sint-Petersburg. De man was een van de passagiers van de Russische Airbus A321 die afgelopen zaterdag neerstortte in Egypte. Alle 224 inzittenden, voornamelijk Russische toeristen, kwamen bij de crash om het leven. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat het vliegtuig een bom aan boord had. foto Ivan Sekretarev/AP door Ton Voermans DEN HAAG. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken werkt samen met reisorganisaties en luchtvaartmaat schappijen aan een plan om de 400 vakantie vierende Nederlanders uit Sharm el-Sheikh weg te krijgen als vliegen vanaf de luchthaven onvei lig blijft. HENRIQUEZ 637 Het aantal incidenten bij opvangplaatsen voor vluchtelingen in Duitsland is sterk toegenomen. De Duitse federale recherche (BKA) registreerde sinds begin dit jaar 637 gevallen. Dat is meer dan drie keer zoveel als vorig jaar toen 199 incidenten werden geteld. Het gaat vooral om vernielingen en ophitsing. Maar ook het aantal ernstiger misdrijven nam toe. Het BKA telde 104 misdrijven, waaronder 53 brandstichtingen.ln heel 2014 waren dat 28 gewelddaden. AMERSFOORT ROME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5