fi 4 IINNENM Oud hospitaal wordt nieuw huis Egel smult van pindakaas Feestje vieren met hout Wedstrijd voor lampenmakers Ze zijn er nog, buiten de gebaande paden van de grote ketens: échte speciaalzaken van ondernemers die niet uitgepraat raken over hun product. Zoals Simon en Ellen Pladdet van Siersmederij Pladdet in Oostburg. mekstpaulakoster Kloppen met de smeedhamer gaat mij beter af dan kloppen op een toetsenbord Slopen Fgelmerm llaardhoiil Qazqa Quesl WIE WAT WAAR WEBSITE Buiten blaast de najaars wind ons om de oren, maar in de siersmederij van Simon (48) en Ellen (47) Pladdet is het knus rond de houtgestookte Jacobuska- chel. Het ruikt er naar staal, rook en kolen. Simon is een man van weinig woor den, zei Ellen nog. Maar daar blijkt weinig van als hij met passie begint te vertellen over wat hij het aller liefste doet: smeden. Een tijdrovend en bewerkelijk pro ces, zegt Simon. „Goed smeden is goed voelen en vraagt geduld. Ik moet altijd opletten dat het ijzer niet verbrandt. Als het te heet wordt, kan ik het weggooien. Kwes tie van aanvoelen." Aambeeld Het smeden begon als hobby. „Mijn vader was boer. Als kind ging ik graag met hem mee naar de smid. Ik werkte bij een landbouwsmede- rij, maar stond in mijn vrije tijd steeds vaker aan het aambeeld. Ik bekwaamde me in siersmeden via een tweejarige avondopleiding bij ambachtscentrum De Groene Poort in Brugge." Simon wijst naar een grote, staande kandelaar: „Mijn meesterstuk. Ge maakt uit één stuk staal op basis van een eigen ontwerp. Alles hier is te koop. Maar dit niet." Samen met Ellen - zij doet de pro motie en de administratie - begon hij een sier- en constructiesmederij. „Modern en klassiek hekwerk, meubilair, lantaarns, levensbomen, schoorsteenkappen, rozenbogen, priëlen, balustrades... Mijn ziel en zaligheid leg ik erin, van de eerste ontmoeting met de klant tot en met het plaatsen van het object. Alles doe ik zelf, samen met onze vaste medewerker Tim Goeije. Groeien? Dat wil ik niet. Ik moet er niet aan denken dat ik zo'n papierschuiver word, zo'n manager. Kloppen met de smeedhamer gaat mij beter af dan kloppen op een toetsenbord." Simon en Ellen komen ook in hun vrije tijd amper los van hun bedrijf, zelfs op vakantie. Ellen: „Onze in nerlijke ijzerradar staat altijd aan. Van mooi smeedwerk nemen we fo to's. Daarom zijn we gek op oude steden. Brugge, Gent, Antwerpen, daar gaan we graag naartoe. Gewel dige inspiratiebronnen zijn het. Zit tend op een terrasje, met een pintje en een portie garnalenkroketjes onder handbereik, laten we onze blik langs het ijzer aan de gevels gaan. Ja, dat zijn fijne momenten." Wij kverpleegk u nd igc Van uitsluitend siersmeden kan het bedrijf niet bestaan. De Pladdets hebben het inkomen van Ellen als wijkverpleegkundige en het 'ge wone' opdrachtsmeedwerk hard nodig om rond te komen. Maar als het aan Simon lag, stond hij veel vaker zelfontworpen sierobjecten te maken. „Met een gezin, een bedrijf en alle verantwoordelijkheden van dien is het nu buffelen geblazen. Maar ik verheug me op later, als ik zonder prestatiedruk los kan gaan: creëren wat mijn hart me ingeeft, staand aan het aambeeld, in de gloed van het smidsvuur. Heerlijk!" PZ Sloopmateriaal van ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort krijgt een nieuw leven als woonhuis. Het ziekenhuis wordt volgend jaar afgebroken en het woonhuis in de nieuwe villawijk De Lich tenberg wordt volledig opgetrokken uit het sloopmateriaal. De kosten voor de koper zijn gelijk aan de kosten voor de bouw van een 'normaal' huis. Het project van Coöperatie De Ombouw sluit aan bij onderzoek voor de 'Circulaire Hub' in Utrecht, dat streeft naar het terugdringen van energiegebruik en afvalproductie. Het is de bedoeling om later meer huizen op dezelfde manier te bouwen. procent van de wereld bevolking woont in 2050 in de stad. In 1800 leefde 2 procent van de mensen in steden. Jaarlijks stijgt de bevolking in steden met 60 miljoen. Is de houtvoorraad weer op peil? Stal de blokken (deels) in een mul tifunctionele houtopslag die ook dienst doet als statafel. De boven kant beschermt het hout tegen regen, maar om zeker te zijn dat de blokken droog blijven, zet je de tafel in de schuur, in huis of onder een afdakje. In de zomer is de houtop slag prima bruikbaar als partytafel tje. Het meubelstuk is te koop vanaf 189 euro en onder meer te bestellen viaverandavillage.nl en blokhutvil- lage.nl. Designmerk Qazqa heeft voor haar nieuwe collectie designlampen een ont werpwedstrijd uitgeschreven. Tot 13 no vember kunnen designers een ontwerp insturen. De winnaar wordt bekendge maakt op 18 december. Het winnende ontwerp wordt in 2016 in productie geno men en is aan het eind van dat jaar te koop via verschillende webshops. Qazqa Quest leverde eerder al samenwerkingen op met bekende ontwerpers, waaronder designbureau GBO, Boxtel&Buijs, Niels van de Winkel en Burobas. Meer informa tie is te vinden op quest.qazqa.com. vrijdag 6 november 2015 Simon Pladdet (links) met medewerker Tim Goeije. Ze doen al het smeedwerk zelf. foto ronalo den dekker GOED SMEDEN IS GOED VOELEN' Simon en Ellen Pladdet Siersmede rij Pladdet Industrie weg 7, Oostburg siersme- derijplad- det.nl Egels zijn nuttig én leuk. Ze eten slakken en spinnen en zien er ook nog eens schattig uit. Heb je een egel in de tuin? Voer het beestje dan een beetje bij. Egels houden van muesli, fruit en pindakaas. Ook is bij tuincentra speciaal egelvoer te koop. Zet .■MtügUÊ&i. nooit een schotel tje melk neer, want dat kunnen egels niet verteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57