2 IINNEN O? BUI TIPS NIEUWTJES Zonder makelaar Hij strijkt courtage op, heeft soms een dubbele agenda en promootje huis niet altijd even aelief: een makelaar kost geld en is geen garantie voor succes. Kun je ook zonder? tekst jette pellemans i foto koen verheijden Van de 10.000 euro die we bespaarden lieten we in ons nieuwe huis een warmtesysteem aanleggen Bergthee blijft vrolijk Geurkaars geeft inspiratie mee Licht in huis dankzij papieren prop 1| en zondagmiddag in april. Gert Kuipers (51) zit aan zijn keukentafel in Almelo, scheurt een A papiertje uit een klad blok en slaat aan het rekenen. Hij wil zijn huis verkopen voor 4 ton. Als hij nu eens niet die 2 procent courtage a 8000 euro aan de make laar hoefde te betalen? En óók die 2000 euro voor folders, open hui- zendagen en extra offertes in eigen zak kan steken? Dan bespaart hij zo 10.000 euro. En zo geschiedde. Binnen zes weken verkocht Kuipers zijn huis via Facebook. En die 10.000 euro? „Daarvan lieten we in ons nieuwe huis, een oude woonboerderij, een verwarmingssysteem aanleggen." Toegegeven: zo'n snelle verkoop zonder hulp van een makelaar lijkt bijna te mooi om waar te zijn. Maar toch wint het idee terrein om de verkoop van je huis in eigen hand te nemen. De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) zegt dat 10 pro cent van de huisverkopen tegen woordig niet meer via een traditionele makelaar loopt. Sinds de komst van online makelaars diensten rond 2008, stijgt het aan deel 'makelaarloze' verkopen elk jaar, zegt de woordvoerder van de NVM. In 2014 werden ruim 150.000 huizen verkocht; 10 procent daar van door doe-het-zelvers. In de doe-het-zelf-makelaardij be staan twee varianten. Enerzijds de verkoop via sites als Makelaarsland (aangesloten bij de NVM) waar je voor een paar honderd tot 1000 euro een pakket koopt dat hulp biedt bij het bepalen van de vraag prijs en het opstellen van een ver koopcontract. Ook krijg je een advertentie op Funda. Bezichtigin- Doe hel zelf niet deze websites makelaarsbasis.nl mijnhuisverkopen.nl moesten we telkens zelf bellen om te horen hoe het ging. Achteraf hoorden we zelfs dat hij een bod niet aan ons had gemeld, omdat het 10.000 euro onder onze laagste prijs was. Terwijl wij daar in dat stadium best over hadden willen onderhandelen. Dat nooit meer." De eerste vraag die Gert Kuipers en zijn vrouw Saskia zichzelf moesten stellen was: wat wordt de vraag prijs? Kuipers: „Die was lastig te bepalen, omdat het ging om een oud, karakteristiek huis. Maar voor een makelaar is het ook moeilijk. Die roept ook maar wat." Kuipers bepaalde de verkoopprijs door bij de aankoopprijs van vijf jaar geleden de verbouwingskosten op te tellen. Het was een startbod: in overleg met eventuele kopers zou hij er vast uitkomen. Verder maakte hij foto's met een groothoeklens, die hij op een blog zette. Die foto's deelden hij en Sas kia via Facebook. „Dat ging als een speer. Via vrienden van vrienden gen regelen en foto's maken doe je zelf. Supermarkt De NVM schat dat zo'n 3 procent van de huizen wordt verkocht via Makelaarsland en andere rnake- laarsdeeldiensten. De verkoop van de andere 7 procent gebeurt binnen families of gemeenschappen, of vindt plaats door de hardcore doe- het-zelvers die een bord in de tuin zetten en zonder externe partij hun huis aan de man brengen via social media, een eigen website of het briefje in de supermarkt. Gert Kuipers zette zijn huis op een blog en op Facebook. Vanwege de eerder genoemde kostenbesparing, maar ook vanwege weinig positieve ervaringen met makelaars. „Ons vorige huis was lastig te verkopen, dus wat extra inspanning van de makelaar was fijn geweest. Maar die man had geen tijd voor crea tieve marketing. Hij zette foto's op Funda en dat was het. Bovendien vrijdag 6 november 2015 Geen tuinplant die zo haar best doet om je vrolijk door de donkere dagen te slepen als Bergthee. Deze plant heeft rode bessen die de hele winter blijven zitten. De blaadjes zijn frisgroen, maar verkleuren in de herfst naar dieprood tot purper, waardoor de kleur van de bessen extra goed uitkomt. Telkens als je je een geurkaas van het Amsterdamse lifestylemerk Me Mats aansteekt, sta je even stil bij een inspi rerende tekst die erop staat. Denk aan 'Never doubt your instinct', 'The best is yet to come' of 'Add a little confetti to each day'. Met deze kaarsen wil bedenker Astrid van der Hoeven je meegeven 'dat het geluk vaak in kleine dingen zit'. Een medium kaars kost 23,95 euro, een grote 33,94 euro. Ze zijn verkrijgbaar via me-mats.com. De 'proplamp' voor aan de muur en aan het plafond was er al, maar nu is er - vanaf 595 euro - ook een staand model te krijgen. Het idee achter deze lamp is dat je van de kap een prop kunt maken in de vorm die jij wilt. De lamp is bedacht en gemaakt door Erwin Zwiers en Margje Teeuwen. Die laatste kwam op het idee toen ze eens een propje papier richting de prullen bak wierp. Meer info: proplamp.nl HUIS VERKOPEN? DOEHET 44 MAKELAARSLAND De grootste van de in ternetmakelaars. Ma kelaarsland is aangesloten bij de NVM en heeft een lan delijke dekking. Ze werken met een vast tarief van €1249 inclu sief BTW. Biedt pakketten aan tussen de €525 en €950 euro. Is net als Makelaarsland aange sloten bij de NVM en heeft een landelijke dekking. Biedt verschillende pakketten aan, waar onder één voor slechts €169. Daarvoor krijg je alleen hulp bij het op stellen van de koop akte. Tip: kijk vergelijk op www.vergelijkinternet- makelaars.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55