Duits compromis over opvang asielzoekers Pootje baden in de winter? Het was een explosief Een andere oorzaak voor de vliegramp in Egypte is onwaarschijnlijk. De Britse premier Cameron gaat uit van een aanslag. 4 NIEUWS VLIEGTUIGCRASH SINAI Kaapverdië LONDEN. Dat het Russische toestel door een bom is neergestort in de Sinaï-woestijn is 'waarschijnlijker dan dat er een andere oorzaak was'. Cryptische taal van de Britse premier David Cameron gisteren in Londen, te midden van groeien de speculatie dat Islamitische Staat (IS) verantwoordelijk zou zijn voor de dood van de 224 inzit tenden van de Airbus, die onder weg was van Sharm el-Sheikh naar Sint-Petersburg. Tweemaal heeft de terreurorganisatie de aan slag inmiddels opgeëist. Omdat niet nader toegelichte 'inlichtingen en informatie' een aanslag waarschijnlijk zouden ma ken, besloot Cameron alle vluch ten van en naar de Sinaï voorlopig op te schorten. De veiligheid van Britse burgers gaat voor alles, al dus de premier. Egypte en Rus land willen pas conclusies trekken over de ramp als het onderzoek naar alle datarecorders is afgerond. De twijfel over een technisch mankement groeit ondertussen gestaag. Na de lichtflits die door een Amerikaanse satelliet is opge pikt en de 'vreemde geluiden' op de voicerecorder verschijnen op Britse krantenwebsites nu foto's van wrakstukken waarop het lijkt of de gaten en scheuren in het me taal van de vliegtuigwand van bin nen naar buiten zijn gebogen. Dat kan alleen bij een explosie aan boord, aldus specialisten. De vraag lijkt niet langer óf er een explosie is geweest, maar hoe die kon gebeuren. Als kan worden be wezen dat IS of een van zijn filia len in Egypte of Rusland op een of andere manier ongemerkt een bom aan boord heeft weten te krij gen, zal dat enorme consequen ties hebben, zegt Charlie Winter, onderzoeker van de Britse anti- terreurdenktank Quilliam in een gesprek met de Engelse krant The Guardian. De Egyptische toeristen industrie krijgt een gigantische klap, de internationale luchtvaart gaat het merken aan minder passa giers en wereldwijd zullen reizi gers nog meer controles en beper kingen moeten ondergaan. Voor IS zou dat alles een ware pr-triomf zijn, helemaal in de con currentiestrijd met de jihadisten van al-Qaeda. De laatsten probe ren al jaren een vliegtuig in de lucht te laten ontploffen. Daar voor werden onderbroekbommen en explosieve schoenen bedacht, maar zonder succes. Als het IS nu wel is gelukt een Russisch toestel neer te halen, heeft die terreurbe weging de hegemonie van de luchtvaartterreur duidelijk overge nomen. In dat geval weet IS ook dat er vergelding komt, en dat het in Syrië heftig gebombardeerd gaat worden door Rusland. Dat zal volgens Winter allemaal wor den gebruikt om nieuwe militan ten te werven, die immers de vij anden van de 'ware islam' willen bevechten. Andere waarnemers hebben ge wezen op tactische complicaties voor Rusland als Vladimir Poetin een strafexpeditie begint tegen IS, dat tot nu toe juist werd ontzien bij de Russische bombardemen ten in Syrië. De reden daarvan is een strategische, want IS bevecht in Syrië ook concurrerende rebel lengroepen die het hebben opge nomen tegen de legers van presi dent Assad, een trouwe bondge noot van Rusland. Dus als Poetin de vijanden van de vijanden van Syrië verzwakt, kan dat ten koste gaan van de stabiliteit van Assads regime. Het beste zou het voor Poetin zijn als IS bluft en kan wor den aangetoond dat het vliegtuig neerstortte door een technisch mankement. Ook een geruststel ling voor passagiers om te weten dat IS geen lek heeft gevonden in een systeem van bomscanners dat eigenlijk al jaren goed werkt. Mogelijk zijn de veiligheidscontroles van passagiers en bagage op de luchthaven van Sharm el-Sheikh onvoldoende BERLIJN. In Duitsland komen spe ciale opvangcentra voor asielzoe kers. Óp die centrale registratie- punten moeten zo snel mogelijk de uitzettingsprocedures wor den doorgevoerd voor asielzoe kers uit zogeheten 'veilige lan den'. De regeringscoalitie van CDU/CSU en SPD onder bonds kanselier Angela Merkel (CDU) besloot gisteren in Berlijn tot dit compromis. De Beierse CSU pleitte eerder voor 'transitzones', maar de sociaal-democraten wil den hier niets van weten. In Duitsland is de plaatsing van dui zenden mensen in kampen we gens het oorlogsverleden zeer omstreden. De registratiecentra komen niet aan de grenzen. De asielzoe kers die er verblijven krijgen een 'residentieplicht', wat betekent dat zij de regio waar zij zich be vinden niet mogen verlaten. Voor vreemdelingen die formeel geen recht hebben op asiel, maar die in Duitsland worden geduld omdat het in hun thuisland te ge vaarlijk is, vervalt gedurende twee jaar het recht op gezinsher eniging. Intussen blijft de vluch telingenstroom aanhouden. In oktober kwamen 181.000 vreem delingen naar Duitsland. De wereld is Kras Verongelukte Airbus had bom aan boord' door Bob van Huët Jihadistische rebellen EGYPTE Cairo SINAÏ JOR. 100 km Sharm 1 el-Sheikh Een jongen uit Sitnya (Noordwest-Rusland) treurt bij het graf van zijn oma, die omkwam bij de vliegramp in Egypte. Gisteren zijn de eerste slachtoffers van de ramp begraven, foto Dmitry Lovetsky/AP Westerse toeristen laten zich vooralsnog niet afschrikken, terwijl Egyptische agenten de wacht houden in de Vallei der Koningen, foto AP door onze correspondent Wierd Duk In de winter naar de zon! 8 dagen v.a. Algarve sdgnv.a. 269 Fuerteventura 8dgnv.a. 299 Lanzarote sdgnv.a. 299 Gambia 9dgnv.a. 349 Dubai 5dgnv.a. 399 Mexico 9dgnv.a. 549 Curagao 9dgnv.a. 549 Senegal 9dgnv.a. 599 Deze zonvakanties zijn inclusief vlucht, transfer of huurauto, accommodatie en reisleiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4