Hovius schrijft thriller Betreffende Muidhond PZC De strijd gestreden De liefde bezongen in ruim drieduizend verzen ZEELAND GEBOEKT 13 Middeleeuwse liefde overwint. Hoogste tijd om Floris en zijn Blancefloer in de armen te sluiten. see Cü Het zijn van die ti tels die hooguit een belletje doen rinkelen. Karei en- de Elegast, Tristan en Isolde, Mariken van Nieumeghen. Op zijn best doe men er beelden op van een vol klas lokaal, waar een leraar Nederlands gloedvol regels declameert uit een onverstaanbaar vers. Zelfs de Vos Reynaert, die toch stevig in de Hulster contreien is gehuisvest, weet zich met al zijn schelmenstre ken niet in onze tijd te handhaven. Met zoveel woorden geldt dat ook zeker voor Floris ende Blan cefloer van Diederic van Assenede. Wat schat u? Een liefdesverhaal? En heel erg lang geleden geschre ven? Allemaal waar. We raken diep in de middeleeuwen verzeild. En toch en toch en toch wordt er nu een dappere poging gedaan om ko ningszoon Floris en zijn geliefde Blancefloer tot leven te wekken. Niet meteen met een film of een toneelstuk, maar op een manier die net zo dicht bij 'het volk' ligt als destijds het verhaal. Eind vorige maand werd net over de grens in Assenede de eerste borduursteek gezet van het 'Tapijt van Assen ede'. In mooi Vlaams wordt het een 'visualiseringsproject' ge noemd. Het idee is dat het bijna vergeten liefdesverhaal in 85 tafere len met gekleurde wol op een lin nen doek wordt geborduurd. Een project van ongeveer drie jaar, dat moet resulteren in een tapijt van honderd meter lang. Dat is één. Maar om de lovesto- ry ook voor het lezend publiek wat vlees op de botten te geven, ver scheen er een bijzonder mooi uit gegeven boekwerk waarin het lief desgedicht van alle mogelijke kan ten wordt belicht. De Brusselse pro fessor Jozef Janssens nam het leeu wendeel voor zijn rekening. De Zeeuwse historisch-geograaf Adrie de Kraker plaatst het verhaal in de concrete omgeving: hij schetst het bestuur en het landschap van As senede in de 13e eeuw. Wat het verhaal zelf betreft... Rond 1150 schreef in de Loire- streek van Frankrijk een klerk een liefdesverhaal in 3.348 verzen. Dat werd onder de titel Floire etBlanche- flor (Rode roos en witte bloem) een literaire 'bestseller' in heel West- Europa. Honderd jaar later - omstreeks 1255 - zette de grafelijke klerk Diederic van Assenede dit Franse gedicht om in het Vlaams ('Diets'). Samengevat in de woor den van Jef Janssens gaat het ver haal over Blancefloer, de dochter van een christelijke gravin die tij dens een rooftocht wordt gekid napt. Floris is de zoon van een mos- Noud Hovius is 'schrij ver in Zeeland'. Ach ter die schrijversnaam gaat Joost Duinhof (1962) schuil. Hij is sinds 2001 rechter in Middelburg. Eerder pu bliceerde hij de verhalenbundel Rook (2007) en de roman Stigma (2009). Op 1 november ver scheen zijn nieuwe roman (thril ler): Week (21,95 euro). Daarin verplaatsen we ons naar het rechtbankmilieu in Utrecht, waar Duinhof werkte voor hij naar Zeeland kwam. De auteur zegt over zijn boek: „De hoofdpersonen zijn het hoofd van een groot advocaten kantoor, een collega van hem en de bazin van de kroeg tegenover de rechtbank. Vrijwel in het be gin van het verhaal is er een hef tig misdrijf. Tussen de hoofdper sonen gebeurt van alles: geweld, liefde, juridisch gehakketak en de media spelen ook een rol. Het is een lekker verhaal dat vlot te lezen is en vrij filmisch in elkaar steekt. Het boek is doordesemd van het advocatengevoel." lim-koning, Hij wordt hopeloos verliefd op het meisje en weet bin nen te dringen in de harem waar Blancefloer wordt gevangen gehou den. Dat vraagt om moeilijkheden. Dit boek maakt middeleeuws Vlaanderen tastbaar en leesbaar. Daar komt bij: liefde die overwint is van alle tijden. blancefloer Floris ende Blancefloer Auteur Inge Schilper- oord spreekt woensdag 11 november om 16.00 uur in boekhandel De Drvkkery in Middelburg over haar boek Muidhond met PZC- journalist Jan van Damme. Schil- peroord won met Muidhond de Bronzen Uil, de Vlaamse prijs voor het beste Nederlandstalige debuut van het afgelopen jaar. Ook is het boek genomineerd voor de ECI Literatuurprijs, voor heen de AKO-literatuurprijs. Over de inhoud van het boek: Nadat Jonathan bij gebrek aan be wijs is vrijgesproken van tbs, trekt hij weer in bij zijn oude, eenzame moeder, met het vaste voornemen een ander, beter mens te worden. Jonathan loopt uiteindelijk in de fuik die tot een even onontkoombare als verras sende afloop leidt. Inge Schilperoord (1973) publi ceerde in NRC Handelsblad, Psy chologie Magazine en Crossing Border Magazine. Ze werkt als fo rensisch psycholoog bij onder an dere het Pieter Baan Centrum. «■'Hé PUBLIEKSPRIJS 2015 We zijn toe aan de laatste aflevering over de PZC-pu- blieksprijs 2015. Vandaag kan er nog tot 12.00 uur worden gestemd via www.pzc.nl/publieksprijs. Als uw briefkaart met de titel van uw fa voriete boek vanochtend niet in onze brievenbus zit, bent u helaas te laat. Morgen wordt tijdens de avond van de Zeeuwse Boeken prijs in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg de uiteindelijke win naar van de PZC-publieksprijs be kend gemaakt. Eeuwige roem en een bedrag van 1000 euro, daar kun je mee thuiskomen. Het verloop van de stemming de afgelopen vijf weken oogde heel stabiel. Van meet af aan na men Anja Geldof en Stefanie Hui- bregtse met hun Truien bij de vleet de koppositie in. Het zou wel heel gek moeten lopen als ze nog wor den bedreigd. Maar - we zeggen het voor de zoveelste keer - er kan altijd op het laatste moment een konijn uit de hoge hoed worden getoverd. De achtervolgers liggen steeds dicht bij elkaar. Afgelopen week nog veroverde Bloedbroeder 1618 van John Brosens de tweede posi tie, ten kost van Vissers, kapers, ar beiders van Peter van Druenen. Dat lijkt een kwestie van op het juiste moment pieken, wat Bro sens betreft. Het jeugdboek Aan de rand van de stilte van Anneriek van der Heugten kwam relatief laat binnen in de top tien, maar heeft zich sindsdien sterk gehand haafd. Dat geldt ook voor Wereld zeeuwen van Rachel van Westen. Jan Willemsen balanceerde met zijn zeemansboek op de rand van de top tien, maar wist zich uitein delijk stevig te ankeren. De stand op donderdag 5 no vember om 12.00 uur (tussen haak jes het aantal stemmen van eerder deze week): 1 Truien bij de vleet - Anja Geldof en Stefanie Huibregtse 1772 (1770) 2 Bloedbroeder 1618 - John Bro sens 660 (649) 3 Vissers, kapers, arbeiders - Peter van Druenen 634 (631) 4 Geef nooit op - Sven Vermeulen 455 (455) 5 Aan de rand van de stilte - Anne riek van Heugten 370 (346) 6 Zeeuws zoet - Mathilde Dek ker-Versprille 205 (186) 7 Wereldzeeuwen - Rachel van Westen -187 (185) 8 400 ton deadweight - Jan Wil lemsen 153 (150) 9 Ik liefje - Elizabeth van den Dries -129 (125) 10 Zeeland is het einde - Cor de Jonge 117 (117) VRIJDAG 6 NOVEMBER 2015 Floris leeft weer op door Jan van Damme 1) Floris (links) smeekt om zijn Blancefloer uit de toren te bevrijden. 2) De geliefden worden op heter daad betrapt. 3) Floris en Blancefloer komen bijna op de brandstapel terecht. 4) Floris schenkt de toverring van zijn moeder aan Blancefloer. -o-C*3 van Diederic van Assenede Liefde in het graafschap Vlaanderen van de 13e eeuw Jozef Janssens, Adrie de Kraker Uitgeverij Davidsfonds 256 pagina's, 49,99 euro ■"Svmi jtf VnS fnw &>i turn ck WHi Hlfp ern vwnja-fm fywtt jin mürtrr&c Winyjm gnjJ \>t$ motyeww»! mr cJtrórtcn'SXvG \>n£ Üfofc ar jtir ju jterfta1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46