itie Clubs moeten wel creatief zijn om terugloop leden tegen te gaan ZEELAND 11 jongens en meisjes. Ze hebben el kaar nodig om tot iets moois te komen." Het district Zuidwest, waartoe Zeeland behoort, vertoont groei. Dat is tegen de landelijke trend in. Het totale ledenaantal van het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond (KNKV) loopt langzaam terug en ligt nu net onder de 90.000. „Over het geheel gezien, gaat het in Zeeland best goed", stelt Vos. „Maar er zitten wel gro te verschillen tussen de clubs. De kleintjes, zoals Atlas in Ritthem, hebben het moeilijk. Die hebben moeite om het hoofd boven wa ter te houden. Maar er zijn er ook die de wind mee hebben, zoals Ondo uit Sint-Laurens. Dat heeft, denk ik, te maken met de uitstra ling - het eerste team presteert op dit moment erg goed - en met de geografisch ligging. Vlak bij de club heeft Middelburg veel wo ningen gebouwd." Volharding mag dan één van de kleintjes zijn, maar de club redt zich aardig. In de laatste vier jaar groeide de vereniging van 8o naar 110 leden. Laban: „Dat komt doordat we met een actieplan zijn gekomen. We hebben onszelf de vraag gesteld: hoe houden we de sport levendig? We zijn de scholen nadrukkelijker gaan betrekken bij het korf bal en zijn begonnen met de zogenoemde Kangoeroe Club, korfbal voor de aller jongsten. We zijn ook actie ver geworden met het orga niseren van toernooien en filmavonden. En je ziet: het werkt." Extraatjes Ook elders zoeken korfbal verenigingen naar extraa tjes. Waar Atlas een rom melmarkt houdt, zet het Goese Togo een wijn proefavond op. Zaamslag timmert aan de weg met een ouder-kind-toernooi, terwijl er in Arnemuiden in de herfstvakantie een hele TOP-week is, vol sport- en spelactiviteiten. „Voor sommige clubs is het een overlevingsstrategie", zegt Vos. „Zeker de kleinere verenigingen hebben dergelijke initiatieven nodig om in beeld te blijven. Maar een club als TOP doet het waarschijnlijk uit een an der, sociaal oogpunt; de vereni ging vindt het nodig om de jeugd in het dorp iets aan te kunnen bieden." „Het is goed dat clubs meer za ken aanbieden, maar laat korfbal alsjeblieft wel de hoofdzaak blij ven", zegt Voorneveld. „Nog al tijd is mooi korfbalspel de beste reclame voor de sport. De beste oplossing voor terugloop in le denaantal is investeren in de kwa liteit van de jeugd. Zet er de beste trainers op, maak ze goed en houd ze bij de vereniging. Kijk hoe dat bij TOP werkt, dat nu in de hoofdklasse speelt. Als kinderen zien hoe goed het daar gaat, willen ze ook gaan korfbal len." Twitter De Buitenstaander @debuitenstaander Relativiteit. Wed den dat degene die op de 500-ste plaats staat in ttQuotesoo gewoon baalt dat hij helemaal onderaan de lijst bungelt. Video Online Top 5 VRIJDAG 6 NOVEMBER 2015 verankerd in Zeeland In Zeeland hebben de korfbalclubs ruim 3000 leden. Vooral op Walche ren en Zuid-Beveland is de sport nog zeer aanwezig, foto Lex de Meester Nederland is vier miljardairs rij ker, zo blijkt uit de nieuwe Quo te 500 die gisteren is versche nen. Frits Goldschmeding, de oprichter van uitzendbureau Randstad staat op 1Zijn ver mogen groeide flink, van 3,2 miljard euro naar 4,7 miljard. Bij het gemeentehuis in Dom burg verzamelden gisteren on geveer 250 medewerkers van sociale werkplaatsen in Zee land. Ze voerden actie voor een nieuwe cao en structurele loons verhoging. Mensen in de sociale werkvoorziening hebben al vijf jaar hun toch al bescheiden loon niet zien stijgen. Ook is er sinds twee jaar geen cao meer van kracht. Een kleine delegatie ging het gesprek aan met burge meester Rob van der Zwaag, die voorzitter is van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). Wij spraken met Peter Wiechmann, bestuurder Sociale Werkvoorziening. Hij legt uit waarom de actie nodig was. Kijk op www.pzc.nl/video 1Agnes is helemaal op na ja renlang door haar ex te zijn ge- stalkt 2. Man krijgt steigerpijpen over zich heen in Goes 3. Petitie 'Westerscheldetunnel tolvrij' razend populair 4. Dertig aanmeldingen voor middelbare vrije school 5. Zorginstellingen bundelen hun krachten in Zorg Zeker Zee land Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie O facebook.com/depzc <-P @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44