'Vluchteling helpt Europese economie vooruit' 0,3 Eerste protestpagina's verschijnen al op Facebook Kinderprogramma moet plaatsmaken voor 'Tijd voor MAX' van ouderenomroep. Een gevolg van ons veranderde kijkgedrag, zegt NPO. NIEUWS 3 HILVERSUM. En ineens dook het be richt gisteravond overal online op: NPO 1 stopt met Sesamstraat. Het dagelijkse Tijd voor MAX van Om roep MAX (voorheen op NPO 2) vult per 1 januari voortaan het blok tussen 17.00 uur en 18.00 uur. Twitter ontplofte en de eerste protestpagina's op Facebook wa ren binnen een uur aangemaakt. De NPO zegt de ophef niet zo te snappen. Het bekendste jeugdpro gramma van Nederland zal 'slechts' verhuizen, klinkt het. „Het kinderuurtje tussen 5 en 6 verdwijnt, omdat kinderen steeds meer op een andere manier naar programma's kijken", ver klaart een NPO-woordvoerster. Ze wijst op de digitale 'Zapp app', vol gens de zegsvrouw erg populair onder de jeugd. Hij zou al zeker 700.000 keer zijn gedownload. Ook zijn Tommie, Ieniemienie, Pi no, Bert en Ernie nog te zien op zender: op het themakanaal NPO Zappelin Xtra (om 18.30 uur) dat iedereen met digitale tv gewoon in het basispakket heeft zitten én om 7 uur in de ochtend op NPO 3. „Sta ik te juichen? Nee, want we verliezen aan bereik. Maar is dit het einde van Sesamstraat1 Ze ker niet", zegt Paul Römer. Als di recteur van de NTR (de omroep die Sesamstraat uitzendt) had hij geen zeggenschap in de keuze van de NPO. Ook Römer wijst op het 'nieu we kijken' waarin video on de- mand-diensten meer en meer de dienst uitmaken. „En je moet het publiek vinden daar waar het zit." En over het 'ingebakken' huidige tijdstip van 17.30 uur? „Het is een emotie, dat snap ik wel. Maar de kijkcijfers waren ook niet meer om over naar de hemel te schrij ven. Daarbij komt, niks is voor eeuwig, zeker tv-tijdstippen niet." Op sociale media werd inder daad emotioneel gereageerd. Som migen zien in het nieuws een be wijs dat de publieke omroep Se samstraat al jaren langzaam de nek om draait. Vroeger werd het geliefde programma namelijk om SESAMSTRAAT 18.30 uur uitgezonden. Na etenstijd en voor bedtijd. 'Eerst Se samstraat, dan naar bed', was een gevleugelde uitspraak. In 2009 was de wereld te klein toen werd gekozen voor een ander tijdslot. Se samstraat moest toen plaatsmaken voor Dichtbij Nederland en verhuis- de naar vijf uur 's middags. Aart Staartjes alias Meneer Aart dreigde met opstappen als het tijd stip niet gewijzigd zou worden. Toen Staartjes besefte dat er niets zou veranderen, heeft hij besloten om toch te blijven. Hij realiseerde zich dat het voor hem een te groot gemis zou zijn en verklaarde lie ver laf te zijn dan het programma te moeten missen. Later verhuisde het naar 17.30 uur. Frank Groothuis - die 37 dienst jaren heeft bij Sesamstraat- was met stomheid geslagen toen hij het nieuws hoorde. „Sesamstraat wordt met zoveel aandacht, liefde en respect voor het kind gemaakt, daar is er geen tweede van. Het heeft zoveel te bieden: het houdt kinderen een vriendelijke spiegel voor, leert ze hoe de mallemolen van volwassenen werkt en is edu catief. Dat het van de zender ver dwijnt juist in een tijd waarin een heleboel kinderen met een taalach terstand, allochtonen en vluchte lingen, veel zouden hebben aan het programma vind ik onbegrij pelijk. Aan de andere kant: ze schuiven al tien jaar met de show. De plek wordt steeds slechter en dan weten ook steeds minder kin deren je te vinden." Die groei komt er niet spontaan. Daarvoor is een goede opvang en integratie nodig en aanvankelijk kost het geld. Dat zei Eurocommis saris voor economische en mone taire zaken Pierre Moscovici giste ren bij de presentatie van zijn nieuwe groeivooruitzichten. De groei zal ook niet overal ge lijk zijn. Landen die veel vluchte lingen opvangen, zoals Duitsland, pakken meer groeivoordeel dan bijvoorbeeld de Midden- en Oost-Europese landen, die hun grenzen zoveel mogelijk dichthou den. Het is voor het eerst dat Europa de economische effecten van de massamigratie in zijn groeiprogno ses betrekt. Voorheen beperkten de Brusselse experts zich tot de 'gewone' demografie. Het meest in het oog springende cijfer is daar dat de werkende bevolking, door vergrijzing, de komende 40 jaar met gemiddeld 0,4 procent daalt. Moscovici zei blij te zijn met het gegeven dat de vluchtelingen stroom de economie licht vooruit lijkt te helpen in plaats van anders om. „Dit ondersteunt vanuit eco nomisch perspectief het beleid van Commissievoorzitter Jun- cker." De Luxemburger hamert al sinds half mei op een humaan toe latingsbeleid dat alleen kan slagen als alle landen eraan meewerken. Het cijfer van 3 miljoen vluchtelin gen - dit jaar 1 miljoen, volgend jaar 1,5 miljoen en in 2017 nog een half miljoen - is een nettocijfer. Het veronderstelt dat wie geen recht op een verblijfstitel heeft, meteen wordt teruggestuurd. Mo scovici hield wel wat slagen om de arm: de berekeningen van zijn experts - zo waarschuwde hij - zullen zich in de praktijk nog moe ten bewijzen. De herverdeling van vluchtelin gen over Europa gaat overigens te langzaam, erkent staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Asiel, WD). Vol gens hem komt dit doordat de re gistratie aan de randen van Euro pa nog niet functioneert, daarom zijn landen (ook Nederland), nog huiverig asielzoekers binnen te la ten. „Ook wij willen eerst een test doen met een vijftigtal en zien of dat mechanisme functioneert", zei hij in een vluchtelingendebat gisteravond. In de Tweede Kamer zijn daar naast veel zorgen dat Turkije nu sneller tot de Europese Unie gaat toetreden doordat er wordt samen gewerkt op het gebied van vluchte lingen. Volgens premier Rutte is daar geen sprake van, zei hij. „We gaan de eisen nul komma nul ver soepelen." Wel wordt gesproken over het versnellen van het visum- vrij reizen voor Turken. Volgende week is er een Europese top over migratie. De komst van naar schatting uiteindelijk zo'n drie miljoen vluchtelingen naar Europa pakt 'licht positief uit voor onze econo mie. Volgens Brussel gaan dezelf de migranten ons in de toekomst 0,2 tot 0,3 procent extra economi sche groei per jaar opleveren. VRIJDAG 6 NOVEMBER 2015 Sesamstraat verbannen naar digitaal themakanaal door Gudo Tienhooven Elmo, Ernie, Bert, Pino en Tommie zijn straks niet meer op hun vertrouwde tijdstip en zender te zien. Sesamstraat wordt vanaf 1976 in Nederland (en Vlaanderen) uitge zonden. Het idee voor het programma komt uit de VS waar Sesame Street kinderen in arme wijken spelender wijs van hun leerachterstand wilde afhelpen. In de in Nederland gemaakte scè nes, met Tommie, Pino, Ieniemie nie en menselijke personages, staat sociale omgang (ruzies, vriendschap, verdriet) centraal. In de filmpjes uit Amerika staan vaak cijfers en letters centraal. Daar spelen poppen van Jim Henson de hoofdrol, zoals Kermit, Bert Ernieen Supergrover. door Frans Boogaard BRUSSEL. De komst van naar schat ting uiteindelijk zo'n 3 miljoen vluchtelingen naar Europa pakt 'licht positief uit voor onze econo mie. Volgens Brussel gaat de stroom asielzoekers ons straks 0,2 tot 0,3 procent extra groei opleve ren. De komst van de vluchtelingen kan ons straks tot 0,3 procent groei van de economie opleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3