'Brand Breskens vervelend incident' CF Woningoverval gelinkt aan drugs Superrijk Geld Multimiljonair Wim de Pundert 2 ZEELAND Wie geld heeft, houdt zijn mond. Toch maakt multimiljonair Wim de Pundert uit Goes geen geheim van zijn vermogen. COMMENTAAR Het is het jaarlijkse moment van verwondering over de grote rijkdom van sommige Nederlanders. De Quote 500 is weer eens gepubliceerd. Die lijst van vermogen de landgenoten roept vragen op. Wat je met al dat geld zou doen. Of je zelf een kans hebt om fortuin te maken. De meeste rijken zitten niet op de Quote te wachten. Een enke ling wil wel uitleggen wat hij met zijn rijkdom doet en, anders om, wat zijn rijkdom met hem doet. Maar de meesten zwijgen liever. Zij koesteren hun privacy of zij zijn beducht voor bede laars en dieven. Wellicht zonderen zij zich ook af om geen last te hebben van afgunst. Want lang niet iedereen kan de zon in het water zien schijnen. Je kunt rijke mensen niet kwalijk nemen dat zij bezit hebben gekre gen of zelf hebben verworven. Want dat is het rechtstreekse ge volg van de sociaal-economische verhoudingen die we dag in dag uit met z'n allen handhaven. De Quote 500 is nuttig. Niet om dat rijke mensen zonodig tentoongesteld moeten worden. Maar wel om de verhoudingen in Nederland in de gaten te houden. Zo als we het Armoedesignalement van het CBS gebruiken om te be palen waar de ondergrens ligt, zo stelt Quote de vraag of het rede lijk is dat zo weinig mensen zo veel hebben. Rijke mensen kun je niet kwalijk nemen dat zij bezit hebben gekregen of zelf hebben verworven Dat deed ze naar aanleiding van vragen die Lijst Babijn en het CDA stelden tijdens een commis sievergadering deze week. Raads lid Francois Babijn van Lijst Ba bijn uitte zijn zorgen over de brandbestrijding op zondag 25 ok tober bij Het Dagelijks Kost aan het Spuiplein in Breskens. We gens het ontbreken van een chauf feur bij de vrijwillige brandweer in Breskens was de aanrijtijd lan- 'Een professioneel brandweerkorps is niet realistisch, kost 3,6 miljoen per jaar' ger dan de wettelijk vastgestelde achttien minuten. Volgens de Vei ligheidsregio was de brandweer drie minuten te laat ter plaatse, dus na 21 minuten. „Na 21 minu ten was er een personenvoertuig en na een half uur kon er pas ge blust worden. Dat weet ik uit ge tuigenverklaringen", wierp Babijn de burgemeester voor de voeten. „Ik klok die zaken niet, de meldka mer van de Veiligheidsregio wel", reageerde Jetten. „Ik begrijp dat een minuut een uur kan duren op zo'n moment en dat elke minuut er een te lang is, maar het waren er in dit geval drie." Jetten brak daarnaast een lans voor de brandweervrijwilligers die balen van alle commotie rond de aanrijtijd. „Ze doen hun uiter ste best", zei de burgemeester. „Het kan helaas voorkomen dat niet de juiste vrijwilligers beschik baar zijn en een brand is niet te plannen." Als de gemeente Sluis met een professioneel brandweer korps zou gaan werken, kost dat de gemeente 3,6 miljoen per jaar, terwijl dat nu 1,6 miljoen is. Jet ten: „Ik deel de bezorgdheid maar we moeten realistisch zijn: dit was een vervelend incident." Almanak „We moeten iets doen met de Zeeuw en die in de Quote 500 staan", wordt er in de redactievergadering van de PZC gezegd. De redacteuren proberen samen een originele invalshoek te be denken. 'Hoe word je zo rijk?', 'Maakt geld gelukkig?' en 'Moet je wel in die lijst willen staan?', vragen ze zich af. De enigen die daar écht antwoord op kunnen geven, zijn de vermogende Zeeuwen zelf die in de lijst worden ge noemd. En waar kunnen de redactiele den die namen vinden? In de Quote zelf natuurlijk! „Maar kunnen we die wel betalen?", grapt een Middelburg se collega. Wachtplek voor bouwverkeer Wachtend bouwverkeer mag niet langer stilstaan op de Ringdijk-Noord in de bebouwde kom van Cad- zand-Dorp. De gemeente legt daarom een 'wacht- plaats' aan bij de Zuidzand- seweg. Aan de Ring dijk-Noord komt een par keerverbod. Door de vele bouwprojec ten in Cadzand-Bad staat wachtend vrachtverkeer nogal eens stil op de rij baan in het dorp. Dat is on gewenst voor de doorstro ming en bovendien gevaar lijk, vinden B en W. Lezing over gevechtsvlieger Charles den Tex en Anne- loes Timmerije houden woensdag vanaf 20.00 uur in café De Jonkheer een le zing over gevechtsvlieger Guus Hagers. De vliegenier van het Koninklijk Neder lands-Indisch Leger was net op missie naar Austra lië toen Japan Indië binnen viel. De vriendin van Ha gers werd in een kamp ge vangen gezet. Beide au teurs hebben zijn historie boven water gehaald en er een boek over geschreven. Entree 17,50 euro (inclusief twee consumpties). 'Stukje strand zonder honden' Francois Babijn van Lijst Babijn ziet wel wat in een hondenvrije zone op de stranden aan de kust in de gemeente Sluis. Dat zei hij deze week tijdens vergade ring van de commissie Ruimte nadat er een dis cussie ontstond over uit werpselen van honden en paarden en de moeilijk heid om handhavend op te treden. Ook zijn, volgens Babijn, veel mensen bang van honden en zijn er in andere gemeentes ook hon denvrije stranden. Aanleg fietspad Koegors begint Aannemingsbedrijf H4A is in de Koegorspolder bij Ter- neuzen begonnen met de aanleg van het laatste stuk van het fietspad langs de Koegorsstraat. Het gaat om het deel tussen de Spui- kreekweg en de Axelse Sas sing. Er is sinds 2011 al een vrijliggend fietspad tot aan de milieustraat, dat nu tot aan de Sassing wordt door getrokken. Het werk moet eind dit jaar klaar zijn. Er is 425.000 euro mee gemoeid. De provincie past twee ton bij. ie lijst inte resseert me nul-kom ma-nul. Het is sensatie- zoekerij.' Zo. Dat is duidelijk. Goesenaar Wim de Pundert staat op num mer 39 in de Quote 500. Hij is na Piet Vroon de rijkste Zeeuw, vol gens het glossy zakenblad. Het vermogen van De Pundert zou 445 miljoen euro bedragen. Wat het werkelijke bedrag is? Daar wil hij niet veel over kwijt. „Laat ik het zo zeggen: Quote is altijd aan de voorzichtige kant." Toch maakte de investeerder gisteren even tijd om vragen te beantwoorden, vlak nadat hij ge land was op het vliegveld van Frankfurt. „Of ik met een pri- vévliegtuig gevlogen ben?" Hij lacht. „Ja, met nog tweehonderd anderen." Dan serieus: „Als ik op één dag heen en weer moet naar Duitsland, dan vlieg ik wel met een private jet. Dat klinkt leuk, maar na een paar keer is de lol er- afhoor. Ik doe het puur vanwege de tijdsbesparing." De Pundert is oprichter en ei genaar van HTP Investments, waarmee hij andere bedrijven op koopt, voornamelijk in Duits land. Zo is zijn bedrijf onder meer eigenaar van caravanprodu cent Knaus Tabbert, van de Brit se jachtenbouwer Oyster Mari ne, en van Morelo, dat zeer luxe campers bouwt. Daarnaast zit hij ook in Duitse leveranciers voor de autoindustrie. 'Probleemgeval len' zijn de specialiteit van De Pundert. „Bedrijven die niet goed lopen, die tekorten hebben of niet beschikken over het juis te management." De Pundert noemt zichzelf 'volledig Zeeuws'. Hoewel hij een huis in Goes bezit, woont hij tegenwoordig in België. „Ik leid helemaal geen exotisch leven. Ik heb geen boot van vijftig mil joen, waar ik maar drie weken per jaar op zit en ook geen appar tement waar ik nooit ben. Ik denk dat het met mijn Zeeuwse achtergrond te maken heeft. Ik werk zestig a zeventig uur per week, en ben vier van de zeven dagen in het buitenland. Dan blijft er niet veel tijd over." In zijn vrije tijd zit De Pun dert vaak achter het stuur van één van zijn negen racewagens. „Ook daar wil ik de beste in zijn: ons team is wereldwijd de beste. Het is pure hobby. Die adrenali ne heb ik nodig. Mijn job is niet de makkelijkste: op de payroll staan twaalfduizend mensen. Dan moet je soms ook minder leuke dingen doen." Rijkdom heeft meer schaduw kanten, zeker als die geëtaleerd 'Mijn vermogen is geen pot suiker die voor iedereen openstaat' wordt in Quote. „De maand na de publicatie word ik overspoeld met zielige verhalen en verveel de business-ideeën. Daar zit ik echt niet op te wachten. Mijn ver mogen is geen pot suiker die voor iedereen open staat. Over meer dan de helft van het geld kan ik niet eens beschikken: het staat ergens op een bank. Er wordt mee ondernomen." Toch zet De Pundert zijn ver mogen ook in om mensen die het slecht hebben, te helpen. Sa men met zijn vrouw richtte hij de stichting IISAH op, die men sen met een handicap in Kenia helpt revalideren. „Elk jaar inves teren we daar 1 a 2 miljoen in." VLISSINGEN. Een bewoner van de Palingstraat in Vlissingen is woensdagmiddag in zijn woning overvallen door twee mannen. Zij eisten geld en sieraden. De daders belden rond 17.45 uur aan bij de 33-jarige man. Toen die open deed, werd hij on der bedreiging van een wapen naar de woonkamer gestuurd. De mannen eisten geld: dat had het slachtoffer echter niet in huis. In plaats daarvan namen de overvallers zijn sieraden mee. Beide daders hebben een licht getinte huid en kort opgescho ren haar. De een was ongeveer 1,80 meter en de ander 1,90 me ter, met allebei een normaal pos tuur. Ze droegen zwarte jassen, spijkerbroeken en donkere schoe nen. De leeftijd van beide man nen wordt geschat op 28 jaar. Diverse omwonenden leggen de link met drugs en zeggen dat het slachtoffer van de woning- overval zelf ook al vaker de poli tie op bezoek heeft gehad. De politie zegt eveneens sig nalen van drugsoverlast te krij gen. „Onze recherche doet hier onderzoek naar", aldus woord voerder Esther Boot. De politie heeft inmiddels ook buurtonder zoek verricht. Getuigen wordt ge vraagd informatie te delen. door Sophie Stockman BRESKENS. Burgemeester Anne- miek Jetten van de gemeente Sluis noemt de aanrijtijd van de brand weer bij de brand aan het Spui- plein in Breskens een incident waar bij de veiligheid niet in het geding is geweest. Tip? redactie@pzc.nl CADZAND HULST SLUIS TERNEUZEN Steenrijk, door Cornelleke Blok 'D Wim de Pundert, multimiljonair door Wendy Wagenmakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35