Melkprijs kruipt langzaam uit dal Tot 25 jaar zijn vooral ICT-bedrijven populair, blijkt uit onderzoek Panteia Grote drukte bij opening H&M-winkel 23 Lufthansa gaat weer staken Takata raakt orders kwijt Voor veel jongeren is het een bewuste keuze. Nederland is koploper wat betreft het aantal mensen dat eigen zaak begint. Lufthansa krijgt vrijwel zeker te maken met een staking van zijn cabinepersoneel. Hun vak bond UFO ziet in een werkon derbreking de enige manier om een akkoord over de bespa ringsdoelen te forceren. Autofabrikanten Honda en Mazda kopen geen airbags van Takata meer, na het verbod in de VS. De airbags van Takata kunnen bij het opblazen ont ploffen. Zeker acht bestuurders zijn daardoor omgekomen. ZOETERMEER. Het aantal jongeren dat een eigen bedrijf begint, groeit spectaculair. Afgelopen jaar waren er bijna tweemaal zo veel jongeren tot 25 jaar die als onder nemer aan de slag gingen dan in 2013, blijkt uit onderzoek van ad viesbureau Panteia. Ondernemen is in trek in Ne derland. Bijna één op de tien wer kenden in Nederland is een onder nemer. Dat zijn overigens niet alle maal ondernemers in hart en nie ren. Vooral bij ouderen is het voor zichzelf beginnen, bijvoorbeeld als zzp'er, vaak de enige uitweg uit werkloosheid. Bij jongeren ligt dat anders, zegt Tommy Span, economisch beleids onderzoeker bij Panteia. „Voor jon geren is het veel vaker een bewus te keuze. Voor hen geldt het argu ment nog niet zo dat ze anders niet aan het werk komen. Het on dernemerschap spreekt ze veel meer aan." De cijfers spreken voor zich: het afgelopen jaar (2014) begon 13 procent van de jongeren een ei gen bedrijf, tegen ruim 7 procent in 2013. Uitzondering Nederland is internationaal ge zien een uitzondering. In arme landen is het aantal ondernemers altijd erg hoog. Die landen heb ben geen sociaal zekerheidsstelsel, dus wie niet werkt, heeft geen eten. „Hoe rijker een land is, hoe minder mensen ondernemer wor den." Het grote voorbeeld in dit geval is Frankrijk. Daar geeft het grootste deel van de jongeren aan liever niet te ondernemen, maar juist zin te hebben in een carrière als ambtenaar. „In Nederland stijgt het aantal ondernemers juist", zegt Span. Daarvoor is wel een aantal ver klaringen. Zo wijst Panteia op het onderwijs in ondernemerschap. „Dat is goed ontwikkeld in Neder land. Op scholen en universiteiten is meer aandacht voor onderne merschap en dat werpt nu zijn vruchten af', aldus Span. Niet alleen het onderwijs speelt een rol. Ook de overheid fa- ciliteert het opzetten van een ei gen bedrijf met fiscale voordelen. „De ondersteuning vanuit de over heid is erg goed. En vergeet het maatschappelijk klimaat niet. On dernemen wordt als iets positiefs gezien. Dat stimuleert ook", zegt Span. Het afgelopen jaar begon 13 procent van de jongeren een eigen bedrijf, tegen ruim 7 procent in 2013 Nederlanders zien daardoor boven gemiddeld vaak goede kansen om een eigen onderneming te starten in vergelijking met andere Europe se landen, schrijft Panteia in het rapport. Bovendien zijn de Neder landse jonge ondernemers erg op timistisch. Slechts vier op de tien starters vrezen te zullen falen, daarmee zitten de Nederlanders ook onder het Europees gemiddel de. Hoogopgeleiden Opvallend is wel dat het veelal hoogopgeleiden zijn die een eigen bedrijf beginnen. Onder universi tair geschoolden is het aantal on dernemers twee keer zo hoog als onder mensen met alleen middel bare school. Vooral het starten van een ICT-bedrijf is populair. Dat Nederlanders een onderne mend volkje zijn, komt ook door de opvoeding, meent Span. „De Nederlandse opvoeding is erg ge richt op meedenken, ambities to nen en doelen bereiken. Dat zie je ook bij werknemers terug. Neder landers accepteren niet klakkeloos wat de baas zegt, maar willen zelf meedenken en -praten over de koers van het bedrijf." WINKELSELFIE Boeren ontvangen voor hun melk nu rond de 30 cent per ki lo. Enkele maanden geleden was dat nog 27 cent. Er lijkt dus weer een stijgende lijn in de melkprijs te zitten. Vorig jaar kregen melk veehouders korte tijd nog een re cordbedrag van meer dan 40 cent per kilo. Dat de melkprijs met onge veer een kwart is gedaald, is on der meer een gevolg van het af schaffen, 1 april dit jaar, van de melkquota. Dat besluit stond al enige jaren vast. Hierdoor kon den de melkveehouders anticipe ren op de maatregel, die door de de meerderheid van de boeren werd gevierd als een bevrijdings dag. Ze bouwden nieuwe stallen, er werden extra koeien aange houden. Die groeiende produc tie werd extra aangejaagd, omdat veel melkproducten (kaas, maar ook babymelkpoeder) werden uitgevoerd naar landen als Rus land en China. De Nederlanders zagen de bomen tot in de hemel groeien. Maar er kwam een kink in de kabel. De boycot van Euro pese landbouwproducten door Rusland (sinds augustus vorig jaar) als represaille op de Europe se sancties in verband met de Russische bemoeienis in Oost- Oekraïne en de wat mindere vraag vanuit China gooiden ech ter roet in het eten. Rabobank gaat er vanuit dat de Chinese markt weer gaat aan trekken, ondanks het feit dat pre sident Xi Jinping uitgaat van een lagere economische groei in het land. Verder profiteren onze boe ren er volgens de bank van dat el ders op de wereld door weersom standigheden minder melk op de markt wordt gebracht. De la ge melkprijs in Europa en de rest van de wereld was voor boze boe ren in onder meer Frankrijk de ze zomer nog een van de aanlei dingen om grootschalige protes tacties te houden en wegen te blokkeren. De consument merkte weinig van het sterk gedaalde prijsni veau, bleek eerder al. Gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) lieten zien dat de prijzen in de winkel nauwe lijks zakten. Dit komt doordat voedselproducenten en super markten over het algemeen vast zitten aan langlopende contrac ten. Rabobank is de belangrijkste financier van de melkveehoude rij. In 2014 hadden lokale Rabo- banken ruim 12 miljard euro aan financiering uitstaan in de sec tor, op een totaal van ruim 30 miljard euro in de hele land bouw- en voedingssector. VRIJDAG 6 NOVEMBER 2015 Economie 7,3 De vraag naar vliegreizen is in september verder gegroeid. Het passagiersvervoer nam met 7,3 procent toe, sterker dan de 7,1 procent groei die in augustus werd gemeten, aldus de IATA. Je bent jong en je onderneemt door Peet Vogels DEN HAAG. De verwachtingen rond de opening van de nieuwe flagshipstore van H&M in Den Haag waren hooggespannen. Het zou zeker druk worden. Maar gistermorgen was het een gekkenhuis in en rond het vroegere pand van Maison de Bonneterie in de Haagse Gravenstraat. Duizenden nieuwsgieri gen en volbloed fashionistas verdrongen zich rond het nieuwe uithangbord van het Zweedse modewarenhuis. Het was zo druk dat de nieuwe topcollec tie, Balmain x H&M van de Franse topontwerper Olivier Rousteing in twintig minuten was uitverkocht. Gelukkig konden Nazli (links) en Sara (rechts) nog een selfie maken met de bekende blogster Anna Nooshin (midden) die er voor de gelegenheid ook was. foto Frank Jansen UTRECHT. Aan de lage melkprijs voor boeren komt langzaamaan weer een einde. De Rabobank stelt dat het dieptepunt inmid dels achter de rug is. De bank re kent op verder herstel volgend jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23