Limburg bezorgd over komst Tour Isner slaat Federer uit Masters 20 SPORT Caldas laat drie ervaren spelers thuis Oranje: eerst Duitsland KNSB moet fors krimpen Bondscoach Max Caldas laat onder anderen Rob bert Kemperman, Rogier Hofman en Sander de Wijn uit zijn selectie voor de finale van de Hockey World League, eind deze maand in India. Van deze ervaren internationals heeft hij naar eigen zeggen al een goed beeld. „In deze periode ligt de nadruk min der op het team en meer op de individuele ontwik keling." Ook Roel Boven- deert, Jelle Galema, Sam van der Ven, Diede van Puffelen en Bob de Voogd zijn afgevallen. De laatste twee zijn geblesseerd. De Nederlandse volleybal- sters beginnen het olym pisch kwalificatietoernooi (OKT) op 4 januari in An kara tegen Duitsland. Oran je komt daarna in poule A uit tegen gastland Turkije (6 januari) en Kroatië (7 ja nuari). De nummers één en twee van de poule gaan door naar de halve finales. Alleen de winnaar van het OKT plaatst zich voor Rio. De nummers twee en drie mogen deelnemen aan het laatste OKT in Azië. De Nederlandse schaats bond KNSB gaat flink snij den in de kosten. De bond moet 1,7 miljoen euro be zuinigen. Het bondsbureau gaat met zo'n 30 procent krimpen. Dat betekent dat er van de 50 arbeidsplaat sen nog 35 overblijven. „Het nog uitblijven van structurele nieuwe inkom sten maakt dat we als KNSB genoodzaakt zijn om af te slanken", meldde interim-directeur Theo Fle- dderus in een persbericht. Hij wilde nog één keer naar de Olympische Spelen. Maar die droom spatte uit een toen judoka Guillaume Elmont (34) als jeugdtrainer bij Ajax een voetballer hielp met een hand stand maken en zijn biceps scheurde. Einde carrière. Wat als hij zelf vader wordt? „Na tuurlijk mogen mijn kinderen dan ju doën", zegt Elmont. „Maar ik zal ze er wel op wijzen dat er ook nog andere sporten zijn. Kijk eens hoeveel bloed, zweet en tranen het judo ons heeft ge kost, maar wat hebben we er voor te ruggekregen? Bitter weinig. Die ener gie kun je misschien beter in een ande re sport stoppen." „Collega's in het buitenland den ken dat ik met mijn erelijst een rijk man ben. Ze geloven hun oren niet als ik vertel dat ik gewoon contributie bij mijn club moet betalen. Er wordt ge zegd dat Nederland een sportland is, maar dat is helemaal niet zo. We zijn een handelsland." Stelletje barbaren Waarschijnlijk zou Elmont zelf toch weer gaan judoën als hij het over zou mogen doen. Deze sport, die zijn over leden vader als olympiër voor Surina me ook bedreef, is zijn passie, en dat zal nooit veranderen. „Ik zou wel in een ander land gaan judoën", stelt El mont. „Toen Bryan van Dijk en ik 16, 17 jaar waren, zat er ook ene Nicolas Brisson in de nationale jeugdselectie. Hij zat een categorie zwaarder en was daar de nummer drie. Zijn moeder was Frans en hij verhuisde naar Frank rijk. Wij lachten hem uit. 'Wat ga jij nou in Frankrijk doen?' Wisten wij veel dat je daar met judo goed kon ver dienen." Een judoka moet offers brengen om aan de top te kunnen komen. Hij blijft bijna nooit gevrijwaard van blessures en wordt geacht dagelijks uren te trai nen. „Wij zijn in vergelijking met an dere sporten echt een stelletje barba ren, als je kijkt hoe hard wij trainen." Elmont zegt niet zomaar wat. Hij spreekt uit ervaring. Sinds twee jaar werkt hij fulltime bij de bovenbouw van de jeugdopleiding van Ajax, als performance trainer en psycholoog. „Er is al veel veranderd", vertelt hij. „Maar in het begin dacht ik: wat doe ik hier? Ik kende huisvrouwen die harder trainden. Het doorzettingsvermogen 'Collega's zijn verbaasd als ik vertel dat ik contributie bij mijn club moet betalen' was ook behoorlijk laag. Dat komt om dat al die talentvolle spelertjes worden gepamperd. Papa en mama doen alles voor ze. Hun tas wordt ingepakt en ge dragen, het eten staat klaar." Hij kijkt zijn ogen uit in het voet bal. „Ik was laatst op Papendal en zag daar een Turks voetbalteam. Die spe lers gooiden hun vuile was gewoon op de gang. Een man raapte het op, waste de spullen en legde het daarna weer netjes gestreken voor de deur. Dat is blijkbaar normaal in de voetballerij. In het judo doen we onze was zelf." Ajax verandert Elmont heeft bij de Ajax-jeugd de mentaliteit langzaam zien veranderen. „Wij zitten er ook bovenop", zegt hij. „We gebruiken veel dingen van buiten het voetbal. Daar moesten ze in het be gin helemaal niets van hebben. Alle maal vooroordelen. Als je gespierd bent, was je in hun gedachte log en traag. Ze waren niets gewend." „Nee, ik praat bij Ajax nooit over ju do. Ik probeer alles uit het voetbal zelf te halen. Dan vraag ik aan zo'n jongen: wie is je voorbeeld? Dat is dan meestal Lionel Messi of Cristiano Ronaldo. Dan zeg ik dat hij even op Google moet zoeken naar een foto van Ronal do toen hij 16 jaar was, en eentje van nu. Dan zie je het verschil. Daar zijn ze dan van onder de indruk. Ik vertel dan dat Ronaldo elke dag minstens een half uur in de gym zit. Dan begrij pen ze het wel." Hij hielp vorige maand bij Ajax een jeugdspeler met een handstand, toen hij zijn biceps scheurde. Elmont, die meteen werd geopereerd, wist meteen dat dit het einde van zijn judocarrière betekende. „Ik had twee jaar geleden, nadat ik bij de WK op mijn nek was gevallen, al veel nagedacht of ik nog wel verder wilde. De dokter zei dat als het nog een keer zou gebeuren, de vraag niet zou zijn óf ik nog kon op staan, maar of ik verlamd óf dood zou zijn. Toch kon ik nog geen afscheid ne men." Ik wilde proberen om nog één keer de Olympische Spelen te halen. Ik stelde wel als voorwaarde dat ik snel nog een medaille zou winnen en dat ik niet geblesseerd zou raken. Ik werd in mei derde bij de EK, maar liep helaas deze blessure op. Afgelopen dus." SERVICEGEWELD Wielerminnend Limburg vreest namelijk de dupe te worden van een ruzie tussen Tourorganisator ASO en de Nederlandse wieler- unie KNWU over een rekening van ruim 140.000 euro na de Tourstart in Utrecht van afgelo pen zomer. De Fransen weigeren het be drag over te maken aan de bond, waarna de KNWU een arbitrage zaak bij de UCI heeft aangespan nen. „Wat een farce. En wat ba len", zegt Dumoulin op Twitter over het mogelijke mislopen van een Tour-etappe. Maar het was nog helemaal niet zeker dat de Ronde van Frankrijk Limburg aan zou doen de komende jaren. Gedeputeerde Koopmans erkent ruiterlijk dat Tourbaas Christian Prudhomme geen enkele toezegging had ge daan. „Zelf heb ik tijdens de afge lopen Tour voor het laatst con tact gehad. Dat was een hartstik ke positief gesprek, maar we heb- 'Ons standpunt is: als de ASO er klaar voor is, zijn wij dat in Limburg ook' ben niet gesproken hoe de puzzel voor 2017 eruit ziet", zegt Koop mans. „Ons standpunt is: als de ASO er klaar voor is, zijn wij dat in Limburg ook." Discussie Koopmans is naar eigen zeggen 'een bezorgde belanghebbende' bij deze financiële twist. „Ik kan niet zoveel met de redenering van de KNWU met de extra reke ning voor de ASO. Ik ben be zorgd als de directeur van de KN WU (Huib Kloosterhuis, red.) daarna zegt: 'Dan komt de Tour toch lekker niet naar Nederland.' Wat ik niet graag zie, is dat de dis cussie tussen ASO en KNWU leidt tot het niet doorgaan van een Touretappe in ons prachtige Limburgse heuvelland." 'Ken huisvrouwen die harder trainen dan voetballers' HOCKEY VOLLEYBAL SCHAATSEN door Hans Klippus Judoka Guillaume Elmont vindt Neder land geen sportland, maar een handelsland. foto Ajax Guillaume Elmont door Daan Hakkenberg MAASTRICHT. Tom Dumoulin baalt en met hem ook de Limburgse ge deputeerde Ger Koopmans die zich al jaren inzet voor de komst van een etappe van de Tour de France naar zijn provincie. Ger Koopmans gedeputeerde PARIJS. Roger Federer won al zijn servicegames tegen John Isner, maar toch verloor de Zwitserse tennisheld van de Amerikaan in de derde ronde van het masterstoernooi in Parijs. Isner kreeg met 27 aces de nummer twee van de wereld op de knieën: 7-6 (3) 3-6 7-6 (6). foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20