Hersenchirurg verovert harten van Republikeinen k NIEUWS 13 Traumachirurgen: 'Verplicht helm op elektrische fiets' Overlevenden bellen uit puin Dief steelt kudde schapen Prins schrikt zich een hoedje 'Piramides waren graansilo's' 'Mensen die op een elektrische fiets zitten, zouden moeten worden verplicht een valhelm te dragen. 'E-bikers', vaak oude ren, lopen steeds vaker ernstig letsel op als ze een ongeluk krij gen, zegt de Nederlandse Vere niging voor Traumachirurgie (NVT). „Nederland is een van de weinige landen waar fietsers geen helm hoeven te dragen. De elektrische fiets is een goe de groep om mee te beginnen. Daar valt veel winst te beha len", zegt Inger Schipper, voor- Overlevenden die onder het puin van een ingestorte fabriek in Pakistan wachten op hulp, bellen met hun mobieltjes om de reddingswerkers hun kant op te dirigeren. Het dodental door het instorten van de fa briek in Lahore is gisteren opge lopen tot 21. Tot nu toe zijn 102 mensen gered. Geschat wordt dat er 150 mensen in het ge bouw waren toen dat instortte. Mogelijk zijn er meer doden ge vallen. De oorzaak van de in storting is nog niet duidelijk. Aan het gebouw werden werk zaamheden uitgevoerd. Tien da gen geleden was in Noord-Paki- stan een aardbeving. zitter van de vereniging en hoogleraar traumachirurgie in Leiden. De NVT heeft een ver kennend onderzoek gedaan naar mensen op elektrische fiet sen. Bij driekwart van de onge lukken blijken de gewonden ouder dan 55 te zijn. Schipper: „Mensen die niet meer op ei gen kracht een eind kunnen fietsen, zijn met de elektrische fiets in staat toch een tochtje te maken. Ze hebben meer snel heid dan op een gewone fiets, terwijl ze langzamer reageren." In Meedhuizen (gemeente Delf zijl) is een kudde van 65 scha pen gestolen uit een weiland. Dit heeft de Groningse politie bevestigd na berichtgeving van RTV Noord gisteren. Volgens de zegsman komt het niet zo vaak voor dat een hele kudde wordt ontvreemd. Hij weet zich een geval vorig jaar te her inneren. Toen ging het om zo'n vijftig dieren. Schapenhande laar Jan Westerhof ontdekte de diefstal gisteren. Hij weet niet precies wanneer de dieren zijn gestolen: „Ik ga regelmatig bij mijn schapen langs, maar je kunt ze niet de hele tijd in de gaten houden." V Attje Kuiken volgt Martijn van Dam op Attje Kuiken is ge kozen tot vicefrac- tievoorzitter van de PvdA. Ze volgt Mar tijn van Dam op, die staatssecretaris van Economische Zaken is geworden. Zij was de enige kandidaat om de nummer twee van de fractie (na Die- derik Samsom) te worden. Kuiken (38) zit sinds 2006 in de Kamer en was eerder woordvoer ster voor onder meer infrastructuur en asielzaken. Vliegtuigcrash Sudan door mankement Technische manke menten zijn de oor zaak van het neer storten van de An- tonov woensdag in de Zuid-Sudanese hoofdstad Djuba. Bij het ongeval kwa men zeker 36 men sen om het leven. „De regering sluit terroristische acties geheel uit", zei een woordvoerder. Het toestel stortte vrij wel direct na het op stijgen pal naast de rivier de Nijl neer. De meeste slachtof fers waren vissers. Jongen was 13 jaar ontvoerd Een Amerikaanse jongen die op vijfja rige leeftijd werd ontvoerd, ontdekte dat zelf dertien jaar later. Julian Hernan dez verdween in 2002 bij zijn moe der. De politie ver moedde dat zijn va der de kleuter had meegenomen, maar vond geen spoor. De inmiddels acht tienjarige Julian ont dekte dat er iets niet in de haak was toen hij zich aan meldde bij een ver volgopleiding. De druk van een presi dentscampagne maakt op de bedaarde Ben Carson (64) ogenschijn lijk weinig indruk. Deze man heeft voor hetere vuren gestaan. Nog nooit was het in 1987 iemand gelukt een Siamese tweeling met vergroeide hoofden te scheiden, maar Carson en zijn 70-koppige team gingen het na vijf maanden voorbereiden proberen. Zo'n 22 uur later hadden de Duitse baby's Patrick en Benjamin elk hun ei gen hersenpan met inhoud. De arts die dat voor elkaar kreeg wil nu president van de Ver enigde Staten worden. De kans dat het hem lukt neemt toe: in de laatste peilingen krijgt hij van alle Republikeinse kandidaten de meeste kiezers achter zich. NBC en de Wall Street Journal telden maandag bijvoorbeeld 29 procent steun. Donald Trump, de bombas tische miljardair die maandenlang aan kop ging, ziet een deel van zijn fanclub verdampen tot nog maar 23 procent. Stomverbaasd Politieke connaisseurs in Washing ton zijn stomverbaasd. Trump was al een opzienbarend feno meen, maar zijn populariteit is nog wel te verklaren met zijn recht-voor-z'n-raap-commenta- ren en aanvallen op de 'kliek' in Washington waar zoveel Amerika nen genoeg van hebben. Maar Carson? De man die in debat ten bijna onzichtbaar is, of die als een verschrikt hert die in de kop lampen kijkt op het moment dat een inhoudelijke vraag wordt ge steld? Aan zijn sublieme ooghand- coördinatie heeft hij niet veel tus sen de verbale kunstenaars. Car son steekt er bleekjes bij af met zijn warrige antwoorden. Hij trok vooral buiten de debat arena aandacht, met controversië le opmerkingen. Zorgstelsel Oba- macare is het ergste wat de VS 'sinds de slavernij' is overkomen, volgens Afro-Amerikaan Carson. En de Holocaust had in zijn ogen voorkomen kunnen worden als de Joden gewapend waren. Het schrikt conservatieve Republi keinen geenszins af. Carson scoort in die kringen, met name in Iowa, de staat die zich op 1 februari als eerste mag uitspreken over de fa voriete kandidaat. Er wonen veel Evangelische christenen die ge charmeerd zijn van de diepgelovi ge Zevendedagsadventist die gere geld vanaf een preekstoel poten tiële kiezers toespreekt. De Republi keinse presidentskandidaat Ben Carson zei het in 1998 al eens, maar woensdag her haalde hij het tegen CBS News: de piramides waren geen graven maar bedoeld om graan op te slaan. Carson baseert zich op het Oude Tes tament. De graanopslag was bedoeld voor de zeven mage re jaren. De piramides zijn volgens hem zeker niet opge richt door buitenaardse we zens: „Je hebt geen buiten aards wezen nodig als God aan jouw kant staat." Juist het feit dat Carson in niets lijkt op een gehaaide politicus, spreekt een groep Amerikanen aan die teleurgesteld zijn in de po litiek. Het voorkomen van een wat verstrooide professor geeft hem een wijze uitstraling. Hij glimlacht bovendien vriendelijk en spreekt met zachte stem, als die aardige dokter die je ervan overtuigt dat alles goed komt. De controle over de rode knop waar mee een kernwapen kan worden afgeschoten is het meest toever trouwd aan Carson, oordeelden de deelnemers aan een poll van Bloomberg en de krant Des Moi nes Register uit Iowa. Ghetto Nu hij de Republikeinse race aan voert, ligt zijn optreden onder een vergrootglas en wordt de kans gro ter dat kiezers ook ontdekken wat hen minder bevalt aan Carson. Maar de grootste slag heeft hij lang geleden al geslagen. Na de succesvolle hersenoperatie schreef hij een reeks boeken waarin hij uit de doeken doet hoe hij zich als zoon van een analfabete, piepjon ge alleenstaande moeder uit een ghetto in Detroit wist op te wer ken tot gerenommeerd chirurg. „Van mijn moeder moesten mijn broer en ik elke week twee boe ken uit de bibliotheek lezen en een verslag schrijven", vertelde hij daarover. Als licht ontvlambare tie ner beging hij alsnog bijna een vreselijke misstap. In een ruzietje zwaaide puber Ben een mes rich ting de buik van een vriend, die wonderbaarlijk beschermd werd door de gesp van zijn broekriem. Carson bad om hulp, voelde naar eigen zeggen God in zijn hart en laat sindsdien geen dag voorbij gaan zonder gebed. Het is alle maal muziek in de oren van Ame rikaanse conservatieven: met hard werken en geloof kan iedereen ver komen - misschien wel tot in het Witte Huis. VRIJDAG 6 NOVEMBER 2015 AMSTERDAM LAHORE MEEDHUIZEN DUNEDIN Prins Charles die gisteren samen met zijn vrouw Camilla in Nieuw-Zeeland het Orokonui Ecoreservaat bezocht, mocht daar een brughagedis, die alleen in Nieuw-Zeeland voorkomt, vasthou den. De prins schrok toen juist op dat moment een grote hommel op zijn broek ging zitten, foto Gerard O'Brien/Reuters DEN HAAG DJUBA CLEVELAND door Karlijn van Houwelingen Donald Trump verliest in de cam pagne om de Republikeinse nomi natie voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen steeds meer ter rein aan een man die in bijna alles zijn tegenhanger is: Ben Carson, een zachtaardige, maar oerconser vatieve neurochirurg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13