Inbreker slaat gemakkelijk zijn slag in huurhuis Vijf kinderen bellen huilend bij buurman aan NIEUWS 11 De van oorsprong Russische Victoria leefde gescheiden van haar Libische man. Gisteren werd ze dood in haar huis in Hoevelaken aangetroffen. HOEVELAKEN Plotseling staan woens dagmiddag rond vijf uur de vijf kin deren van zijn buurvrouw op de stoep bij Jan van Uffelen. Ze stame len dat hun moeder dood is. Hij be sluit het huis van de buren binnen te gaan. „Ik zag dat ik niets meer kon uitrichten, de vrouw lag dood in huis. Over de details wil ik niet pra ten." Van Uffelen en zijn vrouw weten niet wat zich precies heeft afgespeeld in de woning. „Totdat de kinderen aanbelden, hadden we geen idee. Ik heb ook niemand gezien toen ik het huis binnenging. De kinderen waren niet in staat om te praten. Ze hebben huilend en zwijgend bij ons gezeten totdat de politie kwam." Het verhaal dat de ochtend na de moord rondgaat in de buurt, is dat de dader een bloedbad aanrichtte in de woning. Bewoners zeggen dat het slachtoffer de keel is doorgesneden. Een vrouw die in haar ochtendjas de deur opendoet, slaat vertwijfeld de handen voor de mond. „Waarom moest dit gebeuren? En waarom in het bijzijn van de kinderen? Voor een normaal mens is dit niet te begrij pen." De straat is volgens buurman Van Uffelen diepbedroefd over de dood van Victoria. De alleenstaande moe der, die sinds enige tijd gescheiden leefde van haar man, was een aardige vrouw die het beste voor had met haar kinderen, zeggen buurtbewo ners. „Ze was beeldschoon, een beet je teruggetrokken maar altijd vriende lijk", vertelt een vrouw die vier deu ren verderop woont. „Haar kinderen waren ook van die plaatjes. Dat ze dit moeten meemaken, is te gruwelijk voor woorden." Op basisschool 't Blokhuus is de ontzetting zo moge lijk nog groter. Alle vijf de kinderen zitten op de school, die ook nog eens pal tegenover het huis staat waar het drama zich voltrok. De relatie tussen Victoria en haar partner Fatih A. komt in het voorjaar van 2013 zwaar onder druk te staan als de oudste twee kinderen na een vakantie in Libië door toedoen van hun vader niet mee terug kunnen naar Nederland. De tweeling van to wordt ondergebracht bij familie van A. in een dorp op 1,5 uur rijden van de hoofdstad Tripoli. A. pendelt de maanden erna op en neer tussen Hoe velaken en zijn geboortegrond, de smeekbedes van zijn vriendin nege rend. Strafrechtadvocaat Brian de Pree uit Amersfoort trekt zich het lot van de vrouw aan en begint belange loos een zaak tegen A., die het ontvoe ren van zijn kinderen wordt verwe ten. In juli 2014 wordt hij gearresteerd bij station Hoevelaken. Dankzij be middeling van De Pree belt A. zijn broer met het verzoek om samen met de meisjes naar Nederland te vliegen. Op 1 augustus 2014 is de tweeling tot grote opluchting van de moeder weer thuis. De advocaat is zwaar aan geslagen over het nieuws van Victo ria's dood. „Ze heeft hem alle ruimte gegeven om de kinderen te bezoe ken, terwijl er zich toch het nodige had voorgedaan. Het is verschrikke lijk triest dat dit zo moest eindigen", aldus De Pree. Goede vriend Jacques Smits sprak het slachtoffer vorige week nog. „Ik belde haar over de naderende uit spraak in de ontvoeringszaak. Ik waar schuwde haar, maar ze zei dat er geen vuiltje aan de lucht was. Ze had Fatih al een tijd niet meer gezien. En nu dit. Ik ben er kapot van. Hij be dreigde haar al eerder, dat wist de po litie ook. Hij zei: als ik de kinderen niet krijg, dan jij ook niet." Smits maakt zich grote zorgen over de kinderen. „Ze noemden me Ome Sjaak. Victoria was op en top moeder, ze cijferde zich helemaal weg voor haar kinderen. Ze leefden heel armoedig, hij had alles meegeno men, zelfs de laptops van de kinde ren. In de woonkamer stond slechts een eettafel, oude bank en bijzetta fel." Jeugdzorg Gelderland ontfermde zich woensdagavond over de vijf kin deren. Of ze nog zullen terugkeren op hun school werd gisteren openlijk betwijfeld. De politie hield gisteren, ondanks sterke aanwijzingen voor moord, een slag om de arm over de doodsoorzaak van de van oorsprong Russische, die in 2000 naar Nederland kwam. Korps woordvoerder Ruud Visser bevestig de gistermiddag dat de vrouw een niet-natuurlijke dood is gestorven. Bijna 24 uur na het drama in de Frans Tromplaan waren andere oorza ken volgens hem nog niet volledig uit te sluiten. Victoria was op en top moeder, ze cijferde zich weg voor haar kinderen Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van de Stichting Nationale Inbraakpreventie Weken (NIPW), in samenwerking met de politie en het ministerie van Veiligheid en Justitie. „Veel corporaties laten het nog altijd afweten", zegt NIPW-voorzitter Coen Staal. „Bij renovaties worden lang niet altijd de veiligste sloten geplaatst, waar door huurders in de kou staan." Huurhuizen - Nederland telt er zo'n 2,4 miljoen- zijn ongekend populair onder inbrekers. In wij ken met koopwoningen wordt 35 procent minder vaak ingebroken dan in wijken waar veel huurwo ningen staan. „Huurhuizen heb ben vaker slecht hang- en sluit werk", zegt Staal. „Inbrekers zijn zich daar zeer bewust van. Qua buit maakt het niet uit of het een 'Bij renovaties worden lang niet altijd de veiligste sloten geplaatst' huur- of koophuis is: in elke wo ning kun je wel een smartphone weggrissen." Een groot deel van de deuren van huurhuizen heeft een zwak aluminium beslag, dat is beves tigd met een paar schroefjes. „Met behulp van een schroevendraaier en een grote tang is zo'n slot door inbrekers makkelijk open te bre ken. Binnen een minuut staan ze bij je binnen." Een op de drie on dervraagde huurders wil daarom dat corporaties meteen ingrijpen om te zorgen dat het hang- en sluitwerk voldoet aan de huidige veiligheidseisen. Een kwart van hen is zelfs be reid hiervoor een huurverhoging te betalen: gemiddeld zo'n 8 euro per maand. Volgens Aedes, de vereniging van woningcorporaties, is 'het streven' om bij grootschalige renovatie ook de sloten te vernieuwen. „Maar dat lukt niet altijd, het ver schilt per gemeente", zegt Quin- ten Snijders, woordvoerder van Ae des. „We nemen ook andere maatre gelen, zoals het aanleggen van goe de buitenverlichting en het plaat sen van hekken in achterpaden. 'We doen andere zaken: we leggen buitenverlichting aan en snoeien heggen' Ook houden we heggen en strui ken laag, zodat inbrekers geen vrij spel hebben." Volgens NIPW-voorzitter Staal zouden woningcorporaties samen met de politie en de gemeente in kaart moeten brengen welke hui zen het grootste risico op inbraak lopen. Dat kan aan de hand van een zogenaamde 'hotspot-analyse'. „Op basis hiervan kun je gericht preventieve maatregelen nemen. Dit gebeurt nu wel bij een aantal corporaties, maar zou op grotere schaal en vaker kunnen worden toegepast." In totaal telt Nederland onge veer 3,8 miljoen koopwoningen. De kwaliteit van de sloten in die huizen is vaak beter. VRIJDAG 6 NOVEMBER 2015 Ze stamelden: mama is dood door Rachel van Kommer en Marco Willemse Forensisch onderzoek bij de woning in Hoeve laken. foto AS Media door Peter Winterman DEN HAAG. Huurhuizen zijn een ge liefd doelwit van inbrekers, omdat verouderde sloten vaak niet wor den vervangen. Ruim 40 procent van de achterdeursloten van huur woningen is binnen 1 minuut te kraken. Bij koopwoningen is dat ruim 30 procent. Coen Staal inbraakpreventie Quinten Snijders Aedes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11