J Hecht clubje protégés van Samsom in kabinet Kamer geïrriteerd over invloed bank bij nieuwe belastingwet 8 NIEUWS Een wet die de belastingaanslag voor banken met honderden miljoenen euro's drukt, blijkt deels ingestoken door ING. DEN HAAG. De Tweede Kamer eist snel opheldering van Jeroen Dijs selbloem over de invloed van ING bij de totstandkoming van een be langrijke wet. Dijsselbloems eigen PvdA was gisteren hard in haar kritiek. „Poli tici maken de wetten in dit land, niet bankiers", gromde financieel woordvoerder Henk Nijboer. An dere Kamerleden zeiden het hem na. Zij eisen dat Dijsselbloem zo snel mogelijk uitlegt hoe het kan dat stukken tekst die door bank- reus ING zijn aangeleverd één op één in de wet zijn beland. De wet passeerde vorig jaar ge ruisloos de Kamer, als hamerstuk. Maar in de aanloop ernaartoe liet de bankenlobby zich behoorlijk gelden, zo blijkt uit corresponden tie die NRC Next met een beroep op de Wet openbaarheid bestuur in handen heeft gekregen. Ralph Hamers en Gerrit Zalm, de hoog ste bazen van ING en ABN AM- RO, bemoeiden zich persoonlijk met de kwestie. Het draait allemaal om zogehe ten coco's (contingent converti bles), een nieuw type obligaties die banken als eigen vermogen op de balans mogen zetten. Omdat fi nanciële dienstverleners na de kre dietcrisis verplicht zijn om grote re buffers aan te houden, zijn de coco's een populair instrument ge worden. Probleem is echter dat de rente die banken over deze coco's betalen niet van de belasting afge trokken mochten worden. In ande re landen bleek dat wel mogelijk. Dat probleem werd, op aandrin gen van de bankenlobby, in de wet gefikst en scheelt de banken volgens NRC 350 miljoen euro aan belasting op jaarbasis. De oorspronkelijke wetstekst werd in de loop van de tijd voort durend aangepast. Op het ministe rie leefde de vrees dat Nederland door de Europese Commissie van staatssteun beticht zou kunnen worden als alleen aan banken de aftrek wordt gegund. ING kreeg conceptversies te lezen en Financiën nam voorgestelde wijzi gingen over. Volgens het ministe rie zijn die 'voor een deel overge nomen en voor een deel niet'. Een deel van de Kamer is flink ge schrokken dat de banken kenne lijk zo dicht 'op schoot' van het ministerie zitten, zonder dat het parlement daar bovendien van af weet. „Het lijkt erop dat Dijssel bloem samenwerkt met de ING om de Europese Commissie om de tuin de leiden", meent Rik Grashoff (Groenlinks). „Dat ban ken input leveren snap ik, maar wees daar wel transparant over", zegt D66'er Wouter Koolmees. De SP schermt zelfs met de vertrou wensvraag, omdat Dijsselbloem het afgelopen jaar bij meer akkefie tjes de Kamer op het verkeerde been zette. Zo was er Dijssel bloems 'verbazing' over de Brus selse naheffing en de loonsverho ging voor de top van ABN AMRO, waar Dijsselbloem van af bleek te weten. „Het is niet de eerste keer dat er een ander beeld is ge schetst", aldus SP'er Arnold Mer- kies. Het telt wel op, erkent ook Koolmees. De meeste partijen vin den echter dat de SP te ver voor de troepen uit loopt. Zij willen eerst informatie. PvdA'er Nijboer benadrukt dat Dijsselbloem ook met tal van wetten kwam die de banken totaal niet zinden, zoals het strengste bonusbeleid in Euro pa en het provisieverbod. „Geen enkele minister is onaantastbaar, maar deze minister treedt door gaans stevig op tegen banken", ver dedigde Nijboer zijn partijgenoot. Het is nogal een stoelendans ge weest, maar alleen Mansveld heeft geen zitplaats kunnen vinden nu de muziek wordt stopgezet. Haar vertrek na het snoeiharde Fyrarap- port zette een carrousel aan het draaien. Sharon Dijksma verruilde haar post op Economische Zaken voor de baan van Mansveld, ter wijl Martijn van Dam weer de plek van Dijksma overneemt. Blijft zijn baan als vicefractievoor- zitter over. Die lijkt naar fractiege noot Attje Kuiken te gaan. Daarmee landen alle vertrouwe lingen van Samsom op een mooie plek. Dijksma wordt als rasbe stuurder geacht het Fyra-dossier vlot te trekken, terwijl Van Dam na jaren van geploeter wordt 'be loond' met een plekje in het kabi net. De rechterhand van Samsom heeft wat afgezien als vicefractie- voorzitter, want bij de PvdA is dat nu eenmaal de aangewezen man om langs de zaaltjes te trekken en kabinetsbeleid te verdedigen. „Dat is met onze achterban echt niet al tijd gemakkelijk geweest", zegt een ingewijde. Samsom keek direct naar Van Dam toen Mansveld opstapte. Ze ker omdat de verkiezingen nog slechts r,5 jaar weg zijn. Samsom: „Dan moet je niet iemand van bui ten invliegen, maar iemand ne men die veel ervaring heeft in de Kamer. Die heeft Martijn en dat kan hij nu goed gebruiken." Bijkomend voordeel: Samsom kan met iedereen in het kabinet le zen en schrijven. Dat maakt zijn positie sterker. Zijn beoogde rech terhand Kuiken is al net zo'n ver trouweling. Toch zijn er ook zorgen, want opnieuw vertrekt een brok erva ring vanuit de PvdA-fractie naar het kabinet. Rond Samsom zitten nauwelijks meer doorgewinterde Kamerleden. Het rijtje dat hij heeft moeten uitzwaaien is lang: veterane Mariëtte Hamer ging naar de Sociaal Economische Raad, Frans Timmermans, Jeroen DijsseJbloem en Ronald Plasterk verruilden de Kamerbankjes al eer der voor het regeringspluche. Nog maar 9 van de 36 PvdA-Ka- merleden hebben meer dan 2.000 Kamerdagen op hun naam staan. Jeroen Dijsselbloem heeft Kamer weer iets uit te leggen door Laurens Kok door Tobias den Hartog en Laurens Kok DEN HAAG. Aan de banencarrousel bij de PvdA die sinds het vertrek van staatssecretaris Wilma Mans veld op gang kwam, komt vandaag een einde als er in de fractie een nieuwe rechterhand voor Diederik Samsom wordt aangesteld. De PvdA is tevreden: in het kabinet zit nu een hecht clubje 'betrouwbare' protégés. @RLOppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8