Half november opvang Kruiningen Ger van de Velde-de Wilde staat een jaar aan het roer in Tholen BEVELANDEN en THOLEN 7 Nieuwe burgemeester verdedigt keuze voor weigerambtenaren en wil betere behandeling door het Rijk. Een jaar geleden werd Ger van de Velde-de Wilde (59) geïnstalleerd als bur gemeester van Tholen. Veel mensen reageerden verrast toen zij kort daarvoor unaniem werd voorgedragen door de ge meenteraad. Een vrouw, van libe rale huize nog wel, dat had niet iedereen aan zien komen. Maar het lijkt te klikken tussen de bur gemeester en de inwoners. Van de Velde - in het verleden wet houder op Schouwen-Duiveland - blikt terug op haar eerste jaar. U was amper begonnen toen duidelijk werd dat Tholen, net voor dat bij wet verboden werd, drie weigerambtenaren had benoemd. PvdA-raadslid Jan Heshof zei dat u bijna van uw stoel viel van verbazing toen u het hoorde. „Het verraste me ja. Het besluit is genomen vóór ik ben geïnstal leerd. Ik heb er overigens alle be grip voor. Dat klinkt misschien vreemd uit mijn mond, want vanuit mijn liberale gedachte goed maakt het me niets uit wie met wie trouwt. Maar als ge meente moeten we er voor alle inwoners zijn. Alle echtparen kunnen bij ons in Tholen een trouwambtenaar vinden waar bij ze zich op hun gemak voe len. In het verleden moesten ze soms een ambtenaar van buiten de gemeente halen." Minister Plasterk vond de han delwijze van Tholen niet fraai. „Dat klopt, maar aan de andere kant constateerde hij ook dat we niets illegaals hebben ge daan." Waarom wilde u burgemees ter van Tholen worden? „Mijn waarnemerschap in Al- brandswaard zat erop, maar ik wilde graag nog een keer een vaste aanstelling als burgemees ter. Bij voorkeur in een platte landsgemeente in deze regio. Je moet mij niet in een stad zet ten. Dat heeft ongetwijfeld te maken met m'n agrarische ach tergrond. Maar ja, de burgemees tersposten liggen hier niet voor het oprapen. In die zin kwam Tholen als geroepen. Nadat ik had gehoord dat burgemeester Nuis zijn vertrek had aangekon digd, is Tholen niet meer uit m'n gedachte geweest. Ik ben me meteen gaan voorbereiden. Het nieuws volgen, af en toe een ritje over het eiland maken, dat soort dingen." Vond u het ook zo bijzonder dat het behoudende Tholen voor een vrouw koos? „Niet echt. Ik snap heel goed dat veel mensen deze uitkomst niet hadden verwacht, hoor. Maar als ik zelf niet overtuigd was geweest van m'n kansen, 'Als ik niet overtuigd was geweest van m'n kansen, was ik er niet aan begonnen' was ik er niet aan begonnen. Ik ben ook burgemeester geweest in Goedereede. Daar heb ik wel bewezen dat ook een vrouw de ze functie kan vervullen in een dergelijke gemeente." U hebt in uw eerste jaar een kennismakingstour langs alle kernen gemaakt. Was dat uw idee? „Absoluut. Elk dorp heeft sleu telfiguren, mensen die overal bij betrokken zijn. Aan hen wil de ik worden voorgesteld. Ik heb bovendien veel organisaties en verenigingen ontmoet. In Sint Philipsland wel achttien op één avond. Ik raad dit elke nieu we burgemeester aan. Dit is dé manier om snel tot in de vezels van een gemeenschap door te dringen." Wat waren de andere hoogte punten? „Te veel om op te noemen, ei genlijk. De oprichting van de zorgcoöperatie in Sint-Anna- land was mooi, net als het initia tief om de Eendrachtsweg te herinrichten. Allemaal dingen die vanuit de bevolking zelf ko men. Het culturele aanbod heeft me ook verrast. Hier in Tholen, bijvoorbeeld, was er de hele zomer elke zaterdag een concert. Is dat niet geweldig?" De ophef over de mogelijke noodopvang van vluchtelin gen moet u als minder prettig hebben ervaren. „Dat is zo. Kijk, die harde reac ties op internet zijn tot daar aan toe. Dat schijnt er tegenwoordig bij te horen. Maar het beklad den van gebouwen gaat natuur lijk veel te ver. Ik begrijp de zor gen van de mensen, maar zo'n actie lost niets op." Wat is in uw ogen dé uitda ging voor de toekomst voor Tholen? „Tholen beter op de kaart zet ten. Daar zijn we gelukkig al vol op mee bezig. Dit is zo'n mooi eiland, maar veel mensen van buitenaf weten dat gewoon niet." De gemeentelijke financiën op orde krijgen, is ook een forse opgave, toch? „Zeker. Maar ik denk niet dat we daarin een uitzondering zijn. Veel gemeenten hebben het moeilijk. Het zou al heel wat helpen als het Rijk ons be ter behandelde. Dat ze allerlei zorgtaken op ons bordje leggen, ook al is het met te weinig geld, is prima. Doen we! Wij kennen onze inwoners tenslotte het best. Maar dat ze in juni nog even meedelen dat je als ge meente over het lopende jaar wordt gekort op de algemene uitkering, vind ik onbehoorlijk. We hebben het wel over een aantal ton! Dat moet je dan nog maar even op zien te hoesten in de paar maanden die je nog hebt. Ik vind dat echt triest." De gemeente liet vorige week we ten dat het COA (Centraal Or gaan opvang Asielzoekers) waar schijnlijk ook bij Reimerswaal aanklopt voor crisisnoodopvang. Inmiddels hebben zich na een op roep 'tientallen' vrijwilligers ge meld om te helpen in de Reimers- waalhal in Kruiningen. Eerder werd er nog geen periode genoemd, maar nu bevestigt bur gemeester Jan Huisman dat de vluchtelingen waarschijnlijk in de week van maandag 16 novem ber naar Kruiningen komen. Een exacte datum heeft het COA vol gens hem nog niet genoemd. Voor de opvang wordt het ter rein om de sporthal afgezet met hekken. Volgens Marien West- strate van Leefbaar Reimerswaal zouden hier twee bewakers bij staan. Hij vindt dat 'veel te wei nig'. „Als er een vechtpartij ont staat, wat niet ondenkbaar is met veel jonge mannen, doe je daar helemaal niks tegen met zo wei nig bewakers." Huisman wil het 'Als er iets gebeurt, begin je niks met twee bewakers op tweehonderd vluchtelingen' Marien Weststrate Leefbaar R'waal getal van twee bewakers niet be vestigen, volgens hem wordt de hal 'adequaat beveiligd'. Weststra te denkt ook dat er met name als de noodopvang deels in het week einde valt te weinig politie in de buurt is. Volgens Huisman wordt de politie ingelicht wanneer de opvang begint, maar worden er geen extra agenten ingezet. Reimerswaal gaat er overigens op voorhand van uit dat ze extra geld kwijt is aan op de opvang. „Gemeenten krijgen nu veertig euro per vluchteling per dag. Dat is niet genoeg. Als gastvrije ge meente willen we zorgen voor een goede opvang, daarom zullen we iets moeten bijpassen", zegt Huisman. De Vereniging Neder landse Gemeenten dringt bij het Rijk aan op een extra bijdrage. EEN ZILVEREN BOEKJES SERIE HOLLANDSEHELDEm De Hollandse Helden komen eraan! 15 leuke en leerzame kinderboekjes Deze rv zaterdag inde winkel Rijk voor meer informatie op pzc.nl/HH DONDERDAG 5 NOVEMBER 2015 de stad' door Rob Paardekam Ger van de Velde burgemeester Ger van de Velde was voorheen wethouder op Schouwen-Duiveland en burgemeester in Goedereede en Albrandswaard. foto Leo Adriaansen 'Zet niet mi] in door Joeri Wisse KRUININGEN. Reimerswaal is over twee weken aan de beurt om on derdak te bieden aan zo'n 200 vluchtelingen. Dat bevestigt burge meester Jan Huisman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 80