Toeristen afgeraden naar Egypte te reizen Taiwan 'provincie' China He Leiders hadden afgelopen 66 jaar geen contact Vliegtuig neergestort Zuid-Sudan NIEUWS 7 Hun relatie was decennialang zo koud als een vrieskist. Nu gaan China en Taiwan met elkaar praten. £^)K00PJEDEALNL) dagaanbiedingen van 5 november DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn reisadvies voor Egypte gister avond aangepast. Vliegreizen van waar dan ook naar Sharm al-Sheikh worden tot nader or der afgeraden. Nederlanders die al ter plaatse zijn, wordt geadvi seerd contact op te nemen met hun reisorganisatie. Volgens het ministerie staan momenteel 408 Nederlanders geregistreerd in Sharm al-Sheikh. Nederlandse luchtvaartmaat schappijen vliegen tot zondag niet van en naar de Egyptische badplaats. Ook wordt niet gevlo gen boven het noorden van de Si- naï. Nederlandse luchtvaartmaat schappijen en de overheid wach ten op de uitkomsten van een Brits onderzoek naar de veilig heidssituatie van het vliegveld van Sharm al-Sheikh en maken dan een nieuwe afweging. De eerste Nederlandse vlucht naar Sharm al-Sheikh staat ge pland voor zondag. Woensdag meldden Britse au toriteiten dat het toestel met Russische toeristen mogelijk is neergestort door een explosief en ze stuurden experts om de veiligheid van het vliegveld in Sharm al-Sheikh te analyseren. Het verongelukte toestel steeg daar, aan de zuidkust van het schiereiland Sinaï, op. ROTTERDAM. Ze maken grapjes over elkaar. De kookkunst is an ders. En er zijn nogal wat verschil len in de manier van zakendoen. Maar échte haat en nijd tussen China en Taiwan? Nee, die be speurt de in Nederland woonachti ge Taiwanees Peter Yang (48) niet tussen zijn eilandgenoten en de bewoners van de grote baas, Chi na. „Daarvoor zijn de landen veel te nauw met elkaar verweven", stelt Yang, die in Eindhoven werkt bij een bedrijf dat fotoprin ters bouwt. Maar politiek gezien kunnen beide landen elkaar al decennia lang niet luchten of zien. Het de mocratische Taiwan staat welis waar los van het communistische China, maar is niet onafhankelijk. Landen erkennen Taiwan ook niet als een apart land. De Taiwanezen zijn niet vertegenwoordigd in de Verenigde Naties. Om ruzies binnen het ver standshuwelijk te voorkomen, hebben de hoogste leiders van China en Taiwan al 66 jaar niet meer met elkaar gesproken. Nu komt daar plotseling verandering in. Komend weekend ontmoeten de Chinese president Xi Jinping en zijn Taiwanese collega Ma Yong-jeou elkaar in Singapore. „Neutraal terrein maar toch een beetje China omdat 80 procent van de Singaporezen van Chinese afkomst is", grapt Frank Pieke, si noloog aan de Universiteit Leiden. Xi en Ma weten wat ze kunnen verwachten, stelt Pieke. „Door de president te sturen, maken beide landen duidelijk dat ze aparte mo- gendheden willen blijven. Ze gaan niet praten over de vraag of Taiwan bij China moet komen of juist onafhankelijk moet worden. De gesprekken zijn alleen om er economisch beter van te worden." De ontmoeting komt niet uit de lucht vallen. De afgelopen ja ren verbeterden de betrekkingen tussen China en Taiwan lang zaam, benadrukken beide regerin gen. Dat merkte ook Yang. „Sinds president Ma zeven jaar geleden aan de macht kwam, is er veel ver anderd. Zo kregen Taiwanezen voorheen maar voor een handvol landen een visum. Nu mogen we praktisch overal heen reizen. Ver der komen de laatste tijd veel Chi nese toeristen naar Taiwan. Ook bij het zakendoen zijn de landen naar elkaar toe gegroeid. Taiwan investeert flink in Chinese fabrie ken, want die werken goedkoper. Bovendien is de Taiwanese markt klein en die van China enorm." China op zijn beurt vist in Tai wan naar talent, zegt Yang. „We hadden met onze industrie een voorsprong van twintig jaar op de Chinezen. Taiwanese bedrijven zijn beter georganiseerd, mana gers beter opgeleid. We zijn goed ingevoerd in de wetgeving in Ja pan en de VS. Zakenmensen zou den best willen dat Taiwan hele maal integreert in China. Conser vatieve Taiwanezen zijn daar fel te gen. Maar het merendeel van de bevolking vindt de verhouding zo als die nu is wel prima." In 1949 verdreven de communisten hun te genstanders vanuit China naar Taiwan. Dat land ontwikkel de zich tot een demo cratie met een bloeiende economie. Nog altijd beschouwt China Taiwan als een afvallige provincie en zou het eiland het liefst in het gareel brengen. De aanstaan de ontmoeting tus sen de Chinese presi dent Xi Jinping en de Taiwanese president Yong-jeou is op een belangrijk moment: in januari zijn er ver kiezingen in Taiwan. De pro-Chinese Na tionale Volkspartij van Yong-jeou loopt achter op de Demo cratische Progressie ve Partij, die zich in zet voor onafhanke lijkheid van China. Nu slechts 9,95 Vanaf slechts 19,95 DONDERDAG 5 NOVEMBER 2015 JUBA. Een vrachtvliegtuig is gis teren direct na het opstijgen van vliegveld Juba in Zuid-Su- dan neergestort. Het toestel, een Antonov-12 B, kwam neer op de oever van de Witte Nijl. Bij het ongeval zouden min stens 40 doden zijn gevallen, zowel in het toestel als op de grond. Naar verluidt hebben drie inzit tenden de crash overleefd: twee volwassenen en een kind. Volgens plaatselijke autoritei ten zaten er 18 personen in het toestel. De crew kwam uit Ar menië. Mogelijk is het ongeluk veroor zaakt door een storing in de motor, foto's Reuters en AP China en Taiwan eindelijk om tafel door Gerben van 't Hof Taiwanezen protesteren tegen de ontmoeting van hun president Ying-jeou met de Chinese president Xi Jinping op 7 november, foto Ritchie Tongo/EPA Nachtzicht bril; eindelijk goed zicht in het donker en met slecht weer! Met polariserende glazen Kan over een gewone bril gedragen worden Reduceert licht van tegenliggers en neonreclames Adviesprijs Korting U bespaart: €49,95 80% €40,- n Inktpatronen voor HP, Epson, Brother en Canon met FLINKE korting Epson, Brother en Canon: 6-pack (3x zwart 3x kleur) HP:XL-pack(zwart+kleur) Foto's en tekst van laserkwaliteit Adviesprijs Korting U I 59,- 66% 39,05 BINNEN 3 WERKDAGEN GELEVERD C N BESTELLEN V DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen |SS) DPDf^jJl niet TEVREDEN? GEL0 TERUGl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7