1 zoekt zonnedaken Veiliger wandelen in het Vroongebied Coöperatie Ger van de Velde staat een jaar aan het roer in Tholen SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Nieuwe burgemeester verdedigt keuze voor weigerambtenaren en wil betere behandeling door het Rijk. De gemeentelijke financiën op orde krijgen, is ook een forse opgave, toch? „Zeker. Maar ik denk niet dat we daarin een uitzondering zijn. Veel gemeenten hebben het moeilijk. Het zou al heel wat helpen als het Rijk ons be ter behandelde. Dat ze allerlei zorgtaken op ons bordje leggen, ook al is het met te weinig geld, is prima. Doen we! Wij kennen onze inwoners tenslotte het best. Maar dat ze in juni nog even meedelen dat je als ge meente over het lopende jaar wordt gekort op de algemene uitkering, vind ik onbehoorlijk. We hebben het wel over een aantal ton! Dat moet je dan nog maar even op zien te hoesten in de paar maanden die je nog hebt. Ik vind dat echt triest." „Absoluut. Elk dorp heeft sleutelfiguren, mensen die over al bij betrokken zijn. Aan hen wilde ik worden voorgesteld. Ik heb bovendien veel organisatiesl en verenigingen ontmoet. In Sint Philipsland wel achttien o één avond. Ik raad dit elke nieu we burgemeester aan. Dit is dé - manier om snel tot in de vezels van een gemeenschap door te dringen." 'sH Wat waren de andere hoogte punten? „Te veel om op te noemen, ei genlijk. De oprichting van de zorgcoöperatie in Sint-Anna- land was mooi, net als het initia tief om de Eendrachtsweg te herinrichten. Allemaal dingen die vanuit de bevolking zelf ko men. Het culturele aanbod heeft me ook verrast. Hier in Tholen, bijvoorbeeld, was er de hele zomer elke zaterdag een concert. Is dat niet geweldig?" De ophef over de mogelijke noodopvang van vluchtelin gen moet u als minder prettig hebben ervaren. „Dat is zo. Kijk, die harde reacties op internet zijn tot daar Wat is in uw ogen dé uitda ging voor de toekomst voor Tholen? „Tholen beter op de kaart zet ten. Daar zijn we gelukkig al vol op mee bezig. Dit is zo'n mooi eiland, maar veel mensen van buitenaf weten dat gewoon niet." Een jaar geleden werd Ger van de Velde-de Wilde (59) geïnstalleerd als bur gemeester van Tholen. Veel mensen reageerden verrast toen zij kort daarvoor unaniem werd voorgedragen door de ge meenteraad. Een vrouw, van li berale huize nog wel, dat had niet iedereen aan zien komen. Maar het lijkt te klikken tussen de burgemeester en de inwo ners. Van de Velde - in het verle den wethouder op Schou wen-Duiveland - blikt terug op haar eerste jaar. U was amper begonnen toen duidelijk werd dat Tholen, net voor dat bij wet verboden werd, drie weigerambtenaren had benoemd. PvdA-raadslid Jan Heshof zei dat u bijna van uw stoel viel van verbazing toen u het hoorde. „Het verraste me ja. Het be sluit is genomen vóór ik ben geïnstalleerd. Ik heb er overi gens alle begrip voor. Dat klinkt misschien vreemd uit mijn mond, want vanuit mijn libera le gedachtegoed maakt het me niets uit wie met wie trouwt. Maar als gemeente moeten we er voor alle inwoners zijn. Alle echtparen kunnen bij ons in een ritje over het eiland maken, dat soort dingen." Vond u het ook zo bijzonder dat het behoudende Tholen voor een vrouw koos? „Niet echt. Ik snap heel goed dat veel mensen deze uitkomst niet hadden verwacht, hoor. Maar als ik zelf niet overtuigd was geweest van m'n kansen, was ik er niet aan begonnen. Ik ben ook burgemeester geweest in Goedereede. Daar heb ik wel bewezen dat ook een vrouw de ze functie kan vervullen in een dergelijke gemeente." U hebt in uw eerste jaar een kennismakingstour langs alle kernen gemaakt. Was dat uw idee? 'Als ik niet overtuigd was geweest van m'n kansen, was ik er niet aan begonnen' aan toe. Dat schijnt er tegen woordig bij te horen. Maar het bekladden van gebouwen gaat natuurlijk veel te ver. Ik begrijp de zorgen van de mensen, maar zo'n actie lost niets op." Tholen een trouwambtenaar vinden waarbij ze zich op hun gemak voelen. In het verleden moesten ze soms een ambte naar van buiten de gemeente ha-1 len." Minister Plasterk vond de han-1 delwijze van Tholen niet fraai, j „Dat klopt, maar aan de ande-1 re kant constateerde hij ook dat we niets illegaals deden." Waarom wilde u burgemees ter van Tholen worden? „Mijn waarnemerschap in Al brandswaard zat erop, maar ik wilde graag nog een keer een vaste aanstelling als burgemees ter. Bij voorkeur in een platte landsgemeente in deze regio. Je moet mij niet in een stad zet ten. Dat heeft ongetwijfeld te maken met m'n agrarische ach tergrond. Maar ja, de burgemees tersposten liggen hier niet voor het oprapen. In die zin kwam Tholen als geroepen. Nadat ik had gehoord dat burgemeester Nuis zijn vertrek had aangekon digd, is Tholen niet meer uit m'n gedachte geweest. Ik ben me meteen gaan voorbereiden. Het nieuws volgen, af en toe De inzet van de coöperatie is breder dan alleen zonne-energie, laat Verwest weten. Grootschali ge parken, zoals de 50.000 pane len die Delta op Tholen wil neer zetten, zitten voor Schou wen-Duiveland nog niet in de planning. Al zou het een 'wel kom initiatief zijn, aldus Ver west. De eerste inspanningen van de jonge coöperatie zijn bo venal gericht op het binnenhalen van zoveel mogelijk onderne mers. De bedoeling is dat zo veel mogelijk ondernemers de daken van hun bedrijfsgebouwen vol leggen met zonnepanelen. Ook kunnen ondernemers groene stroom kopen via EWSD. Die energie moet dan zijn opgewekt door de zon, wind, het getij of door biostoffen. De uiteindelijke 'Het unieke aan onze projecten is dat we er mensen met een arbeidshandicap bij betrekken. Ze kunnen zonnecellen installeren of onderhouden' inzet is een energie neutraal Schouwen Duiveland. Maar de organisatie wil meer, benadrukt Verwest. „Het unieke aan ons initiatief is dat we de mensen met een arbeidshandi cap betrekken bij onze projecten. Dat gebeurt in nauwe samenwer king met de Zuidhoek. In relatie tot de participatiewetgeving zijn ondernemers met meer dan 25 medewerkers in de toekomst ver plicht 5 procent mensen met een arbeidshandicap aan te nemen. Deze mensen kunnen dan wer ken bij onze coöperatie. Hierbij kun je denken aan installatie en onderhoud van zonnecellen, of het besturen van de elektrische auto's." EWSD wil een bood schappendienst opzetten voor be jaarden die zelf geen vervoer heb ben. HAAMSTEDE. Staatsbosbeheer on derzoekt volgend jaar of er een wandelpad kan worden aangelegd in het Vroongebied tussen Haam stede en Renesse. Dat gebeurt in opdracht van het college van B en W naar aan leiding van een motie van de ge meenteraad. „De gemeenteraad wil dat er niet alleen voor fietsers, maar ook voor wandelaars een fat soenlijk pad in het natuurgebied komt. Nu lopen zij op het fiets pad, en dat kan met name in druk ke periodes gevaarlijk zijn voor kinderen. Tot nu toe zijn er geen ongelukken gebeurd hoor", aldus wethouder Jaqueline van Burg. Het fietspad is laatst vernieuwd, omdat het vorig najaar vrijwel on begaanbaar was door (volgeregen- de) gaten in de weg. „De gemeen teraad vond het een goede aanlei ding om daaropvolgend ook een wandelpad aan te leggen", vertelt ze. Staatsbosbeheer gaat nu onder zoeken wat de aanleg van het wan delpad van pakweg drie kilometer kost. Ook bekijkt de natuurbeheer der van welk materiaal de weg moet worden gemaakt. „Het wordt waarschijnlijk een schelpen pad, omdat de weg door een na tuurgebied loopt. Maar asfalt is ook nog een optie", aldus van Burg. DONDERDAG 5 NOVEMBER 2015 'Zet niet mij in de stad' Ger van de Velde was wethou der op Schouwen-Duiveland en burgemeester in Goedereede en Albrandswaard. foto Leo Adriaansen 1 door Rob Paardekam Ger van de Velde burgemeester door Marcel Modde ZIERIKZEE. De coöperatie Energie Werkt op Schouwen-Duiveland (EWSD) slaat de handen ineen met Delta voor het collectief op wekken van zonne-energie. Het besluit van de provincie voorlopig geen nieuwe parken toe te staan in de buitengebieden, betekent volgens voorzitter Olivier Verwest geen voortijdig einde van de ambi ties op dat vlak voor het eiland. door Ilse Maas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69