Bru 17 breidt tijdelijk uit met winterpaviljoen Personeel sociale werkvoorziening gaat actievoeren Onderzoek alternatief 380kV-lijn is vertraagd Het wildseizoen is geopend! Nieuwe schijf van vijf MR1 2 ZEELAND DE KLEINE TOREN VAN BAARLAND Ontdek de beste wildgerechten met o.a. haas, hert, fazant, patrijs en gans COMMENTAAR De schijf van vijf is dood, leve de nieuwe schijf van vijf. De Gezondheidsraad heeft een vers advies voor ge zond eten. Dat wijkt niet drastisch af van de vorige richtlijn. De raad is wel wat strenger geworden. Voor zichtig met vlees. Liever helemaal geen alcohol. En de raad komt met eetgeboden. Zoals: eet dagelijks ongezouten noten. Verder houden de aanbevelingen voor het eerst rekening met het grote publiek. Het advies gaat niet over moeilijke stofjes, maar gewoon over voedingsmiddelen. Ook het uitgangspunt van de raad is goed gekozen: een eetpatroon vaststellen dat helpt tegen de tien meest voorkomende chronische ziekten. Toch zullen veel Neder landers dit advies niet meteen he lemaal omarmen. Daarvoor is het te klinisch. Alsof jezelf gezond voeden het enige doel van eten is. De culinaire, de avontuurlijke, de bevredigende en de sociale aspec ten van eten zijn ook zeer belang rijk. Het is de raad niet te verwij ten, maar de eetcultuur zal waar schijnlijk meer invloed op onze gezondheid hebben dan de nieu we schijf van vijf. En dan is er nog het geld. Wie een kleine porte monnee heeft, moet vaak voedsel kiezen op basis van de prijs. Dit advies werkt pas goed, als ook een bijstandsmoeder het zon der beperkingen kan overnemen. Een nieuwe schijf van vijf is heel mooi, maar er is ook nog zoiets als een eetcultuur Op de Havenkade aan de vis sershaven in Bruinisse verrijst een gepotdekselde aanbouw van een kleine 6o vierkante meter. Precies de omvang van het zomerterras. Omdat afgelopen winter best vaak mensen weggestuurd moesten worden, broedde Habraken op een overkapping. „Maar we willen wel dat mensen behaaglijk zitten, niet tussen klapperende zeilen dus." De door aannemer Jumelet gemaakte aanbouw oogt 'perma nent' maar blijft tot april staan, waarna het in de zomer wordt op geslagen. Ook binnen is de afwer king, met onder meer een houtka chel, verre van hap-snap. Almanak De Schouwse jongeman voelt zich de laatste tijd niet zo lekker. Om niets aan het toeval over te laten, besloot de specialist tot een MRI-onderzoek. Afschuwelijk om je kind zo'n ding in te zien gaan, vond mams vooral. Maar na een kwartiertje kwam aan haar martelgang abrupt een einde. De patiënt drukt in het binnenste van de buis op de alarmknop. Het complete team komt in lichtelijke pa niek aangerend en alle systemen wor den uitgezet. De puber wordt uit de cocon gerold, kijkt met grote ogen om zich heen en zegt: „Mag de muziek misschien wat harder?" Zeeland onder water in kunst De Zeeuwse onderwater wereld krijgt een promi nente plek tijdens een ex positie in de Art Track Gal lery in Gent. De Zierikzee- se kunstenares Charlotte Beunders toont daar werk (grafiek en olieverf) geïn spireerd op het kleurrijke schouwspel tussen bodem en wateroppervlakte: 'de hangende tuinen van de mosselhangcultuur, de weelderig begroeide dijk hellingen en de bijzondere onderwaterdieren'. Haar meest recente werk ver beeldt de lange kousvormi- ge netten vol mosselzaad, die aan drijvers hangen in de Oosterschelde. Op en tussen de mosselen groeit ander zeeleven, waardoor 'een kleurrijke tuin' ont staat. Legen gaat nog niet naar wens Gemaakte afspraken over het legen van de afvalcon tainers aan de Vlasakker- weg in Dreischor worden niet goed nageleefd. Een be woner trok daarover bij de dorpsraad aan de bel. Zwa re wagens 'denderen' over de verkeersdrempels en ke ren om om dezelfde weg te rug te gaan. Afgesproken was dat de wagens achter uit in of uit zouden rijden. Kies dan voor een hinder nis als een plantenbak in plaats van drempels, aldus de bewoner. Klachten zijn er daarnaast over te hard rijdend verkeer. Bij de toe gangswegen (Blindeweg, Stoofweg en Beldert) ko men veel automobilisten met too kilometer per uur aangeknald. 700Vlissingen krijgt donker bier Het jublieumbier 70oVlis- singen krijgt deze maand een donkere variant. Om dat het blonde bier een suc ces was, lanceren Maurice Olree en Brian van Eisen op 16 november een dub bel abdijbier. „Dat past be ter bij deze tijd van het jaar", zegt Olree. Het donkere bier wordt ge lanceerd in boekhandel 't Spui en is daarna vanaf 17.30 uur verkrijgbaar bij verschillende horecagele genheden in Vlissingen. Olree en Van Eisen bedach ten het bier ter ere van het jubileum 700 jaar stads rechten voor Vlissingen, dat dit jaar wordt gevierd. Het gaat om personeel van De Betho (Bevelanden en Tholen), De Zuidhoek (Schouwen-Duive- land), Dethon (Zeeuws-Vlaande- ren) en Orionis (Walcheren). Ze zijn boos omdat ze al vijf jaar geen loon erbij hebben gekre gen. Ook geldt er sinds twee jaar geen cao meer. De Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) zegt als werkgever geen geld te hebben voor een structerele loonsverho ging. Zij wil niet verder gaan dan een eenmalige uitkering van 225 euro bruto per jaar. Een 'be schamend slecht loonbod', vindt vakbond FNV Overheid. Op 19 november is er een lan delijke stakingsdag in Den Haag. Vooruitlopend daarop worden verspreid over het land al acties gehouden. Vandaag is Zeeland aan de beurt. Voor het gemeente huis in Domburg is een actiebij eenkomst. Ook wordt een petitie aangeboden. Er is gekozen voor Domburg, omdat burgemeester Rob van der Zwaag voorzitter is van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten. Veere heeft samen met Vlissingen eerder al haar steun uitgesproken aan een cao met meer koopkracht en werkzeker heid. „Wij willen dat de andere Zeeuwse gemeenten dat ook doen", zegt Mariska Exalto, be stuurder van FNV Overheid. „Het is nu tijd om kleur te beken nen. De mensen bij de sociale werkvoorziening staan finan cieel al vijfjaar stil." Hoeveel mensen in Zeeland meedoen aan de werkonderbre- 'De mensen bij de sociale werkvoorziening staan financieel al vijfjaar stil' Mariska Exalto FNV Overheid king is onduidelijk, maar alleen al bij Orionis gaat het om onge veer honderd mensen, schat di recteur Hans Feenstra. Hij steunt de actie. „Het gaat om een groep die ten onrechte vergeten wordt, geen cao krijgt en steeds verder afzakt." De Wet Sociale Werk voorziening is weliswaar afge schaft, maar de huidige werkne mers blijven tot hun pensioen in dienst. Feenstra: „Dan wil je ook dat er een cao is met een redelij ke vergoeding." KRUININGEN. Het Rijk presen teert pas na de jaarwisseling een definitief plan dat de aanleg van een nieuwe 38okV-hoogspan- ningslijn tussen Borssele en Ril land mogelijk moet maken. Dat heeft het Ministerie van Economische zaken laten weten in een brief aan de Bevelandse gemeenten. Oorzaak van de ver traging is de 'second opinion' die minister Henk Kamp laat uitvoe ren naar de optie om een deel van de lijn onder de grond of on der water aan te leggen. Dit on derzoek laat langer op zich wach ten, daardoor is het niet mogelijk alle stukken begin november openbaar te maken. Omdat de minister het 'ongelukkig' acht het plan in de kerstvakantie ter inzage te leggen, wordt het over de jaarwisseling heen getild. Met name rond Krabbendijke is veel verzet tegen een tweede hoogspanningsleiding. De lekkerste wildgerechten eet je in Baarland! Uiteraard serveren we ook onze visspecialiteiten Nieuweweg 3 4435 AB Baarland +31(0)113-634187 www.dekleinetoren.nl Niels Habraken bij zijn visrestaurant Bru 17, dat voor de winter wordt uitge breid met een aanbouw, foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman BRUINISSE. Het is precies het tegen overgestelde van de strandpavil joens die - tot voor kort - in de win ter werden afgebroken. Visrestau rant (en -winkel) Bru 17 van Niels Habraken tuigt voor de koude maanden een 'winterpaviljoen' op. Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE DREISCHOR VLISSINGEN BIER VLISSINGEN door Rolf Bosboom DOMBURG. Een deel van de mede werkers van de sociale werkvoor zieningen in Zeeland legt van daag het werk neer. Zij voeren ac tie voor een betere beloning en voor een nieuwe cao. door Joeri Wisse Meer nieuws zie: www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65