7 THUISBIOS ssau ar Cornflakes eten en dromen over Roger Federer The Gift' valt op door originele aanpak Soil of Saul DRAMA ler's List. „Hoe je het wendt of keert, deze films romantiseren toch kampen als Auschwitz. Schindler's List gaat toch vooral over overleven, terwijl het toch vooral om sterven moet gaan. Zelfs met de manier waarop het verhaal van Anne Frank wordt verteld, heb ik moeite. Nergens is geprobeerd om te tonen wat haar in Auschwitz is overkomen." Op de vraag of het wel mogelijk is de realiteit van Auschwitz in een speel film na te bootsen, verwijst hij naar een reactie van zijn collega Claude Lanzmann. Hij maakte de documentaire serie Shoah, waarin betrokkenen alleen door middel van getuigenissen aan het woord kwamen. Lanzmann zette zich destijds hevig af tegen Schindler's List. „Over mijn film was hij redelijk po sitief', zegt Nemes in alle bescheiden heid. „Omdat ik er geen zwart-wit- voorstelling van heb gemaakt. Goed of kwaad doet niet ter zake. Waar het wel om draait, is dat deze mensen al leen maar met overleven bezig zijn. Wat wordt mijn volgende maaltijd? Hoelang hou ik het vol? Al het mense lijke is verdwenen. Het zijn zombies geworden." Of de leden van het Sonder- kommando daders of slacht offers zijn, is voor hem niet belangrijk. „Zij zijn net zo goed slachtoffers als de an dere kampbewoners. Ook zij wisten, zo bleek uit de geschriften die ik heb gele zen, dat hun tijd in Auschwitz beperkt was." Is het verhaal van Son of Saul, de Hongaarse inzending voor de Oscars van 2016, vandaag nog relevant? Ne mes is duidelijk. „Wat destijds gebeur de, beschouw ik als de zelfmoord van Europa. Als we nu niet oppassen, gaat dat straks weer gebeuren." He named me Malala The Gift THRILLER Ruth and Alex ANIMATIE Batman: Assault on Arkham ACTIE/ANIMATIE III HORROR/FANTASY Donderdag 5 november 2015 Regie: Laszló Nemes. Hoofdrol: Géza Röhrig. Vrijwel alle speelfilms over de Holocaust maken indruk, maar een zo verpletterende impact als de Hongaarse Os carinzending Son of Saul be werkstelligt, komt zelden voor. Regisseur Laszló Nemes neemt de kijker aan de hand mee naar de gaskamers van Auschwitz waar hij een lid van een Sonderkommando volgt. Deze Saul, zelf joods, is be last met het opruimen en ver nietigen van de lijken. Dit moet zo efficiënt mogelijk want de bewakers zijn genade loos. Het tempo waarop de mensen de gaskamers in wor den gedreven, is schokkend. Son of Saul valt vooral op door de wijze waarop de lotge vallen van de gevangenen in beeld komen. De achtergrond is vaak on scherp, maar welke verschrik kingen er plaatsvinden, kan de kijker zich goed voorstel len. De film krijgt een nog grotere dramatische werking als Saul denkt zijn dode zoontje in Auschwitz ontdekt te hebben. Alles stelt hij in het werk om hem in deze hel een mens waardige begrafenis te geven. Deze in Cannes bekroonde film is een confronterende kijk ervaring die een realisme sug gereert dat de andere Holo caustproducties nooit hebben bereikt. In dat opzicht is Son of Saul een baanbrekende film die beslist niet voor ieder een is bestemd. (Ab Zagt) DOCUMENTAIRE -7 Regie: Davis Guggenheim Hoofdrollen: Malala Yousaf- zai, Ziauddin Yousafzai. De Pakistaanse Malala Yousaf zai werd in 2012 neergescho ten door een Talibanstrijder. Ze was 12 jaar en had gewei gerd zich te houden aan het onderwijsverbod voor meisjes. De kogel raakte haar hoofd, beschadigde flink wat zenu wen maar ze overleefde de aanslag. Malala groeide uit tot een symbool voor vrouwene mancipatie en kinderrechten. Ze sprak in media en voor de VN over recht op onderwijs, schreef een bestseller en in 2014 kreeg ze op 17-jarige leeftijd de Nobelprijs voor de Vrede. Deze docu probeert tevergeefs een andere kantte laten zien van Malala. Dat ze ook maar een gewoon meisje is dat weg droomt bij Roger Federer en dat cornflakes eet aan de keu kentafel, kibbelend met haar broertjes. Die normale momenten wor den volledig overschaduwd door haar wijze woorden. Niks is bedacht door vader verze kert ze, maar hij is opvallend Malala Yousafzai. FOTO PR aanwezig en getuige animatie scènes in de film, is hij ook haar grote voorbeeld. Het is niet het meisje dat gewoon is, het is de vader-dochterband die bijzonder is. (Tisha Eetgerink) Regie: Joel Edgerton. Hoofdrollen: Jason Bate man, Rebecca Hall en Joel Edgerton. Ongewenste gasten zijn een gewild schrikeffect in thril lers. Het ultieme voorbeeld zijn natuurlijk de beide ver sies van Cape Fear, de abso lute klassieker in dit genre. In zijn regiedebuut The Gift maakt de Australische ac teur Joel Edgerton dankbaar gebruik van dit gegeven. Hij speelt zelf de jeugdvriend van een klasgenoot Simon (gespeeld door Jason Bate man) die hij twintig jaar niet heeft gezien. Gaandeweg dringt deze op het eerste ge zicht aardige kerel steeds meer het leven van Simon en zijn vrouw Robyn (Rebec ca Hall) binnen. The Gift valt vooral in de smaak door het omzeilen van de gebruikelijke thriller clichés. Edgerton weet van een bekend gegeven toch een originele film te maken vol psychologische passa ges die vooral het acteerta lent van Bateman tonen. (Ab Zagt) nu op dvd, blu-ray en vod De grillige woningmarkt is een herkenbaar uitgangspunt voor een intiem drama als Ruth and Alex. De personages van acteer kanonnen Morgan Freeman en Di ane Keaton leven in een prettig appartement in Brooklyn, maar door hun leeftijd en daarbij beho rende kwaaltjes wordt het tijd om het hippe stadsdeel te verlaten. Een nichtje werpt zich op als ma kelaar, die de eigenwijze senio ren begeleidt in de verkoop. Vooral Alex (Freeman) vindt het lastig zoveel mooie herinneringen los te laten. Ruth and Alex is mild humoristisch, aandoenlijk en nostalgisch van toon. Zoals een bezoekje aan opa en oma. nu op HBO Honger naar superhelden en niet het geduld om nog even te wach ten tot 4 augustus 2016 (bios cooprelease Suicide Squad) of 24 maart 2016 Batman vs Su perman)? Dan kan video on de- mand wellicht uitkomst bieden. HBO maakt de comicbookfans al vast wat warm met de animatie film Batman: Assault on Arkham waarin het opstandige helden team Suicide Squad centraal staat. Hun taak is het terugvorde ren van gestolen computergege vens door slechterik The Riddler. Deze krankzinnige zit echter ge vangen in het Arkhamgesticht. De film leunt sterk op actie, sfeer en de dynamiek tussen de excentrie ke helden. si nu op dvd, blu-ray en vod Films van Russische makelij berei ken niet snel de Nederlandse markt. Timur Bekmambetov was eigenlijk de laatste noemenswaar dige filmmaker die met Night- watch (en het later met Ameri kaans geld gemaakte Wanted) ho ge ogen gooide. Met het griezeli ge III zet Pavel Khvaleev voet aan wal. Opvallend is zijn visuele stijl: een koortsachtige, surrealistische manier van filmen, die mooi van pas komt in het plot van III. Hierin is de jonge Mirra geïnfecteerd door een mysterieuze ziekte. Door een occult ritueel dringt haar zus zich in haar donkere ziel om de in fectie te achterhalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59