6 I UIT 44 Laszló Nemes Laszló Nemes maakte een indringende film over de Holocaust. De bezoeker kijkt mee over de schouder van een joodse man die de lijken op moet ruimen. Waar het om draait, is dat deze mensen alleen maar met overleven bezig zijn NU IN DE BIOS Spectre ACTIE Youth DRAMA The Lobster DRAMA Black Mass GANGSTERDRAMA Waarom maakt een 38-jarige regisseur een film over Auschwitz, een van de ergste vernieti gingskampen van de nazi's? De Hon gaar Laszló Nemes heeft zich al vaak moeten verantwoorden. Vooral na de wereldpremière van Son of Saul op het Filmfestival van Cannes, waar zijn re giedebuut als een van de grote filmont dekkingen van 2015 werd beschouwd. „Mijn drang om deze film te maken heeft te maken met mijn familieachter grond", legt hij uit. „Mijn grootouders spraken vaak over familieleden die in deze kampen om het leven kwamen. Dat heeft hen tot op hoge leeftijd ach tervolgd. Ik wilde de verschrikkingen van deze kampervaring zo realistisch mogelijk in beeld brengen. Voor zover dat in een speelfilm mogelijk is natuur lijk." Om dat effect te bereiken, gebruikte Nemes een intense cameratechniek. Hoofdpersoon is een joodse man, ge naamd Saul Auslander, die lid is van het zogenaamde Sonderkommando dat in Auschwitz belast was met het opruimen en het vernietigen van de lij ken uit de gaskamers. Bij een van deze acties denkt hij zijn zoon te herken nen die hij een beschaafde begrafenis wil geven. Voor zover dat in deze hel mogelijk is. Bijzonder aan Son of Saul is dat de kijker bijna op de schouder zit van de hoofdpersoon. Alle verschrikkingen worden door zijn ogen bekeken, alsof het een documentaire betreft. Het ver gassen, het opruimen van de lijken en de afstraffingen gebeuren op de achter grond als een horrordecor in een ver nietigingsrubriek. Saul heeft maar één missie: voorkomen dat het lijk van zijn zoon wordt verbrand. Nemes legde de lat hoog bij het ma ken van zijn film. Hij wilde zich voor al afzetten tegen de obligate dramapro ducties over de Holocaust, zoals Schind- Le Tont Nouveau Testament God is boos en woont in Brussel ZWARTE KOMEDIE Catherine Deneuve speelt een van de meest bizarre rollen uit haar carrère Donderdag 5 november 2015 Daniel Craig schittert opnieuw als James Bond in dit 2,5 uur durend actiespektakel, waarin zijn verleden hem parten speelt. 007 dreigt zelfs zijn baan te verliezen. Een uitste kend Bondavontuur. In de opvolger van La Grande Bellezza speelt Michael Caine een 82-jarige dirigent die wei gert voor de Engelse koningin op te treden. Hij heeft daar voor een gegronde reden. Colin Farreil speelt in deze sur realistische film een man die 45 dagen de tijd heeft om een nieuwe partner te vinden. An ders verandert hij in een kreeft. Hij wacht zijn deadline niet af. Johnny Depp laat zich weer eens van zijn beste kant zien als een gangsterbaas uit Boston. Door connecties met de FBI kan hij jarenlang onge stoord zijn gang gaan. Beklem mend en gewelddadig drama. AUSCHWITZ ZONDER VALSE ROMANTIEK 44 Regie: Jaco Van Dormael. Hoofdrollen: Benoit Poelvoor de, Catherine Deneuve. leder mens heeft zich weieens afgevraagd hoe God eruit zou zien. De kans is kiein dat ie mand op de versie zou uitko men die de Belgische regis seur Jaco Van Dormael voor stelt in zijn bij vlagen hilari sche zwarte komedie Le Tout Nouveau Testament. In deze film woont God in Brussel. Hij is een wat morsi ge, onvervalste sadist. Met zijn computer, waarmee hij de levensloop van de mensheid bepaalt, deelt hij met veel ge noegen plaagstoten uit. Soms onschuldig over het laten val len van broodjes jam, maar ook vilein, zoals het bepalen van de sterfdatum. God (BenoTt Poelvoorde) is een huistiran die zijn slaafse echtgenote en opstandige dochtertje vooral kleineert. De laatste komt in opstand en maakt voor iedereen zijn sterf datum openbaar. Deze daad leidt tot chaos, bevrijding, wanhoop, roekeloos gedrag en berusting onder de mens heid. Pas dan komt de film van Van Dormael goed op gang. Met zijn magisch-realis- tische aanpak weet deze regis seur allerlei dwaze wegen in te slaan, vol verwijzingen naar de bijbel, maar wel vol melan cholie. Catherine Deneuve speelt een van de meest bizar re rollen uit haar carrère. Zij krijgt een verhouding met een berggorilla in dit hedendaagse paradijs. En God? Die is voor al heel boos. (Ab Zagt) -A De dochter van God komt in opstand tegen haar vader, foto pr Grote foto: Saui Auslander gespeeld door Géza Röhrig. Foto midden: regisseur Laszló Nemes. FOTO'S GETTY IMAGES EN PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58