4 I UIT ir REDENEN OM UITTE GAAN Sjaak de Wit schildert eigenzinnig, knap en inhoudelijk subtiel -v Sjaak de Wit is een observator die verwonderd en betrokken de wereld om hem heen beschouwt. &D00R NICO OUT Pepijn Schoneveld in De Weverij Jack Hustinx presenteert nieuw album in De Spot Middelburg Voorstelling over Miles Davis Ik kom het werk van Sjaak de Wit de laatste jaren regelmatig tegen op exposities van de Zeeuwse Kunst kring. Zijn werk hing ook bij Lo kaal 54 in Terneuzen. Pand 3 in Phi lippine toont nu een overzicht van 24 schil derijen. Tijd voor een verdiepte kennisma king met de sinds enige jaren in Hoek wo nende Hagenaar. Sjaak de Wit (1945) heeft een eigen beeldtaal ontwikkeld. Zijn schilderijen zijn nagenoeg altijd vierkant en bestaan uit strak gestileerde, herkenbare vormen. Zo heeft hij op verschillende manieren dijken in zijn composities verwerkt. Soms kijk je frontaal tegen een streng uitgevoerde dijk aan, met erbovenop een wat liefelijker ge schilderde boerderij, omgeven door bo men. In andere gevallen kijk je van boven op een grote, in lijnen of vlakken aangedui de geometrische vorm waarop een huisje staat met een rokende schoorsteen. Het zijn uitgebalanceerde composities die puur door vorm en kleur boeien, maar ook door de balans van herkenbaarheid en abstrac tie. Daarnaast prikkelt Sjaak de Wit mij door verwijzingen naar onderdelen van de werkelijkheid. De Wit is vooral nieuwsgie rig naar de geschiedenis en het karakter van Zeeuws-Vlaanderen. Hij kijkt zijn ogen uit en leest er veel over. De doeken met de dijken vertellen bijvoorbeeld over het verlangen naar veiligheid, vroeger en nu, en over hoe mensen hun omgeving in richten. Door onderdelen te isoleren en te tonen wijst hij op wat je ziet wanneer je goed kijkt en wat dat zou kunnen beteke nen. Ook de Hedwigepolder komt in zijn werk langs. Op een donkerroze vlak met ruitjes - dat bestaat uit ontelbare strak ge trokken lijntjes - plaatst hij links boven een schilderachtig stukje bos, uit losse vlek ken en spetters opgebouwd. Daarover en omheen: een hek; een bordje met 'tolvrij'; de tekst Ontpolderen NEE! in gesjabloneer de letters en de afkorting ABP. Rechtson der zie ik een rechthoek met cijfers in vak jes, een gestileerd kopje thee, het cijfer 4 en het woordje 'IK'. De Wit gaf dit schilde rij de titel mee: 'Ik doe maar een sudoku'. Zo verbeeldt hij subtiel en wat licht iro nisch de posities die in het debat rond ont polderen worden ingenomen. Vaak is De Wit de observator die verwon derd en betrokken de wereld om hem heen beschouwt. Op het afgebeelde werk wordt dat duidelijk. De tekst '100 Bob' is door een raster gescheiden van een speelgoed beertje en een bosje bloemen. Alsof het gaat om twee werelden. De blauwe, roze en rode strepen zijn de verbinding. Een on gelukkige: ik moet aan remsporen denken en aan chaos. Het gaat hier om de relatie tussen alcohol en verkeersdoden. Als ik daarover wat opzoek lees ik op de site van het ROVZ: 'Rijden onder invloed van alco hol veroorzaakt ongeveer een kwart van al le verkeersslachtoffers. Als niemand onder invloed van alcohol achter het stuur zou zitten, dan zou dat elk jaar in Nederland 100 tot 120 doden en 1400 tot 1700 ernstige gewonden besparen'. En hoewel er sprake is van een dalende trend, reden in Zeeland de afgelopen tien jaar gemiddeld iets meer bestuurders met een slok teveel op dan in de rest van Nederland. Zonder boodschap perig te zijn, stelt De Wit dit en andere maatschappelijke verschijnselen aan de or de. Hij doet dat eigenzinnig, schilderkun stig knap en inhoudelijk subtiel. Als de Wit representatief is voor het Haagse kunstklimaat, zijn wat mij betreft veel van zijn collega's meer dan welkom. Krimp be strijden met artistieke immigratie. Mooi be leidsthema voor Zeeland. T/m 20/11 Pand 3, Gentsebreedstraat 3, Phi lippine. Do. en vr. 13.00 - 16:30 uur en op af spraak CABARET ROOTS AMERICANA MILES! IN SCHELDETHEATER Donderdag 5 november 2015 -> Tamara Dees heeft de zee, het water en de scheep vaart als onderwerp. Zij maakt installaties, beelden, objecten en twee-dimensio naal werk. In Galerie Van den Berge toont zij een in drukwekkende wandinstalla- tie. Geïnspireerd door een op de kust uiteenspattende Tsumani-golf, hing zij tiental len oude lijstjes op waarvan het glas met zwarte lak is af gedekt. T/m 14/11. Galerie van den Berge, Westwal 45, Goes. Do. t/m za. 12 -17 uur. -> 01a Vasiljeva verleidt in een lichte, speelse tentoon stelling haar publiek anders te kijken naar kennis, leren en onderwijs. Haar 'Oceans Academy of Arts' zet non sens, fragmentatie en verge ten tegenover verstand, vorm, functie en chronolo gie. Zo bekritiseert zij een cultuur waarin kennis voor al les economisch rendabel moet zijn. Solo en groepsten toonstelling met Ola Vasilje va als spil. T/m 13/12. Vleeshal Markt en Vleeshal Zusterstraat, Middelburg -> Kleintje Kunst in Terneu- zense uitleen. Grafiek, sculp tuur, tekenwerk, schilder kunst en fotografie voor klei ne prijzen. Tentoonstelling maakt deel uit van Zeeuws breed programma in de Maand van de Kunstuitleen, met andere opening nieuwe uitleen in Hulst en pop-up uitleen in Middelburg. Com pleet overzicht op www.cbk- zeeland.nl/kunstuitleen/ T/m 19/12. Kunstuitleen, Bellamystraat 26a Terneu- zen. Di. t/m vr. 13 - 17 uur. Za 10 -14 uur. VOOR ZEEUWSE KUNST Sjaak de Wit: 'Monumen tje', acryl 100 x 100 cm Cabaretier en acteur Pepijn Schoneveld speelt vanavond zijn nieuwe voorstelling 'Mor gen klaart het op' in De Weve rij in Zierikzee. Sommigen kennen Schone veld van tv-commercials van een bekend uitzendbureau, an deren van een gastrol in 'Gooi- sche Vrouwen'. Maar hij is vooral ook cabaretier. Met zijn eerste programma 'Meneer Jongetje' gaf hij meteen zijn vi sitekaartje af. De voorstelling begint om 20.15 uur. Vanavond te zien en te horen in De Spot in Middelburg: een roots Americana-con cert van Jack Hustinx The Southern Aces featuring Mal ford Milligan. Eindhovenaar Jack Hustinx, oprichter van de rootsband Shiner Twins, presenteert van avond in De Spot zijn vorige week verschenen soloalbum 'Over Yonder'. Hustinx nam het album gro tendeels op in Austin (Texas) met bekende Amerikaanse en Nederlandse muzikale vrienden, onder wie twee bandleden van de Subdudes uit New Orleans. Twee van die vrienden maken vanavond eenmalig deel uit van de band: powerhouse-vo calist Malford Milligan, met wie Hustinx regelmatig tourt en in 2002 de cd 'Sweet Cherry Soul' opnam, en sli- de-gitarist Harry Bodine (be kend van onder andere Delta Roux) die in 2008 nog met de Shiner Twins 2008 tour- de. Verder spelen vanavond mee Roelof Klijn op bas en Nicky Hustinx op drums. Het concert in De Spot, on der de noemer 'Songs from the heart', begint om 20.00 uur. Jack Hustinx (r) en Malford Milligan. foto todd wolfson In het Scheldetheater in Ter- neuzen wordt morgenavond 'Miles!' opgevoerd, een thea tervoorstelling over Miles Da- vis. 'Miles!' wordt gespeeld door de top van de Nederland se jazzscene met onder ande re saxofonist Ben van den Dungen en cinematic music group Vito Brothers. De voor stelling is een tocht door het brein van een genie in de glo rietijd van de jazz, maar ook door tijden van grote verande ring. Aanvang: 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56