Advies: eet minder dierlijke en meer plantaardige producten 4 NIEUWS De Gezondheidsraad presenteert na vier jaar onderzoek richtlijnen voor goede en gezonde voeding. Winkeldiefstal kost 1,4 miljard Vliegveld twee weken dicht Ook gesjoemel in andere auto's? Even neuzen Het Voedingscentrum presenteert in maart de vernieuwde Schijf van Vijf, die consumenten moet helpen om gezondere keuzes te maken. Die hebben mensen ech ter niet altijd zeifin de hand. Zo zit 80 procent van de 9 gram zout die we gemiddeld per dag binnen krijgen verstopt in bewerkte voe dingsmiddelen. Zelfs als je het zoutvaatje in de keuken en op ta fel helemaal links laat liggen, krijg je waarschijnlijk dus nog méér binnen dat de 6 gram die de raad aanbeveelt. Daarom is het belang rijk dat de voedingsindustrie, su permarkten, de horeca en cate raars hun verantwoordelijkheid nemen, zei minister Schippers van Volksgezondheid gisteren. „Die partijen hebben we hierbij keihard nodig. De verbetering van voedingsmiddelen zal een speer punt zijn tijdens het Nederlandse EU-voorzitterschap." Rapport niet volledig In de nieuwe voedingsrichtlijnen staat ook veel niet. Moet de aanbe volen zuivel bijvoorbeeld vol, half- werkt vlees per dag verorbert. Het risico om kan ker of een andere nare ziekte op te lopen door te veel eten van een be paald voedingsmiddel is gering, nuanceert Kromhout. „Maar bij el kaar opgeteld, zijn die kleine risi co's meer dan de som der delen." De impact van ongezond eten op de samenleving vergelijkt de raad met roken. „Het belang van gezon de voeding voor de volksgezond heid is dus groot." Ze zullen bourgon- diërs rauw op het dak vallen, de richtlij nen voor goede voe ding die de Gezond heidsraad gisteren presenteerde. Vier jaar lang heb ben negentien wetenschappers van het onafhankelijke adviesor gaan van de regering eraan ge werkt. Hun conclusie: wie gezond wil blijven, doet er slim aan min der dierlijke en meer plantaardige producten te eten. Beperk dus de consumptie van rood vlees en bewerkt vlees zoals worst, ham en bacon. Eet minder zout. Dit zijn twee van de advie zen (zie illustratie, red.).Wat wel goed is: minstens 200 gram groen te en fruit per dag, 'enkele' porties melk of yoghurt en 25 gram onge zouten noten of pinda's. Eet weke lijks vis en peulvruchten, en drink per dag minstens drie kop pen thee. Over voedingssupple menten is de Gezondheidsraad kraakhelder: die hebben voor de gemiddelde burger geen enkele zin. Hapklare informatie De adviezen zijn gebaseerd op het wetenschappelijk aangetoonde ver band tussen consumptie van be paalde voedingsmiddelen en de tien meest voorkomende chroni sche ziekten (zoals diabetes, hart en vaatziekten en kanker). Het Voedingscentrum heeft van de mi nister van Volksgezondheid op dracht gekregen de richtlijnen te vertalen in hapklare informatie voor consumenten. De huidige Schijf van Vijf gaat daarom op de schop. De laatste grote herziening dateert van negen jaar geleden. Sinds die tijd zijn er boekenkasten vol dieetadviezen en voedingson derzoeken verschenen. Met vaak tegenstrijdige informatie, die be wuste eters in verwarring achter laat. Tandje minder De adviezen van de Gezondheids raad zijn gebaseerd op een strenge selectie van onderzoeken waar we tenschappelijk geen speld tussen is te krijgen, verklaart professor Daan Kromhout, voorzitter van de voedingscommissie. „Eén on derzoek is geen onderzoek." De Zweedse studie waaruit vorig jaar zou hebben gebleken dat mensen die veel melk drinken eerder ster ven, veegde de raad bijvoorbeeld van tafel omdat die niet goed in el kaar stak. Vorige week waar schuwde de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) voor de risico's op kanker bij een consumptie van rood en bewerkt vlees. Bij die conclusie sluit de Ge zondheidsraad zich wel aan. Sterker: vlees van run deren, varkens, geiten, schapen en paarden ver hoogt niet alleen het risico op kanker, maar ook op diabe tes en een beroerte. Dat effect is sterker bij vlees dat gerookt of ge zouten is, of waar conserverings middelen aan zijn toegevoegd. Net als de WHO hamert de Neder landse Gezondheidsraad erop dat het advies geen oproep is om hele maal geen vlees te eten. In vlees zitten namelijk ook nuttige voe dingsstoffen. Maar een tandje min der kan geen kwaad voor de ge middelde Nederlandse man, die ros gram rood vlees en 55 gram be- Winkelcriminaliteit en administra tieve fouten kostten Nederlandse winkeliers vorig jaar een kleine r,4 miljard euro. Volgens onderzoek in opdracht van beveiligingsbe drijf Checkpoint Systems scoort ons land daarmee het slechtst van heel Europa. De Nederlandse re tail zag omgerekend 1,5 procent van de totale omzet door diefstal in rook opgaan. In buurlanden Bel gië en Duitsland was dat 1,2 en 1,1 procent. Finland is nummer twee op de lijst met zestien Europese landen, met 1,4 procent. Elektroni cawinkels zijn in Nederland het grootste slachtoffer. Verder moe ten drogisterijen en warenhuizen het in ons land flink ontgelden. Eindhoven Airport gaat in juni ruim twee weken dicht omdat het asfalt van de startbaan moet wor den vernieuwd. Begin dit jaar liet de luchthaven nog weten dat het onderhoudswerk waarschijnlijk 's nachts zou gebeuren. Dat Eindho ven Airport en de militaire vliegba sis tussen 29 mei en 16 juni toch helemaal stil worden gelegd, is een geldkwestie. Ook wordt op de ze manier de geluidsoverlast ge concentreerd. Er is gekozen voor juni vanwege de gunstige weers omstandigheden in die maand. Met de renovatie is een bedrag ge moeid van 10,7 miljoen euro. De sluiting wordt binnenkort offici eel bekendgemaakt. De Nederlandse toezichthouder RDW gaat onderzoeken of andere autofabrikanten dan Volkswagen ook gesjoemeld hebben met de uit- stootwaarden van hun auto's. Het gaat om een controle van wagens waarvoor RDW zelf een zogehe ten typegoedkeuring heeft gege ven. Dit zijn onder meer Volvo's, Kia's en Hyundai's. Een woord voerster bevestigde berichtgeving van de NOS dat de keuringsorgani satie wil controleren of er bij de auto's geen verdachte afwijkingen zijn tussen de emissiewaarden in het lab en de uitstoot in de prak tijk. Het is volgens RDW niet zo dat er nu al aanwijzingen van mis standen zijn. Gezond leven? Eet dan zo door Annemieke van Dongen HILVERSUM EINDHOVEN ZOETERMEER Amstelveen. Koning Willem-Alexander had gisteren een onderonsje met een blindengeleidehond van KNGF. Hij opende in Amstelveen de eerste 'geleidehondenbeleving' ter wereld, waar mensen kunnen ervaren hoe het is om als blinde door Amsterdam te lopen, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4