Verwijlen is terug in de schoot van zijn vader Onder grote druk verstand gebruiken Titelstrijd in Huijbergen belooft zaterdag een waar spektakel te worden 16 ZEELAND Wout van Aert (21) is de man in vorm. Vorig jaar pakte hij de titel bij de beloften, nu wil hij opnieuw winnen. De Belgen trekken komende zater dag op volle oor logssterkte de grens over voor het EK veldrijden in Huijbergen, vlak over de grens met Zeeland. Bondscoach Rudy de Bie stelt tevreden vast dat al zijn toppers hun zinnen hebben gezet op het eerste Europese kam pioenschap voor profs. „Huijber gen gaat daarom beloond wor den." Lange tijd vroeg de Nederland se organisator van het EK zich na melijk af of de Belgische toppers te porren zouden zijn voor een kampioenschap dat tot dusverre al leen openstond voor jongeren en vrouwen. „Natuurlijk wil ik die ti tel", zegt Wout van Aert (21), dé man van dit moment. „Vorig jaar won ik de trui bij de beloften en was er geen aandacht voor. Dat verdient het EK niet. Daarom ben ik blij met deze kans om het bij de profs over te doen." Sven Nys was al langer een van de pleitbezorgers van het EK in Huijbergen. „Omdat het goed is dat er naast het WK een kam pioenschap bijkomt dat alle lan den bij elkaar brengt", zegt Mister Cyclocross. „Zo'n EK heeft daar naast voor de sport buiten België een grotere uitstraling dan een grote Vlaamse cross. Omdat er om een titel wordt gereden." Tom Meeusen is vooral blij dat hij geselecteerd is. „Ik woon er vlak over de grens. Mijn vrienden hebben het er al weken over. Ze komen zaterdag naar Huijbergen en ik zou het erg gevonden heb ben dat ik daar niet had mogen rij den." Niels Albert werd in 2006 al eens Europees kampioen in Huij bergen, bij de beloften. „Dit geeft het EK eindelijk meer aanzien", zegt de man die vanwege hartpro blemen moest stoppen met cros sen en nu de succesvolle coach is van Van Aert. „En daarom is het voor mij vanzelfsprekend dat Bel gië er met zijn sterkste renners aan de start staat. Natuurlijk moet dit kampioenschap 'groeien', maar omdat het de eerste keer is wil dat niet zeggen dat je er met je twee de keuze naar toe moet gaan." De Nederlandse bondscoach Jo- han Lammerts maakte vorige week zijn selectie bekend. Lars van der Haar is de kopman. Hij troefde Van Aert zaterdag af in de Niels Albert Cross maar moest een dag later tijdens de Koppen bergcross zijn meerdere erkennen in de sterke Belg. Van der Haar werd derde. Naast Van der Haar bestaat de Nederlandse selectie uit David van der Poel, Corné van Kessel, Stan Godrie, Thijs van Ameron- gen, Niels Wubben en Twan van den Brand. Wereldkampioen Ma- thieu van der Poel ontbreekt nog altijd omdat hij herstellende is van een knieblessure. Vader Roel is opnieuw de coach van zoon Bas. De twee werk ten al een leven lang samen. Daar kwam vorig jaar zomer abrupt een einde aan toen schermbond KNAS met de Hongaar Gabor Sala- mon op de proppen kwam. Hij was de man die Verwijlen het laat ste zetje richting olympisch goud zou moeten geven. Vader Verwij len werd als bondscoach aan de kant gezet. Met Salamon aan de lo per ging het zoals gezegd rap berg afwaarts met Verwijlen. „Toen heb ik het moeilijke besluit moe ten nemen om niet verder te gaan met mijn trainer", zegt Verwijlen. De degenspecialist ging niet over één nacht ijs. „Je krijgt als indivi duele sporter een heel speciale band met een coach. Dag en nacht ben je met elkaar op stap. Om dan te zeggen: 'je bent niet goed ge noeg', is dan heel moeilijk. Maar ik wist één ding zeker: met Gabor ga ik de Spelen sowieso niet ha len. Mijn vader is het al twee keer (Peking 2008 en Londen 2012) ge- lukt met mij." En, warempel: Ver wijlen ging met pa aan zijn zijde vrijwel direct presteren. Op de Europese Spelen in Ba koe gaf hij met een kwartfinale plaats al een eerste teken van le ven. Maar het voorlopig hoogte punt was zijn wereldbekerzege in Bern, nu bijna twee weken gele den. „Zo'n toernooi winnen, waar de complete wereldtop aanwezig was, geeft zoveel vertrouwen. Het was een bevestiging dat ik de juis te keuze heb gemaakt." Ineens DEN BOSCH. Het is topsporter ei gen. Op zoek gaan naar dat ene procentje winst ten opzichte van je tegenstander. Bas Verwijlen is sinds kort ook weer met iets nieuws bezig: neurotraining. Wat hij ermee hoopt te bereiken? „Ze pretenderen meer cognitieve ruimte in je hoofd te creëren." Ofwel je hersenen op dusdanige manier trainen dat je in stressvol le situaties nog altijd in staat bent lonkt Rio weer, is de olympische droom springlevend. Waar Verwij len een paar maanden geleden uit chagrijn zijn tas met schermspul- len na een training in de hoek smeet, kijkt hij nu weer met zijn geliefde degen in de hand televi sie. Zoals in zijn beste dagen. „Wat mijn pa en ik hebben is heel speciaal. Niet alleen omdat we vader en zoon zijn, maar hij is ook de beste trainer die Neder land ooit heeft gehad. Mijn vader is een man van weinig woorden je verstand te gebruiken. „Ik leer met deze training ook om sneller snel te kunnen zijn. Dat ik acties van mijn tegenstander eerder kan inschatten, waardoor ik ook weer sneller kan reageren." Klinkt allemaal leuk en aardig, maar hoe train je dat in hemels naam? Verwijlen pakt zijn tele foon erbij en toont een filmpje van een deel van zo'n neurotrai ning. We zien de schermer voor en hij geeft mij rust." De coach- wissel had voor Verwijlen ook een negatief bijeffect. Door zijn ei gen koers te willen varen, verloor hij in één klap de financiële steun van de bond. Dat was toch zo'n ne gentig procent van zijn inkomen. „Dat ik mijn pa zelf zou moe ten betalen, had ik nog wel ver wacht. Maar dat ik ook zelf alle steun verloor, daar schrok ik wel van. Nu zoek ik weer naar vernieu wende manieren om aantrekkelijk te zijn voor sponsors." een groot bord staan waar razend snel achter elkaar groene en rode lampjes oplichten. „Het is de be doeling dat ik alleen de rode lamp jes aantik." Tegelijkertijd verschij nen er getallenreeksen van zeven op het scherm. „Die moet ik ter wijl ik volop bezig ben opnoe men. Je spreekt daardoor steeds al je vermogens aan, verlegt je gren zen. Daar heb ik op de loper na tuurlijk ook baat bij." Belgen op volle sterkte naar EK door Ad Pertijs Lars van der Haar (links) en de Belgen Kevin Pauwels (midden) en Sven Nys (rechts) staan zaterdag in Huijbergen aan ge Belg Wout van Aert geldt als de grote favoriet, foto Vincent Jannink/ANP de start bij het EK veldrijden. De jon De Belgische selectie voor het EK veldrijden: Wout van Aert, Sven Nys, Kevin Pauwels, Tom Meeuwsen, Jens Adams, Tim Merlier, Rob Peeters, Diether Sweeck, Laurens Sweeck, Die ter Vanthourenhout, Michael Vanthou- renhout en Gianni Vermeersch. door Pim Dikkers DEN BOSCH. Ooit was Bas Verwij len (32) de trotse nummer één van de wereld. Kanshebber op ereme taal op de Olympische Spelen van Londen in 2012. Begin dit jaar was er van die reputatie nog maar bar weinig over. De inwoner van Den Bosch gleed alsmaar verder af. De Spelen van Rio volgend jaar? Niet meer dan een troebel vergezicht. Een waterkansje had hij nog op kwalificatie. Het moest anders. En het ging anders. Of beter: terug naar hoe het ooit was. Bas Verwijlen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48