De boerderijen van Zeeland en Normandië U en uw HERFSTKLEUREN BUITEN 13 Wat een oogst aan herfstkleuren kregen we binnen! Wat u op deze pagi na ziet is slechts een fractie van de vaak prachtige najaarsbeelden, die u maakte. Op de site van de PZC (www.pzc.nl/buiten) kunt u veel meer herfstfoto's zien. Omdat we nog volop tussen de verkleurende bladeren leven, handhaven we de oproep van deze week. Volgende week donder dag 12 november plaatsen we opnieuw foto's van U en Uw HERFST KLEUREN. Wie nog niet heeft ingestuurd krijgt dus een herkansing. Bovendien zijn er vast nog nieuwe invalshoeken te bedenken voor fo to's waarop herfstkleuren de hoofdrol spelen. Zend uw foto via www.pzc.nl/buiten of mail naar buiten@pzc.nl, graag met vermelding van naam, woonplaats en een korte toelichting. Op 't erf Dankzij een vriendin die de ene helft van het jaar in Normandië woont en de andere helft in Mid delburg, kwam ik in contact met Florence uit Granville in Zuid Normandië. Normandië is voor mij persoonlijk een dier baar landje, waar ik graag en vaak vertoef. Het landschap is prachtig, de mensen zijn vriendelijk, de zee golft er als een lijst om het westen van de regio en zit vol heerlijk heden die bekwaam worden bereid. Daaren boven zijn de stadjes, de dorpen en zeker de boerderijen mooi, streekeigen en pitto resk. Sterker nog, ze vormen - voor mij al thans - een grote inspiratiebron. Hoewel ook daar veel verloren gaat aan de tijd, de onverschilligheid en de bureaucratie, leeft het idee daar van het waardevolle van het agrarisch erfgoed (patrimoine rurale) veel sterker dan bij ons. En tenslotte: onze boer derijtypen zijn aan elkaar verwant, of beter gezegd: de zeer oude agrarische ontwikke ling en beschaving en boerderij bouwstijl (begeleid door de Cisterciënzer monniken) is van hier naar het Noorden gegaan. Eerst naar West-Vlaanderen en daarna naar het Zeeuwse. Als dan een deskundige uit Normandië graag een dag op bezoek wil komen omdat ze goede dingen heeft vernomen, via onze gemeenschappelijke Middel- burgse/ Nor- mandische vrienden, over de inspanningen die wij als Boerderijen Stichting doen om een deel van onze boerderijen- en erven- schat te behouden en/of te herbestemmen, dan ga je graag op zo'n verzoek in. En zo gingen we met een auto vol op stap. Sprekend in een mengelmoesje van Frans, Engels en Nederlands en wat geba ren, struinden we van de ene boerderij naar het andere erf. Zowel buiten, als ook in de interieurs en de schuren zochten we naar overeenkomsten en verschillen. De bak keet, die zowel bij ons als in Normandië voorkomt, wordt telkens met gejuich be groet. De halfronde oven is in beide streken gelijk, zij het dat hij in Normandië meestal wat hoger is. (Zoete) broodjes worden er, zowel hier als daar, nog steeds in gebakken. De gebinten van de schuren zijn vrijwel identiek, zowel in opbouw als in plaatsing. Het materiaal is daar eikenhout, bij ons gre nen. De gebouwen op het erf in Nederland zijn meestal beperkt. In Zeeland en Nor mandië zijn die bij boerderijen uitgebrei der: huis, schuur (schuren), wagenhuis, var kenskot, mestveestal. De kleine hoefjes daarentegen (in Nor mandië 'chaumières' genoemd) hebben al les onder één dak, bij ons allebei. De grote drinkput voor het vee is in beide streken aanwezig. Die heet in Normandië 'mare'. In west- Zeeuws-Vlaanderen is nog een boer derij die 'Elmare' heet (misschien gevluch te Normandische Hugenoten?). De daken van hun en onze oude boerde rijen zijn met riet gedekt, de jongere met pannen. De symboliek op hun en onze hoe ves is vrijwel gelijk, de soorten nutsbomen en -planten ook. Zij het dan, dat hun essen ook gebruikt worden als middel tegen een soort jicht, veroorzaakt door het eten van (te) veel duivenvlees. Van die kwaal had den wij nooit last; wij aten bijna nooit duif. De beperkte kennismaking moet hoogno dig uitgebreid en verdiept worden, vonden wij na afloop gezamenlijk. Op naar Nor mandië! DONDERDAG 5 NOVEMBER 2015 De lindeboom in herfstkleuren links op de foto stamt uit 1780 en is dus 235 jaar oud. De boom staat op de hoek van de Berendijk en 's-Heerenhoeksedijk omgeving 's-Heerenhoek. foto Piet Grim, 's-Heerenhoek Herfst in de duinen van Schouwen, prachtige kleuren! foto Nella Padmos, Burgh Haamstede Samen met de kleinkin deren lekker wandelen en spelen in de Holland se Hoeve te Goes. foto Mieke Moens De zon maakt deze bladeren goudgeel van kleur! foto Desirée Hoondert, Dishoek Herfstpracht: een wei met paarden in de buurt van Biggekerke. foto Jos de Witte, Koudekerke Onze kleinzoon: hij stampt met z'n laarsjes door de plassen als een kerel, maar deze knis perende gouden blaadjes onder z'n voeten ge ven hem veel stof tot nadenken. foto Addy Jansen-Meeuwse, Terneuzen. door Gerard Smallegange Een bakkeet in de Hollestellepolder bij Ove- zande. ,,-cV Bakkeet gebouwd met natuursteen uit het zuiden van Normandië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45