zeelandtheaters.nl Zeven genomineerden voor nieuwe kunstprijs: de Gouden Ontstopper Uitvaartverzorging Schouwen-Duiveland neemt professionele kraker in de arm Vluchtelingen in Middelburg 10 ZEEUWS-VLAANDEREN Uitvaartverzorgers worden steeds vaker geconfronteerd met het verzoek tot digitale nazorg op gsm's en computers. AGENDA 5 t/m 12 november ZIERIKZEE. Wie vroeger doodging, liet vaak een doos vol vergeten fo to's en soms ook een paar vergeel de brieven na. Tastbare herinne ringen voor de achterblijvers. De hedendaagse digitale samenleving wordt gedomineerd door smart- phones, laptops, tabiets en pc's. Waarschijnlijk worden er meer fo to's en berichtjes dan ooit tevoren uitgewisseld met elkaar en opge slagen. Maar er is één groot ver schil. Als je doodgaat, kunnen na bestaanden niet even een deksel optillen om door het verleden te bladeren. Uitvaartverzorging Schou wen-Duiveland heeft Sander van der Meer in de arm genomen om een uitweg te bieden bij dat pro bleem. Hij is forensisch ict-specia- list in overheidsdienst. „Mijn dage lijkse werkzaamheden bestaan vooral uit het opsporen van kin derpornonetwerken en informatie over moord- en doodslagzaken. Dus op zich ben ik wel aardig thuis in de digitale wereld", ver telt de Haarlemmer. „De laatste jaren werd ik ook steeds vaker benaderd door uit vaartorganisaties, die geconfron teerd werden met het feit dat na bestaanden geen toegang konden krijgen tot de telefoon of compu ter van hun dierbaren. Of ik daar niet bij kan komen? Ja, dat kan ja, als je weet hoe je moet zoeken. Ik heb een aantal mensen om me heen verzameld (en dan bedoel ik niet de handige Harry's van op de hoek), en zo zijn we aan de slag ge gaan." Hoe belangrijk de inzet van Van der Meers 'digitale nazorg' kan zijn, bleek rond een recente zaak in Zierikzee. Daarbij werd een man drie dagen vermist. Hij werd gevonden in de stadsgracht bij het busstation. De exacte om standigheden rond zijn verdwij ning werden nooit opgehelderd. Volgens de politie was er geen sprake van een misdrijf. Van der Meer kreeg van de familie de gsm van de man, om te kijken of daar nog foto's en berichtjes uit te ha len zouden zijn, die mogelijk iets zouden kunnen zeggen over wat hij de laatste dagen had meege maakt. „Bij een strafbaar feit doet de politie dat onderzoek. Is er spra ke van een ongeluk of zelfdoding, dan gebeurt dat niet. Ik heb het he le ding uit elkaar gehaald, de chip eraf gesoldeerd en alle data kun nen veiligstellen." Van der Meer doet geen mededelingen over de inhoud die hij aantrof. „Dat is pri vé, voor de familie." 'Ik heb het hele ding uit elkaar gehaald, de chip eraf gesoldeerd en alle data veilig kunnen stellen' De expertise die Van der Meer heeft opgebouwd, geniet inmid dels de internationale belangstel ling van de uitvaartbranche. Het kwam hem 24 oktober tijdens een bijeenkomst van de vakgroep in Keulen op de International Fune ral Award 2015 te staan. Maar niet alleen uitvaartondernemers klam pen hem aan. Iedereen die in z'n maag zit met een vergrendelde gsm of computer kan (tegen beta ling) bij de forensisch expert te recht. „Lukt het ons niet, dan lukt het niemand", durft hij stellig te beweren. „Een wachtwoord op een smartphone bestaat uit vier cijfers. Je krijgt drie keer de kans de juiste code in te vullen en dan houdt het op. Wij benaderen de chip rechtstreeks. Dat is zogezegd de toegangspoort tot de informa tie. Maar dan nog zie je niets meer dan allemaal nullen en enen. Wij kunnen die data versleutelen." Toegang tot de apparatuur kan voor nabestaanden ook belangrijk zijn om afspraken in agenda's te stoppen of de controle over de ge zamenlijke betaalrekening over te nemen, schetst Van der Meer de dagelijkse praktijk. DO 051 ll Scheldetheater Terneuzen toneel JoOSt Prinsen - Uurtje Literatuurtje DO 05 ll Schouwburg Middelburg cabaret show Tineke Schouten - Gewoon DOEN! uitverkocht Er zijn nog kaarten beschikbaar voor ZA 09104 Scheldetheater VR 061 ll Scheldetheater Terneuzen n ïuziek Miles! - Ft. Eline Gemerts Michael Varekamp VR 061 ll Schouwburg Middelburg c abaret Javier Guzman - Sinterklaasconference Lief Laf ZA 07111 Schouwburg Middelburg toneel Het geheim van The Brothers Timisela ZA 071 ll Theater de Mythe Goes n ïuziek The Kik - Met de deur in huis WO ll|ll Schouwburg Middelburg c abaret Henry van Loon - Sluimer WO ll|ll Theater de Mythe Goes dans familie 6+ Kymani, het verhaal van een drummer Internationaal Danstheater DO 12ll Schouwburg Middelburg oneel Fred Delfgaauw-Minder is meer DO 1211 Theater de Mythe Goes klassieke muziek Het Zeeuws Orkest - Najaarsconcert met Stefan Knuijt Scheldetheater Schouwburg I Theater de Mythe Terneuzen II Middelburg I Goes 0115 - 69 55 55 I 0118 - 65 96 66 I 0113-213213 De prijs eert mensen die nu of in het verleden door hun stelling- name en inzet een belangrijke bij drage hebben geleverd aan het versterken van het kunstklimaat in Zeeland. Dat is er beroerd aan toe, aldus de kunstenaars van De creet. Veel instellingen leveren geen wezenlijke bijdrage aan het kunstklimaat maar zijn eerder in zichzelf gekeerde instituten ge worden, de politiek bezuinigt de kunst kapot en het bedrijfsleven heeft weinig oog voor kunste naars. Een aantal mensen onder scheidt zich wel doordat zij kun stenaars de kans geven zich te presenteren. Zij zijn genomi- De prij's eert mensen die een belangrijke bijdrage leveren aan het versterken van het kunstklimaat in Zeeland neerd voor de Gouden Ontstop per. Het gaat om Kees de Valk Harry van der Vliet met hun kunstruimte Mon Capitaine, kun stenaar en organisator Ko de Jon ge, John Louws, onder meer ini tiatiefnemer van de Kinderkunst- week, organisator Jaap Verseput van Buitengewoon Zonnemaire, Gerrit Schoenmakers, mede-ini tiator van De Vleeshal en Nieu we Muziek Zeeland, Trudy Warns van theater De Wegwijzer en directeur Leo Hannewijk van Film by the Sea. De Gouden Ontstopper wordt zondag 22 november om 15.30 uur uitgereikt in de Lasloods in Vlissingen. Smartphone geeft geheim prijs door Marcel Modde SCHOUWBURG MIDDELBURG door Ernst Jan Rozendaal VLISSINCEN. Kunstenaarsinitiatief Decreet heeft een nieuwe prijs in het leven geroepen voor engage ment in de Zeeuwse kunstwereld. Hij heet de Gouden Ontstopper en wordt op 22 november uitge reikt tijdens het Lasloods Kunst Festival in Vlissingen. MIDDELBURG. De tweehonderd vluchtelingen die zes dagen lang in sport hal De Kruitmolen in Middelburg zullen verblijven, zijn woensdagmiddag om 15.30 uur gearriveerd. Ruim honderd vrijwilligers - onder wie PZC-ver- slaggever Maurits Sep - zetten zich dezer dagen in om hun verblijf zo aan genaam mogelijk te maken. De PZC besteedt zaterdag met reportages aan dacht aan het vrijwilligerswerk en de crisisopvang, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42