Nieuw onderzoek naar euthanasie bij kinderen Doodzieke kleuter vraagt zelf om euthanasie NIEUWS 3 Het Amerikaanse meisje lijdt aan een progressieve spierziekte en zal hoe dan ook vroeg overlijden. De ouders willen de wens van hun dochter inwilligen en afzien van behandeling. In de VS heeft hun verhaal veel discussie losgemaakt: kan zo'n jong kind al wel beslissen over leven en dood? ulianna (5) is zo ziek, dat ze liever naar de hemel gaat I dan wéér naar het zieken- I huis. Haar ouders uit het I Amerikaanse Portland wil- len die wens inwilligen en J afzien van behandeling. Maar kan zo'n klein meisje die be slissing wel nemen? „Julianna, als je weer ziek wordt, wil je dan naar het zieken huis of thuisblijven?" Moeder Mi chelle Moon vroeg zich af hoe het verder moet met haar ernstig ver zwakte dochter (dan 4 jaar), die vroeg of laat een infectie zal op lopen die ze niet zou overleven. Ze besloot het haar te vragen. Op haar blog beschreef ze hoe dat ge sprek verderging. Julianna: „Niet het ziekenhuis." Michelle: „Zelfs als dat bete kent dat je naar de hemel gaat als je thuisblijft?" Julianna: „Ja." Michelle: „En je weet dat mama en papa niet meteen met je mee- 'Julianna heeft voor mij aangetoond dat ze voldoende kennis heeft van wat de dood is' gaan? Je gaat eerst alleen." Julianna: „Maak je geen zorgen, God zorgt voor me." Michelle: „Als je naar het zie kenhuis gaat, kan dat je helpen om je beter te voelen en weer thuis te komen bij ons. Ik moet weten dat je dat begrijpt. Het zie kenhuis zou kunnen zorgen dat je meer tijd met mama en papa hebt." Julianna: „Dat begrijp ik." De inmiddels 5-jarige Julianna zal hoe dan ook vroeg overlijden door de progressieve spierziekte Charcot Marie Tooth. Die maakt dat ze niet kan lopen, niets kan vasthouden, geen vast voedsel aan kan en beademing nodig heeft. Ze moet zich vermaken met haar ei gen fantasie: in de verhalen die ze vertelt gaat ze winkelen met oma en eten ze na afloop macaroni met kaas. Maar de deur uitgaan zit er vaak niet in. Als ze kou vat, is ze in levensgevaar. De volgende keer dat ze een virus oploopt, zal ze in tensieve behandeling nodig heb ben en - als ze het al overleeft - wellicht niet meer kunnen praten, voorspellen haar doktoren. Ouders Steve Snow en Michel le Moon waren altijd van plan GRONINGEN. Dat een ongeneeslijk meisje van 5 'naar de engel tjes' wil - zoals haar Amerikaanse ouders bloggen - staat 'buiten alle kaders van de Ne derlandse praktijk', zegt hoogleraar kinder geneeskunde Eduard Verhagen van het UMC in Groningen. Maar ook in Nederland zal de discussie opnieuw worden gevoerd, ver wacht hij. Anders dan een recent aangeno men wet in België kent Nederland namelijk geen wettelijke moge lijkheden voor levens beëindiging voor kinde ren tussen 1 en 12 jaar. Onder de 1 jaar geldt het protocol voor 'on draaglijk en uitzicht loos lijden', dat de ouders onder voorwaar den de mogelijkheid biedt om tot euthana sie te besluiten. Wilsbe- kwame kinderen van boven de 12 mogen in Nederland zelf vragen om euthanasie. Om de strikte leef tijdsgrenzen tegen het licht te houden en mo gelijke uitzonderingen te onderzoeken leidt Verhagen vanaf januari 2016 een driejarig on derzoek naar de 'knel punten'. Na overleg met kinderartsen en an dere betrokkenen zal dat leiden tot een nieuw advies aan de mi nister. Verhagen: „We willen weten hoe de be sluitvorming gaat en de laatste fase en het overlijden onderzoe ken. Misschien dat dat in bepaalde gevallen kan leiden tot een klei ne aanpassing van de leeftijd, maar een kind van 5 laten beslissen dat het dood wil, is echt een brug te ver." Het is voor het eerst dat er zulk uitgebreid onderzoek naar kinder- euthanasie wordt ge daan. Verhagen ver wacht dat de uitkom sten internationaal aan dacht zullen krijgen. „Nederland loopt hier in echt voorop." haar de best mogelijke behande ling te geven - tot het gesprek waarin Julianna zelf aangaf dat ze liever naar de hemel gaat dan naar het ziekenhuis, waar meermaals per dag een slang door haar neus wordt gedrukt om slijm uit haar longen te zuigen. Ze herhaalde haar wens in verschillende ge sprekken. „Gaat Alex met me mee naar de hemel?" vroeg ze. Alex is haar 6-jarige broer. Nee, vertelde haar moeder, en vroeg of ze bang was. Doodgaan vond ze niet leuk, want daar was ze niet aan ge wend, maar de hemel was goed, zei Julianna. „Ik ben er niet al leen." In de VS heeft het verhaal van de kleine zieke een discussie losge maakt. Weet een meisje van 5 wel waar ze om vraagt? Hebben haar ouders haar niet beïnvloed, door te vertellen dat ze in de hemel wel kan rennen, spelen en eten? „On gelooflijk dat een ouder denkt dat een 4-jarige een beslissing kan ne men over leven of dood", reageer de een moeder van een chronisch ziek kind tussen alle steunbetui- 'lk denk dat er geen enkele kans is dat een kleuter het concept dood begrijpt' gingen op een blog van Michelle Moon. Onder meer medisch ethicus Arthur Caplan van de New York University uit tegenover CNN zijn twijfels, na het lezen van de blogs. „Ik denk dat er geen enkele kans is dat een kleuter het concept dood begrijpt. Dat komt pas bij 9 of 10 jaar", zegt hij. Misschien koos ze voor de dood omdat ze voelt hoe moeilijk haar ouders het vinden om haar te zien lijden, denkt Caplan: jonge kinderen pro beren hun ouders te plezieren. Maar Julianna's longarts Danny Hsia merkt op dat ze wijzer is dan de meeste kleuters. „Het is heel goed om naar haar te luisteren", vindt hij. Michelle Moon, zelf arts, verzekert dat haar dochter door heeft waar het om gaat. „Ze heeft voor mij aangetoond dat ze vol doende kennis heeft van wat de dood is. Julianna zei: 'Als je dood gaat, doe je niks. Je denkt niet.' Ze heeft heel duidelijk aangegeven dat ze niet opnieuw naar het zie kenhuis wil", zei moeder Michelle in reactie op het commentaar van Caplan. „Dus dat plan hebben we laten schieten, omdat het egoïs tisch zou zijn." DONDERDAG 5 NOVEMBER 2015 Julianna 5gaat liever nu al naar de hemel door onze correspondent Karlijn van Houwelingen Michelle Moon moeder T Julianna kan niet lopen, geen vast voedsel eten en heeft beademing nodig, foto Instagram/Michelle Moon door Bob van Huët 12 In Nederland mogen kinderen ouder dan 12 jaar zelf vragen om euthanasie. Voor die leeftijd is het niet mogelijk om zelf te beslissen tot levensbeëindiging. Arthur Caplan medisch ethicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3