Kunstwerk geeft gebouw van HZ een eigen sfeer Provinciale Staten houden zichzelf spiegel voor Statenleden en gedeputeerden pakken grote projecten verkeerd aan, aldus onderzoekscommissie 4 ZEELAND Moeder en zoon uit stelen Politie krijgt elf tips overval huis Wanbetaler is auto's kwijt Vrouw ramt paaltje in Vlissingen vragen over kunstwer ken in en rond het ge bouw van de HZ in Vlissingen. „Het is gemaakt door Mathieu Klomp: een kunstenaar die flink aan de weg timmert. Het bestaat uit twee levensgrote menselijke figuren: de één staand, de ander gehurkt. Ze zijn gemaakt van ge kleurd plastic en overgoten met een harde coating. Het kunst werk heet 'Luctor et Emergo': de figuren komen uit de zee. Daar om zijn de kleuren van de zee er ook in verwerkt." „Heel erg bijzonder. De HZ heeft inmiddels vijftien tot twin tig kunstwerken in de collectie, maar dit springt er echt uit. Ie dereen kan z'n eigen fantasie kwijt in de twee figuren." „De HZ kiest elk jaar zeven kun stenaars uit die bij de hoge school passen: jonge, moderne, grensverleggende kunstenaars. Elke keer kiezen we een ander thema. Dit jaar is dat 'imagine'. Enkele studenten, die representa tief zijn voor alle studenten, mo gen twee kunstenaars uitkiezen. Zij maken speciaal voor de HZ een kunstwerk. Daarna mogen de studenten stemmen welke daadwerkelijk in of bij de hoge school komt." „Jazeker. Het staat buiten, in de tuin van de hogeschool. Het is vanaf de openbare weg te zien. Er zijn ook kunstwerken die al leen binnen te zien zijn." „Wij afficheren ons als persoon lijke hogeschool. Daarom willen we ook zorgen voor een omge ving die een eigen sfeer heeft. Door kunst is het gebouw niet meer anoniem: het geeft inhoud en kleur aan het gebouw. Het zorgt er ook voor dat studenten discussiëren over kunst. Heel erg leuk. Je kunt er namelijk van al les van vinden: de één vindt zo'n werk lelijk, de ander vindt het juist heel mooi." „We hebben elk jaar een budget van drie- tot vijfduizend euro ter beschikking." „Het bedrag komt uit een potje dat bedoeld is voor de aankle ding van het gebouw. We zou den het niet aan onderwijs kun nen besteden. Daar heeft het niets mee te maken. We zouden er wel behang, prullenbakken of stoelen van kunnen kopen, maar we kiezen ervoor om dan maar iets langer met andere spullen te doen. MIDDELBURG. Het debacle met de Sloeweg is geen incident. Het pro vinciebestuur - zowel Statenle den als gedeputeerden - pakt gro te projecten namelijk structureel verkeerd aan. Dat blijkt uit het eindrapport van de onderzoeks commissie Sloeweg dat gisteren is gepresenteerd. „Provinciale Staten hebben zichzelf een spiegel voorgehou den", zei voorzitter Peter van Dijk van de onderzoekscommis sie bij de presentatie. Want de oordelen zijn hard, ook over het eigen functioneren. De Staten hebben niet goed af gesproken wat de spelregels zijn bij grote projecten. Het is zelfs niet duidelijk wanneer iets tot een groot project moet worden bestempeld. Daardoor werden de Staten zo'n project ingezogen, het was al aan de gang voor ze het goed en wel in de gaten had den. Zodoende werden onom keerbare besluiten genomen, zon der dat daar duidelijk bij werd stilgestaan. Omdat er tussen het dagelijks provinciebestuur en de Staten Provinciale Staten hebben niet goed afgesproken wat de spelregels zijn bij grote projecten geen duidelijk afspraken zijn ge maakt over de informatievoorzie ning met betrekking tot grote projecten, wachtten Statenleden te veel af. Ze hadden veel actiever vragen kunnen stellen. Ander zijds was het dagelijks provincie bestuur niet scheutig met infor matie en bestonden ook geen af spraken over regelmatige en ge structureerde updates. Binnen Gedeputeerde Staten heerste een cultuur om de Staten zo min mo gelijk 'lastig te vallen' en proble men eerst zelf op te lossen. Daar door hebben Provinciale Staten hun controlerende rol niet goed kunnen uitvoeren. Tenslotte hadden Statenleden en gedeputeerden te weinig oog voor de maatschappelijke effec ten van grote projecten. De onderzoekscommissie is in gesteld naar aanleiding van het fiasco met de Sloeweg, waarbij door bestuurlijk en ambtelijk ge klungel heel laat bleek dat er een tekort van zeker r8,5 miljoen eu ro was op het budget van 58 mil joen. Centrale vraag van de com missie was hoe grote projecten in de toekomst beter kunnen wor den beheerst en gecontroleerd. Er zijn niet alleen lessen ge trokken uit de Sloeweg. Er is ook gekeken naar de projecten Perk- polder, Waterdunen, Natuurpak- ket Westerschelde en de Sluiskil tunnel. Daar gingen dezelfde din gen fout, zoals bijvoorbeeld het ontbreken van een risicoanalyse. 112-nieuws Een moeder en zoon uit Terneu- zen zijn gisterochtend om half twaalf aangehouden omdat zij er van worden verdacht bij diverse winkels in de binnenstad van Ter- neuzen spullen te hebben gesto len met behulp van een geprepa reerde boodschappentas. De 39-ja- rige vrouw en haar 18-jarige zoon werden op heterdaad betrapt tij dens hun laatste diefstal van zon nebrillen bij een opticien. Die bel de de politie. De twee werden aan gehouden in de Nieuwstraat. Bei den hebben op het politiebureau een verklaring afgelegd. De politie heeft in totaal elf tips gekregen na de uitzending en de herhaling van Opsporing Ver zocht over de woningoverval aan de Schroeweg in Oost-Souburg op 16 oktober. De meeste tips gingen over de Honda Civic en over de schoenen van een dader. De recherche gaat de tips onder zoeken. De overval was een van de onder werpen in de uitzending van afge lopen dinsdag, toen kwamen er al ze tips binnen. Gistermiddag werd de uitzending nog een keer her haald. Bij een bewoner van de Adriaan Davidsestraat in Meliskerke zijn dinsdag twee auto's weggesleept. Dat was een actie van politie en Bealstingdienst. Ook werd een voertuig buiten gebruik gesteld (tijdelijk in beslag genomen) we gens het niet betalen van open staande boetes. Omdat het rijbewijs van de man enige tijd geleden was ingevor derd, en hij nu in een van zijn per sonenauto's rijdend bij zijn wo ning aankwam, is hij aangehou den. Hij is overgebracht naar het politiebureau. Perkpolder Natuurpakket Westerschelde Geen sprake van één expliciet besluit voor start van het project Ontwikkelingen in project niet aan Provinciale Staten voorgelegd 7 In de tuin van de HZ in Vlissin gen prijkt sinds gisteren een kunstwerk van Mathieu Klomp. Hans Reijnierse, voorzitter van HZ Cult, vertelt erover. Het kunstwerk van Mathieu Klomp, foto Lex de Meester door Cornelleke Blok "I Wat voor kunstwerk is giste- ■*- ren onthuld? Hoe bijzonder is het? 3 Waarom is juist dit kunstwerk gekozen? 4 Kan iedereen het nieuwe kunstwerk zien? 5 Waarom wil de HZ kunstwer ken in of bij het gebouw? Hoeveel geld geeft de HZ jaarlijks uit aan kunstwerken? 7 Kan dat geld niet beter aan lessen besteed worden? geen incident door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN OOST-SOUBURG MELISKERKE VLISSINGEN. Op de Paul Krugerstraat in Vlissingen heeft een automobiliste gistermiddag rond twee uur een paaltje geramd. De bestuurster van de au to verloor de controle over haar voertuig nadat ze van een bromfietser geen voorrang kreeg. Ze reed over een betonblok en kwam in de Singel tot stilstand. Er raakte niemand gewond, foto Frans Bosscha Fouten Sloeweg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36