Stalking is enorm ingrijpend Sportschoolhoudster in Breskens stopt na jarenlange stalking door ex-vriend ZEELAND 3 Agnes den Oudsten uit Breskens werd jarenlang gestalkt door haar ex. Hij zit nu vast, maar de angst blijft. En de nasleep is nog lang niet voorbij. Na zeven jaar ploeteren en al lerlei tegenslagen hakte Ag nes den Oudsten uit Bres kens de knoop door. Ze sloot per direct haar sport school Way of Life in Bres kens. Vlak vóór de rechterlijke uitspraak, morgen, tegen haar ex-vriend, door wie ze jarenlang werd gestalkt. Die beslissing nam ze niet van het ene op het andere moment. „Het was een proces. Maar ik kon uiteindelijk niet anders dan kie zen voor mezelf en mijn zoontje." De sport school was haar alles, haar leven, vertelt ze vanuit haar huis. „Maar de lol van het lesge ven was al tijden weg. Ik was alleen maar aan het werk en hield er niets aan over. De sfeer in de sportschool was ook niet zo goed meer. Ik was niet meer de gezelligste." Agnes wil niet alles op haar persoonlijke tegenslagen gooien, want zakelijk gezien heeft ze ook fouten gemaakt. „Ik kwam van uit Zuid-Holland, waar ik in de sociaal-juri dische hulpverlening werkte, naar Breskens. Ik gaf al les sinds mijn zeventiende en wilde heel graag een eigen sportschool. Misschien ben ik zeven jaar geleden iets te naïef in dat avontuur gestapt. Ik kocht een klantenbe stand en dacht: mooi! Maar ik realiseerde niet dat dit geen garantie was dat die men sen zouden blijven." „Ik was verlegen en dat werd in het begin uitgelegd als arrogant. Er ontstonden wat strubbelingen met personeel. En ondanks dat ik keihard werkte, was het financieel heel zwaar." Agnes verhuisde na een paar jaar met de zaak van bedrijventerrein Delta- hoek naar de Achterweg, maar ook dat had niet het gewenste effect. Ondertussen overleed haar vader en liep haar relatie met de Belg Wim, een fanatiek bodybuilder, spaak. Wim legde zich niet neer bij de breuk, vertelt Agnes. „Hij stond elke dag op de stoep, gluurde over de schut ting van m'n tuin of door het raam van de 'Hij stond elke dag op de stoep, gluurde over de schutting van m'n tuin of door het raam van de sportschool' sportschool. Hij belde, stuurde cadeautjes, brieven en sms'jes. Mijn zoontje durfde niet meer buiten te spelen en ik durfde niet meer alleen over straat." Wim kreeg een contactverbod van de rechtbank en een gebiedsverbod van de bur gemeester. „Maar het hielp allemaal niet." Wanhopig schakelde Agnes Alberto Stege- man in van het televisieprogramma Ge stalkt. „Tegenover de camera beloofde hij me niet meer lastig te vallen, maar diezelfde avond stond hij hier al weer." In januari van dit jaar liep het helemaal uit de hand. „Toen ik 's avonds thuiskwam, werd ik door twee mannen met een pistool vastgepakt en geslagen. Ze drukten een lap met azijnlucht in mijn gezicht." Bont en blauw was Agnes na afloop, en nog banger dan ze al was. „Als ik 's avonds thuis kwam van mijn werk, liet ik eerst mijn moeder of de buurvrouw naar buiten komen. Dan pas durfde ik uit mijn auto te stappen." Maar de mishandeling betekende ook dat de politie eindelijk kon optreden en Wim kon opgepakken. Zijn handlangers werden veroordeeld tot 12 en 15 maanden cel en ook Wim lijkt er aan te moeten geloven. Twee weken geleden eiste de openbaar aanklager 30 maanden cel tegen hem. Morgen is de uit spraak. Eind goed, al goed? Ondanks dat Wim nu vastzit, is Agnes nog steeds bang. De jaren lange stalking is haar niet in de koude kle ren gaan zitten. Het beïnvloedde de gang van zaken op de sportschool. „Ik heb mijn best gedaan om de fitness koste wat het kost open te houden. Heb in vesteerders gezocht en niet gevonden, bij de gemeente aangeklopt om steun en niet ge kregen. Ik heb echt alles geprobeerd om de sportschool voor Breskens te behouden, maar het ging ten koste van mezelf en mijn kind. Genoeg is genoeg." Het besluit om zo onverwachts te stop pen, leidde in Breskens tot onbegrip. Vorige week woensdag werd er immers nog volop gesport, een dag later was de zaak leeg en het faillissement aangevraagd. „Ik zou klan ten een loer willen draaien en geen oog heb ben voor het feit dat de mensen nu zonder sportschool zitten. Dat ik mijn droom heb moeten opgeven, daaraan gaan velen voor bij. Er zijn zelfs klanten die hun abonne mentsgeld van september en oktober heb ben laten terugboeken. Terwijl ze toen nog gewoon hebben gesport!" Agnes wil nu tot rust komen en haar zoontje veel aandacht geven, en dan haar oude werk weer oppakken. En in de toe komst, als hobby, weer groepslessen geven. „Ik wil mijn klanten bedanken voor het ver trouwen en mijn personeelsleden voor hun inzet. Voor mij is het nu gewoon op." Het verbod op stalking - ook wel belaging - is sinds 2000 opgeno men in het Wetboek van Strafrecht. Dat gebeurde op initiatief van toenmalig D66-Kamerlid Boris Dit- trich, die zelf ooit ook slacht offer was van een stalker. Stalking is het stelselma tig belagen, lastigvallen of hinderlijk volgen van een an der. Het gaat vaak gepaard met andere misdrijven, zo als bedreiging en geweld. Uit cijfers van de politie blijkt dat jaarlijks 3500 men sen slachtoffer worden van stalking alleen. Het aantal slachtoffers van zowel stal king als bedreiging is echter meer dan tien keer zo hoog en ligt rond de 37.000. Van alle aangiftes leidt 60 tot 70 procent tot een veroorde ling. Tachtig procent van de daders is man. Op stalking staat een maximumstraf van drie jaar gevangenis. Dat is zonder bijkomende straffen voor eventueel met de stal king gepaard gaande bedrei ging of mishandeling. Stalking is zeer ingrij pend, en leidt bijna altijd tot lichamelijke en psychische klachten bij slachtoffers. Ve len van hen krijgen bijvoor beeld te maken met een post traumatisch stress-syn droom. Op de website www.huiselijkgeweld.nl geeft de overheid tips aan mensen die gestalkt worden. Aangeraden wordt om de stalker zelf zo veel mogelijk te negeren, maar wel actie te ondernemen richting politie en hulpverleners. Het aanleg gen van een dossier met de overtredingen die de dader begaat - hoe klein soms ook - kan helpen bij de juridi sche vervolging. DONDERDAG 5 NOVEMBER 2015 Agnes is helemaal op door Pascalle Cappetti Agnes den Oudsten 1 Agnes kiest voor zichzelf en haar zoontje. „De sportschool was mijn leven, maar de lol was weg." foto Anne Quaars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35