Spelregels nodig voor grote projecten Anouk hoopt op een zesde kind Eten en drinken. Wat wel en wat niet? Jonge zestiger voelt zich nog fit Voor het zesde jaar melden minder mensen zich voor de inenting. „Dat is zorgelijk." 'Zo!', zei koning Wiilem-Alexander gisteren handenwrijvend na zijn aankomst in Terneuzen. Hij had er zichtbaar zin in. In het gezelschap van Andrew Liveris, directeur van de Dow Chemical Company (r), opende de koning het nieuwe veiligheidscentrum van Dow. ROTTERDAM. Vooral jonge zesti gers blijven in groten getale thuis. Sinds 2008 wordt deze groep ook uitgenodigd voor de griepprik. Zij voelen zich nog jong en fit, en dus niet kwetsbaar, aldus het RIVM. Ook staat de bescherming van de prik de laatste jaren ter discussie. Vorig jaar werkte het vaccin hele maal niet. In 2007 kwam driekwart van de opgeroepen Nederlanders naar de huisarts voor de griepprik. In 2013 was dat al gedaald tot nog geen 60 procent. De cijfers over af gelopen winter moeten nog wor den geanalyseerd, maar bij het Na tionaal Programma Grieppreven- tie verwachten ze opnieuw een paar procent daling. De cijfers ko men deze week naar buiten. Het dieptepunt bij de start van het vaccinatieprogramma in 1995 komt daarmee steeds dichterbij. Toen liet slechts 42 procent van de mensen zich vaccineren. Voor komende winter bestelden huis artsen wéér minder vaccins: 3,4 miljoen, 100.000 minder dan een jaar eerder. Veilig Viroloog Ab Osterhaus begrijpt niet dat steeds minder mensen ge bruikmaken van de gratis prik. „Het is het veiligste vaccin dat er is. En het kan het verschil maken tussen je leven voortzetten na een griep of zo veel spiermassa verlie zen dat je in een verpleeghuis moet worden opgenomen." Bij ouderen biedt de prik 30 procent bescherming tegen sterf te, en 50 procent tegen complica ties na griep. Dat is geen optimale bescherming, erkent Osterhaus, maar wél een prik is nog altijd be ter dan géén prik. Bovendien is het een vaccin zonder moeite en zonder bijwerkingen. Afgelopen jaar deed het vaccin zijn werk niet. Mede daardoor overleden 8600 mensen méér dan in andere jaren, blijkt uit cijfers van het RIVM. Ook hadden bijna twee miljoen mensen last van klachten en moesten 10.000 men- Vaccin kan het verschil maken tussen je leven voortzetten na 'n griep of in een verpleeghuis worden opgenomen sen worden opgenomen in het zie kenhuis voor complicaties zoals longontstekingen. De misser is een gevoelige tik voor de toch al omstreden griep prik, maar volgens coördinator Joost Timmermans van het Natio naal Programma Grieppreventie la ten de gevolgen juist zien hoe zin vol de vaccinatie is. „Zo'n mis match komt eens in de tien jaar voor. En als dat gebeurt, zie je met een de ziektecijfers toenemen." De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) bepaalt elk jaar wel ke griepvirussen zeer waarschijn lijk het meest zullen toeslaan. Op basis van die informatie wordt een vaccin samengesteld. MIDDELBURG. De provincie pakt grote projecten verkeerd aan. Dat concludeert de onderzoekscom missie Sloeweg in haar eindrap port, dat gisteren is gepresenteerd. Er zijn door Provinciale Staten geen goede spelregels afgesproken voor grote projecten. Daardoor we ten ook gedeputeerden niet pre cies hoe ze daarmee om moeten gaan. Het gevolg is dat de aanpak onduidelijk is, dat Statenleden niet weten wanneer en waarop ze moeten reageren, dat de informa tievoorziening in gebreke blijft en dat projecten daardoor onvoldoen de worden gecontroleerd. De commissie komt met aanbe velingen de projecten beter te om schrijven en duidelijke beslismo menten in te bouwen. Ook moet de relatie tussen het dagelijks pro vinciebestuur en de Staten verbe teren. De commissie was door de Sta ten ingesteld na het fiasco van de Sloeweg, waar een tekort van ze ker 18,5 miljoen euro ontstond. Er zijn ook andere grote projecten on derzocht. Dat gebeurde door dos sieronderzoek, interviews en openbare hoorzittingen. ZEELAND 8 &9 PACINA4&5 PAGINA 30 31 Senior laat griepprik schieten Koning heeft er zin in door Raymond Boere door Ernst Jan Rozendaal Zeeland 4: Fouten Sloeweg geen incident #-0 Bewolkt met lichte regen www.pzc.nl Editie WALCHEREN DONDERDAG 5 november 2015 257e jaargang nr. 261 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1