NIEUWS 17 Geweldige gastrollen Welke piet bent u? Telkens weer het Pietenweer. Niet alleen tv, maar bijna '5D' Papa en mama genieten mee Komt-ie wel of komt-ie niet? Redder in de nood Opapiet Dieuwertje is onvervangbaar Een 'cameo' (gastoptre den) in het Sinterklaasjour naal is nog gewilder dan een rol als lijk in Flikken en dat wil wat zeggen. Dit jaar verheugen we ons op het gastoptreden van Men- no de Koning, de winnaar van Heel Holland Bakt, die met die grote baard Ook bijzonder: actrices Susan Visser Gooische Vrouwenen Kim van Kooten, presentator Erik Dijkstra Bureau Sport), zangeres/ cabaretière Jen ny Arean, oud-presentator Harmen Siezen en Qjdj's Mattie en Wietze (foto). En wat te denken van stou te jongen Filemon Wesse- link en kinky schrijfster Heieen van Royen? Zouden die twee samen een scène bij het haardvuur krijgen? - Aki Het zou een aardige persoonlijkheidstest zijn. Met welk personage identificeert u zich het meest? Wellespiet, Vergeetpiet, Zeurpiet, Piet Lut, Pietje Paniek, de altijd wat brommerige Hoofdpiet of de ontredder de Huispiet? Leuk zijn ze allemaal, maar moeders hopen stilletjes op de comeback van Pietje Verliefd (editie 2012, foto). Hij schijnt inmiddels een snorretje te hebbe' Hilversum wil altijd nieuw, nieuwer, nieuwst, maar is het niet fijn dat het stra mien van het Sinter klaasjournaal jaar na jaar exact hetzelfde blijft? En hoewel men fluistert dat het Pieten- weer al weken van tevo ren vaststaat, klopt het altijd precies. Ja, Gerrit Hiemstra: eat that! Misschien iets te popi gesteld, maar eigenlijk is het Sinterklaasjournaal bijna een '5D Experience. Het stopt niet als het afgelopen is, het gaat zelfs op school door en alle kijkers moeten in actie komen. Herinnert u zich nog tot welke gekkigheid Dieuwertje kinderen, ouders, leraren, opa's en burgemeesters in het verleden verleid heeft? Vlaggen. Munten. En natuurlijk de cirkels met stoepkrijt die Nederland zo van de leg brachten dat ze zelfs het echte Journaal haalden. Hoe krijg je hectische gezinnen in vredesnaam zo ver dat ze vier weken hun hele avondschema omgooien om stipt om 18.00 voor de buis te zitten? Door te zorgen dat ouders er ook wat lol aan beleven, natuurlijk. Neem dat heerlijke echtpaar Boel (Brigitte Kaandorp en Bert Visscher, foto). Neem die woordspelin gen. En die luchtige ver wijzingen naar taaie, volwassen kwesties. Zo kwamen eerder de vluch- telingencrisis aan bod (ja, al in 2005), de economi sche dip en het Pietende bat. We verwachten dit jaar iets over, eh, grenze' De lekke boten, de zoekgeraakte pakjes, de plots verdwenen pieten en paarden. Van oudsher klinkt er kritiek dat het allemaal te heftig is en kleuters compleet over de kling gejaagd worden. Getuttel, oordeelde cabaretier Erik van Muiswinkel vorig jaar in de media en hij schijnt dicht bij het vuur te zitten, 's Lands meest geliefde traditie staat of valt volgens hem juist met die zinderen de spanning. Komt-ie wel? Komt-ie niet? Dat is al decennia zo en dat zal nog decennia zo blijven. En na veertien edities durven we er wel op te vertrouwen toch? Dat het allemaal goed komt? Het was een noodgreep. Om het verhaaltje vorig jaar over de 'pieten in opleiding' geloofwaardig te maken, vertelde bedenker/ scenarioschrijver Ajé Boschhuizen in NRC. Boschhuizen had in de editie van 2014 een oude rot 'in het vak' nodig, dus daar was-ie, deus ex machina: Opapiet (foto). Hoogbejaard, maar lenig als een hertje. Dit jaar mag hij, na bijval overal in het land, op herhaling. Pakt hij weer een hoofdrol? Ze zit er al vanaf het eerste uur in 2001 en haalt 3001 wat ons betreft met gemak. En wie meent dat de 58-jarige presentatrice vervangbaar is, moet maar eens een naam durven opperen: Antoinette? Nelleke? Patty? Loretta? U begrijpt: dit moeten we niet wil len. Het Sinterklaasjournaal is zonder Dieuwertje Blok als Pauw zonder Pauw, Willem-Alexander zonder Maxima of Maarten van Rossem in het wit. DONDERDAG 5 NOVEMBER 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17