16 NIEUWS Het sinterklaasseizoen begint pas écht als Dieuwertje op tv verschijnt. Acht redenen om ons weer te verheugen op de start van het Sinterklaasjournaal maandag. ciet en expliciet afstand geno men van de 'racistische oor sprong': Piet was gewoon zwart door het roetsjen door de schoor steen. In de laatste scene reden zwarte Opapiet (op wit paard) en witte Sint (op zwart paard) zelfs heel harmonieus en, o, zo symbolisch een nieuwe dage De invloed van het Sinterklaas journaal: het is een promotieon derzoek waard. Want vóór eind redacteur Ajé Boschhuizen het programma voor de publieke omroep in 2001 bedacht, was 's lands meest gekoesterde traditie nog een beetje mistig. Ongrijp baar. Afhankelijk van wat ouders, lokale intochtcomités, winkeliersverenigingen of scho len ervan maakten. Inmiddels zet de NTR op heel veel plekken de toon. Sint moet dezelfde zijn als op tv, er moet een Hoofdpiet bij, en veel gezinnen zijn er van af volgende week elke avond mee in de weer. Hoe bepalend het program ma is, bleek vorig jaar nog maar eens. Toen zat heel Nederland klaar om te zien hoe de publieke omroep zich uit die stekelige Pie tenkwestie redden zou. Het stuwde de kijkcijfers naar zo'n kleine 1 miljoen gemiddeld: ex treem veel voor een kinderpro gramma. De NTR koos uiteinde lijk voor een creatief pietencom promis. De belangrijkste pieten bleven zwart, maar er kwamen ook nieuwe pieten bij. En er werd zo'n beetje elke dag impli- raad tegemoet. Toegegeven: het gebakkelei was daarna geenszins over, maar impact had het wel. De door de NTR geïntroduceerde roetpiet duikt dit jaar op scholen op. In winkels. En in gemeenten als Utrecht, Maastricht en Meppel. Komende weken zet het Sinter klaasjournaal, dat vorig jaar zelfs een nominatie voor de Zilveren N ipkowschij f binnensleepte, naar verwachting de veranderin gen door. Hoewel het ook altijd op het traditionele van de tradi tie zal blijven hameren. Want Sint blijft. En blijft, zoals de Goedheiligman vorig jaar niet voor niets met klem herhaalde, 'ouderwets gezellig'. door Eefje Oomen Sinterklaasjournaal, maandag 9 nov. t/m 5 dec., dagelijks om 18 uur, NPO Zapp. Op zaterdag 14 nov. live uitzending van de Nationale Intocht in Meppel (12.00 tot ca. 13.15). Elke zondag weekoverzicht. Op 5 december jaaroverzicht. foto's Wim Kluvers, ANP, NTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16