PZC presenteert de leukste winkels bij u in de buurt Het Isala Ziekenhuis in Zwolle krijgt een vondelingenkamer NIEUWS 15 Voor het eerst krijgt een ziekenhuis een 'babyluikje', waar baby's anoniem kunnen worden achtergelaten. Kinderbescherming is tegen de vondelingenkamer Piartvoor uw stad ZWOLLE. Ziekenhuis Isala in Zwolle opent begin volgend jaar een vondelingenkamer, waar vrouwen anoniem hun baby kun nen achterlaten. Het is dan de eerste dat een ziekenhuis dit doet. Er zijn al wel vier particuliere vondelingenkamers van de Stich ting Beschermende Wieg, waar mee Isala samenwerkt. De vonde lingenkamer krijgt een plek naast de hoofdingang van het zie kenhuis. Er staan een ledikantje, tafeltje en stoel. De moeder kan er anoniem in gesprek gaan met een hulpverlener, of er voor kie zen het kind zonder omhaal ach ter te laten. „Ik hoop eerlijk ge zegd dat er nooit een kind wordt neergelegd, maar dat de moeder even rustig gaat zitten en dan op de knop op tafel drukt. Dan komt er hulp en kunnen we sa men zoeken naar betere oplossin gen dan het wanhopig achterla ten van de baby", vertelt gynae coloog Harm de Haan, die het initiatief nam voor de vondelin genkamer. Voor de moeder die haar baby achterlaat, ligt in het ledikantje een uniek puzzelstukje. Daar mee kan ze, als ze later spijt krijgt, aantonen dat zij daadwer kelijk de moeder is. Ook ligt er een brief in meerdere talen klaar, waarin nogmaals hulp wordt aangeboden. Zowel het puzzelstukje als de mogelijkheid in contact te ko men met een hulpverlener zijn het belangrijkste verschil met de babyluikjes die ziekenhuizen in Duitsland en België hebben. „Moeders kunnen bij ons op hun besluit terug komen. Erva ring in deze beide landen leert dat zo'n 35 procent van de moe ders binnen een half jaar terug komt met spijt." Laat de moeder de baby toch achter in Zwolle, dan gaat de deur op slot zodra ze is vertrok- De Raad voor de Kinderbescher ming ziet niets in vondelingenkamers of'babyluikjes'. Volgens de Raad 'suggereert het ten onrechte dat het zonder identiteit achterlaten van een kind een acceptabe le oplossing is voor een ongewenste zwangerschap'. Bo vendien wordt hier bij volgens de Raad voorbijgegaan aan grondrechten van kinderen, zoals op groeien bij hun ouders of familie en het kennen van hun afkomst. Deze rechten zijn vastgelegd in het In ternationale Ver drag inzake de Rechten van het Kind, dat door Ne derland in 1995 is geratificeerd. Volgens de Raad is hulp bieden tijdens de (ongewenste) zwangerschap de beste manier om te voorkomen dat een kind te vondeling wordt gelegd. ken en worden hulpverleners ge waarschuwd. Isala neemt de ver zorging van de baby op zich en schakelt de Raad voor de Kinder bescherming in. Die regelt de tij delijke voogdij over het kind. Het is bijzonder dat een zie kenhuis tot dit initiatief komt. Kinderen te vondeling leggen is in Nederland namelijk strafbaar. Isala doet het met overtuiging. „Het is triest om te zien dat met enige regelmaat kinderen te von deling worden gelegd, met soms fatale gevolgen. Als ziekenhuis vinden wij het onze verantwoor delijkheid om ook in deze nood situaties opvang te bieden", zegt bestuursvoorzitter Rob Dill- mann van het Zwolse zieken huis Isala. Dokter De Haan maakt zich geen zorgen over juridische con sequenties. „Het recht om te le ven heeft meer prioriteit dan het recht te weten wie de ouders zijn. Ik hoop dat de politiek in ziet dat de weg moet worden aangepast." Voor De Haan was de vondst van een meisje van een paar da gen oud in Breda, in maart van dit jaar, de druppel. „Er worden jaarlijks hooguit twee vondelin gen levend gevonden. Daarnaast worden er rond de vijf overleden aangetroffen, maar hoeveel kin deren worden begraven of in de glasbak gegooid en nooit gevon den? Dat is schrijnend en zou den we niet moeten willen." De anonimiteit van de moeders kan volgens hem in alle gevallen wor den gegarandeerd. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen staat sympa thiek tegenover het Zwolse initia tief. „Wie kan hier tegen zijn? Een kind op straat leggen, is heel erg en biedt minder overlevings kansen. We moeten afwachten of het werkt, maar misschien wordt dit wel een best practice die navolging verdient", zegt een woordvoerder. MONDRAGUSTO Iedere week presenteert Hart voor Uw stad de leukste winkels bij u in de buurt. Deze ondernemers zijn de smaakmakers in uw omgeving. DONDERDAG 5 NOVEMBER 2015 Ik hoop dat er nooit een vondeling in ligt' door Henry van der Wal <- Ze branden hun noten zelf en dat ruik je in de hoofdstraat van Zierikzee. Eenmaal binnen vind je in de winkel van Tini en Annemarie ook handgemaakte Belgische chocola, leuke cadeautjes en superfoods voor de gezonde snoeper. Tini en Annemarie Verkaart, Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15