12 NIEUWS In januari 2016 vervallen de auteursrechten van Hitiers strijdschrift. Daarmee is de discussie rond 'het gevaarlijkste boek ter wereld' weer in volle hevigheid losgebarsten. BERLIJN. Wat gebeurt er in januari 2016 met Mein Kampf, het omstre den autobiografische manifest van Adolf Hitler? Op die datum vervallen de auteursrechten, die nu in handen zijn van de Vrijstaat Beieren. De zuidelijke Duitse deel staat beheert Hitiers nalatenschap. Herdrukken van de twee delen kunnen vanaf volgend jaar wor den uitgegeven door eenieder die daar brood in ziet. Dit is in Duits land nu nog verboden. Originele exemplaren, waarvan er voor 1945 niet minder dan 12 miljoen wer den verkocht, mogen Duitsers wel in bezit hebben. De discussie rond het 'gevaar lijkste boek ter wereld' is met het in zicht komen van de vervalda tum weer in volle hevigheid losge barsten. Adolf Hitler schreef de 800 pagina's in gevangenschap in Landsberg, niet ver van München, in de jaren twintig. De Führer zou met Mein Kampf een kapitaal ver dienen, meer dan 12 miljoen Reichsmark. De twee delen ('Eine Abrechnung' uit 1925 en 'Die na- tional-sozialistische Bewegung' uit 1926) stonden bij miljoenen Reichsbürger als uiting van 'volks plicht' in de kast. Velen verbrand den het boek toen de oorlog was verloren, of gooiden het weg, uit angst voor de wraak van de gealli eerden. Ook werd Mein Kampf in die naoorlogse periode van schaarste als toiletpapier gebruikt. Moet of mag Hitiers politieke strijdschrift opnieuw worden ver spreid wanneer de rechten verval len? De vraag is in Duitsland - en ook in Nederland, waar versprei ding van Mijn Kamp eveneens offi cieel is verboden - vooral theore tisch omdat het boek via internet eenvoudig is te downloaden. Wie dat wil kan Hitiers racis tische en antisemitische propagan da dus allang lezen. In landen als India, in Japan en in de Arabische wereld speelt een verbod op ver spreiding al helemaal niet: daar is Om het Duitse publiek met de in houd vertrouwd te maken en om de discussie rond Mein Kampf in kaart te brengen, bracht het to neelgezelschap Rimini Protokoll uit Berlijn het documentaire-thea terstuk Adolf Hitler, Mein Kampf, Band 1 2 op het podium. Daarin brengen verschillende personages, onder wie een Tlirkse rapper en een visueel gehandicapte muzi kant - geen van hen professionele acteurs - verslag uit van hun erva ringen met het boek. Zo vertelt de advocaat Alon Kraus uit Tel Aviv, zoon van een Holocaust-overle vende, hoe hij op het strand meis jes pleegde aan te spreken met de vraag of zij met hem Mein Kampf willen lezen. Die versiertruc ging in verreweg de meeste gevallen niet op. Voor begin januari is de publi catie aangekondigd van een kloe ke wetenschappelijke uitgave van Mein Kampf, door het Instituut voor Eigentijdse Geschiedenis in München: tweeduizend zwaar ge annoteerde pagina's. De samen stellers kregen aanvankelijk subsi die voor hun project, maar die werd door de Beierse overheid weer ingetrokken. Een verbod op zo'n wetenschappelijke uitgave wegens 'Volksverhetzung' (aanzet ten tot haat jegens een bevolkings groep) is niet mogelijk. Maar te gen niet geannoteerde, gedrukte versies van Mein Kampf kan juri disch bezwaar worden gemaakt. Experts achten de kans dat dit zal gebeuren minimaal. Mein Kampfis immers al overal: slechts een paar muisklikken van de lezer verwij derd. de bijbel van het Derde Rijk ook op papier een 'Dauer-Bestseller' een permanente bestseller. In Ja- bestaat zelfs een manga-ver- door Wierd Duk 'Mein Kampf weer bestseller? Adolf Hitier schreef zijn manifest de jaren twintig in gevangenschap. foto Carl de Souza/AFP. Illustratie gebaseerd op het omslag van de roman Er ist wieder da.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12