Moordenaar Borst wilde ontsnappen ADVENTURE. IT'S IN OUR DNA NIEUWS 11 LAND fROVER hington DC." Na uren proberen wist Draper de crisishotline tus sen CIA en Witte Huis op te spo ren. „Ik kwam er achter dat het wachtwoord om de president te bereiken 'Olympus' was." Enkele weken later namen ze de proef op de som. „We belden het nummer en zeiden het wacht woord. 'Wie is dit?' zei Nixon. Waarop wij zeiden: 'We hebben een grote crisis hier, het toiletpa pier is op in Los Angeles.'" De ac tie bleef onbestraft. „Dat kon ook niet, we lieten ons telefoontje eerst drie keer doorschakelen, zo dat de herkomst ontraceerbaar was." De faam van 'Captain Crunch' bereikte inmiddels de gewone wereld. Een artikel in Esquire le verde hem een telefoontje van ene Steve Wozniak op, die hem voorstelde aan Steve Jobs. Op hun verzoek ontwikkelde hij voor hun nog te bouwen Apple Il-computer een apparaatje dat te lefoonnummers en geluiden kon herkennen. Iets wat modems pas tien jaar later konden. De techno logie zou later gebruikt worden voor voicemails en het monde ling activeren van telefoonme nu's. Inmiddels hijgde de Ameri kaanse Justitie in Draper's nek. Liefst drie keer belandde hij eind jaren '70 in de gevangenis we gens telefoonfraude, de derde keer voor een jaar lang. „Voor long distance-gesprekken dient u te betalen", beet de rechter hem destijds volgens de Wall Street Journal toe. „Is dat zo'n lastig mo reel concept voor u om te vat ten?" Crunch gebruikte zijn celstraf nuttig en schreef voor Apple het programma EasyWriter, één van de eerste tekstverwerkers op de markt. Toen IBM later zijn eerste pc op de markt bracht, koos het EasyWriter. Draper troefde daar mee een jonge Bill Gates af, die in de markt was met een eigen tekstverwerker. Waar Jobs en Gates schat-he- meltje-rijk werden, raakte Cap tain Crunch de jaren daarna aan lager wal: hij miste het zakelijke instinct van die andere pioniers. En vanwege zijn volle strafblad durfden weinig bedrijven met hem in zee te gaan. Twee jaar geleden belandde de onverzekerde Draper met diverse gezondheidsklachten in het zie kenhuis en startten vrienden een inzameling voor hem. In no time stroomden duizenden dollars bin nen. Inmiddels gaat het zichtbaar beter met Captain Crunch, die weer helemaal gezond is. „Ik advi seer bedrijven over cybersecuri- ty, ook geef ik presentaties." Zo als in Utrecht voor internetsecuri- tybedrijf Motiv, dat hem voor twee dagen naar Nederland haal de. Hij zegt nog steeds helemaal up to date te zijn met de huidige stand van de techniek. Zelf inbre ken in computersystemen doet hij niet meer. „Ik heb genoeg tijd in de gevangenis doorgebracht." Desalniettemin heeft hij groot respect voor hackers die funda mentele fouten bloot weten te leggen. Of voor klokkenluider Edward Snowden. „Hij is een held en heeft zo veel belangrijke info over veiligheidsdienst NS A onthuld." De onthullingen van Snow den bewijzen volgens Draper eens te meer dat zowel gewone burgers als bedrijven hun data véél beter dienen te beschermen. Liefst met encryptie - het ver sleutelen van info. „In Europa lij ken mensen zich daar meer van bewust dan in de VS. 'Ik heb toch niets te verbergen?' hoor ik vaak. Maar je doet je voordeur toch ook op slot?" Zelf gebruikt hij op zijn iPhone veilige apps als Wickr, Telegram en Signal. Hij pakt zijn telefoon op. „Kijk, met mensen als Steve Wozniak app ik alleen via encryptie." Het incident gebeurde donderdag middag 29 oktober tijdens het luchten. Van U. wilde naar het toi let en klom onderweg over een hek. Daarna lukte het hem op het dak te komen. Op meer dan tien meter hoogte werd hij overmees terd. Vervolgens is hij in een iso leercel geplaatst. Goed ingevoerde bronnen uit het gevangeniswezen meldden het incident aan deze krant. Het ministerie van Veiligheid en Justitie bevestigt desgevraagd dat in Scheveningen een mislukte ontsnappingspoging heeft plaats- gevonden.Toch zorgde de ontsnap ping voor grote ophef binnen de gevangenis. „Hij kon wel niet ver der toen hij op het dak was, maar hij had spectaculair zelfmoord kunnen plegen", aldus een inge wijde. Het hek waar Bart van U. over heen wist te klimmen, is al jaren geleden door het personeel aange merkt als een zwakke plek in de beveiliging. Met die kritiek is nooit iets gedaan, zeggen bron nen. De plek is tijdelijk met extra prikkeldraad omwikkeld. De ontsnappingspoging is het zoveelste incident in een zaak waarin alles al mis is gegaan. Mi nister van Justitie Ard van der Steur maakte eerder dit jaar excu ses voor het foutenfestival rond de psychisch verwarde Van U.. Zo ver zuimde justitie in 2012, toen Van U. al eens vast zat, DNA af te ne men. Daardoor kon hij, nadat hij Borst in februari 2014 om het le ven had gebracht, niet meteen worden gearresteerd. Zo kreeg hij de gelegenheid een klein jaar later zijn zus Loïs te vermoorden. Die moord bekende hij. Voor de moord op Els Borst moet hij nog voor de rechter komen. DRD4 7R VANAF 42.950 DONDERDAG 5 NOVEMBER 2015 omdat het kon door Koen Voskuil SCHEVENINGEN. Bart van U„ ver dacht van de moord op oud-minis ter Els Borst, heeft vorige week ge probeerd te ontsnappen. U. klom over een hek en wist het dak van het Penitentiair Psychiatrisch Cen trum in Scheveningen te bereiken. Hij is inmiddels overgeplaatst naar de landelijke afzonderingsafdeling in Vught. Els Borst werd door Van U. vermoord, foto Marcel Antonisse landrover.nl ABOVE BEYOND DRD4 7R Maak kennis met onze meest veelzijdige compacte SUV ooit. Dankzij intelligente technologie, waaronder het toonaangevende Terrain Response®, is de nieuwe Discovery Sport perfect voor het avontuurlijke buitenleven. En ook binnenin is hij perfect, met een bagageruimte van maximaal 1.698 liter en optioneel 5+2 zitplaatsen. Leaseprijs vanaf 725 per maand. Min./max. gecombineerd verbruik: 4,7-8,3 1/100 km, resp. 21,3-12,1 km/l, C02-uitstoot resp. 123-197 g/km. Consumentenprijs vanaf 42.950 incl. BTW en BPM en excl. kosten rijklaarmaken. Zie voor verkoopvoorwaarden landrover.nl. Leaseprijs Discovery Sport vanaf 725 p.m. excl. BTW (bron: Land Rover Fleet Business Leasing, full operational lease, 60 mnd., 20.000 km/jr.). Wijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11