Danny D. misbruikte nog een 13-jarige 'Bouwpakket-baby^ is al in aantocht 's Werelds beroemdste hacker Captain Crunch was gisteren in Nederland 10 NIEUWS Hij hackte als de beste en belandde drie keer in de cel: John Draper's levensverhaal leest als een thriller. Hij hackte de crisis hotline van het Witte Huis en kreeg Richard Nixon persoon lijk aan de tele foon. Ook hielp hij Steve Jobs en Steve Wozniak met hun destijds totaal onbekende bedrijfje Apple, 's Werelds beroemdste hacker John Draper alias Captain Crunch was gisteren even in Nederland en wij spraken hem. „Iedereen moet zijn smartphones en compu ters véél beter beschermen. Je laat je auto toch ook niet open staan?" Een levende legende is hij in de computerwereld, toch kan John Draper op de Utrechtse Jaarbeurs vrijwel ongestoord rondlopen. Misschien is het zijn wat shabby uiterlijk - sneakers, kaki jeans, blauw T-shirt en niet de meest verzorgde verschijning - maar vrij wel niemand op de Infosecurity- beurs herkent de Amerikaan. De man is echter één van de pioniers van computermekka Sili con Valley en een wandelend vat anekdotes. Neem zijn bijnaam 'Captain Crunch'. Begin jaren 70 leerde Draper hoe hij gratis kon bellen door exact dezelfde tonen te gebruiken als de centrales van telefoonbedrijf AT&T, het KPN van de VS. „Ik merkte dat het fluit je dat bij ieder pak cornflakes van Cap n' Crunch gratis zat precies de juiste frequentie bezat." Hij graait in zijn zakken en haalt het tevoorschijn. „Kijk, deze is het, ik draag hem altijd bij me." Het fluitje hielp Draper bij het bouwen van een zogenaamde 'blue box': een doos met elektroni ca die zelf de benodigde klanken kon produceren. Zo kon hij peper dure internationale gesprekken voor noppes plegen. Leuk speelgoed bleek het even eens. Zo belde Draper met het Va- ticaan, maar mooiste verhaal blijft toch zijn telefoontje naar toenma lig president Richard Nixon. „Met een vriend scanden we destijds interessante nummers in Was- Om privacyredenen wordt verder niets over haar bekendgemaakt, behalve dat ze Nederlandse is. Jus titie onderzoekt of Danny nog meer meisjes heeft misbruikt. D. stond gisteren in Dordrecht voor het eerst voor de rechter, tijdens een nog niet-inhoudelijke behan deling van zijn zaak. De zaak rond Lisa werd afgelo pen zomer landelijk nieuws. D. maakte via de webcam - terwijl hij zich voordeed als 15-jarige jon gen en later als 28-jarige man - op namen van meerdere meisjes, waardoor hij ook verdacht wordt van het maken van kinderporno. Lisa én het andere 13-jarige meisje spraken ook af met Danny, die de meisjes vervolgens misbruikte. Het Openbaar Ministerie wil Danny in het geval van Lisa vervol gen voor verkrachting. Danny zou Lisa tot seks hebben gedwongen bij hem thuis in Koudekerk aan den Rijn en één keer zelfs bij Lisa thuis. Maar volgens D.'s advocaat was de seks 'vrijwillig'. Danny D. heeft bekend. Goed nieuws voor vrouwen met een ernstige stofwisselingsziekte die hun aandoening nu noodge dwongen doorgeven aan hun kin deren: wetenschappers in New castle werken al tientallen jaren aan celkerntransplantatie, de ver nieuwende technologie die deze vrouwen in staat stelt gezond na geslacht te krijgen. De vrouwen in kwestie heb ben een afwijking in de mi- tochondriën, de energiefabriekjes in elke cel. Dat kan ernstige ziek tes veroorzaken in organen die veel energie verbruiken, zoals her senen, hart, ogen en oren. Bij de technologie uit Enge land wordt de gezonde celkern van de moeder in de eicel van een donorvrouw geplaatst. „Van die donorvrouw zie je in principe geen kenmerken terug in het kind", weet hoogleraar stof wisselingsziekten Jan Smeitink. „In de mitochondriën zit maar een heel klein stukje DNA. De ge netische informatie die ons maakt tot wie we zijn, zit in de celkern van de echte moeder." Een piepkleine ingreep in haar DNA bewerkstelligt dus dat haar kinderen niet met de aandoening Embryo-herstel O Donorcel 0 worden belast. Zo snel mogelijk in Nederland toepassen, die tech nologie, vindt Cor Oosterwijk van VSOP, de Nederlandse vereni ging voor patiënten met ernstige erfelijke aandoeningen. „Het is psychisch een enorme belasting voor vrouwen om te weten dat zij hun genetische aandoening door- 'Dat zij hun genetische aandoening kunnen doorgeven, is psychisch een grote belasting voor vrouwen' geven aan kinderen en kleinkin deren. Dit is een fantastische op lossing die voorkomt dat geneti sche afwijkingen worden voortge zet." Het gaat jaarlijks om een hand jevol Nederlandse vrouwen die voor het krijgen van een gezonde baby niets hebben aan andere hulpmiddelen. Genetici in ons land kijken ver wachtingsvol naar de ontwikke lingen in Engeland. „We kij ken eerst hoe de behandeling daar uitpakt, of de baby gezond is", vertelt hoogleraar genetica Bert Smeets. „Als dat het geval is, kunnen we er iemand heen stu ren die zich de technologie eigen maakt. Dan zouden we de behan deling ook in Nederland kunnen aanbieden." Zo ver is het de komende jaren nog niet, hoewel een wetswijzi ging niet nodig is om de behande ling mogelijk te maken. Maar een baby uit drie ouders, opent dat niet de weg voor DNA-shoppen bij verschillende ouders voor de leukste baby? Zin loze vraag, vindt Oosterwijk. „Een hellend vlak betekent nog niet dat je de technologie maar moet verbieden. Hoe ver je daar in moet gaan, daar zijn we als maatschappij zelf bij. En het is nog altijd zo dat mensen het liefst op de normale manier kin deren verwekken. Een vrucht baarheidsbehandeling is voor een vrouw echt geen pretje." 'Uiteindelijk hebben deze technologieën één doel: ouders de mogelijkheid bieden om een gezond kind te krijgen' De celkerntransplantatie, die nu in Engeland mag worden toege past, grijpt bovendien veel min der in het erfelijk materiaal in dan genome editing. Daarbij wordt in de celkern geknipt en geplakt, waarmee je daadwerkelijk erfelij ke eigenschappen verandert. De ze technologie staat nog in de kin derschoenen, maar roept ook veel meer ethische vragen op. Medisch ethicus Annelien Bre- denoord werpt alvast een balletje op. „Wat is eigenlijk het ethische verschil tussen het aanpassen van een embryo (bij wet verboden) en embryoselectie (nu al moge lijk voor ernstige erfelijke ziektes, red.)? Dat het raar voelt om in te grijpen in het ontstaan van nieuw leven, moet niet het eind punt van de discussie zijn. Uitein delijk is het doel van beide tech nologieën hetzelfde: ouders de mogelijkheid bieden om een ge zond kind te krijgen." De optie om te kiezen voor de technologieën ligt bij de ouders, stelt Bredenoord: „Zij houden al tijd de keuze om daar wel of geen gebruik van te maken." Hij hackte door David Bremmer John Draper hackte met dit fluitje, dat bij ieder pak cornflakes van Cap n' Crunch zat, de crisishotline tussen de CIA en het Witte Huis. foto Shody Careman door Victor Schildkamp DORDRECHT. De 42-jarige Danny D., die de 13-jarige Lisa uit Spijke- nisse via chatsites naar zich toe lok te en misbruikte, heeft zich aan minstens nog één meisje vergre pen. Volgens advocaat Oerlemans van D. is ook dat meisje 13 jaar. door Heieen Boex MAASTRICHT. De eerste baby uit drie ouders mag volgend jaar in Engeland geboren worden. Een wereldprimeur: nooit eerder is een kind ontstaan uit twee eicel len en één zaadcel. Betekent dit dat we toekomstige generaties voortaan in elkaar kunnen knutse len? „ledereen wil toch 't liefst op de normale manier kinderen ver wekken." Celkern 'Goede' mitochondriën Embryocel Celkern bevatdna van ouders«-■ Celkern verwijderd uit donorcel 'Slechte' mitochondriën Celkern embryocel geplaatst in donorcel Embryo kenmer ouders en van Cor Oosterwijk VSOP Annelien Brendenoord ethicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10