WD kan echt nog niet aan opvolger Hermans denken Bedden Erasmus MC door robots gereinigd Veel vlinders staan door de warmte nog verrassend volop in het leven NIEUWS 9 WD-senator Frank de Grave haast zich met zijn kop koffie door de smalle trapopgang van het Eerste Kamergebouw. „Voor vragen over Loek Hermans moet u bij de vicefractievoorzitter zijn." En de deur gaat dicht. Na de laatste vergadering onder Hermans' leiding is het verdriet in de WD-fractie gisteren nog rauw. „We zijn allemaal een beet je in shock", aldus Eerste Kamer voorzitter en WD'er Ankie Broe- kers-Knol. „De sfeer was waarde loos, er heerste verslagenheid. Ook Hermans zelf was geëmotio neerd." Hermans verliet gisteren rond het middaguur voor de laatste keer in zijn politieke carrière het Binnenhof. De WD-oudgediende - hij was 42 jaar politiek actief - stapte maandag op na een uitspraak van de rechter over zijn rol in het wan beleid van thuiszorginstelling Meavita, die in 2009 failliet ging. De rechters hebben hard geoor deeld, zei Hermans gisteren. „Ik respecteer dat oordeel en voel me zeer verantwoordelijk voor wat er is gebeurd." Vicefractievoorzitter Helmi Huijbregts, die Hermans' taken voorlopig waarneemt, noemt diens vertrek een verlies voor de VVD. „Loek is altijd een fantas tische voorzitter geweest. Dit is een slag die we samen moeten ver werken." 'We zijn allemaal een beetje in shock. Ook Hermans zelf was geëmotioneerd' WD-minister Stef Blok (Wonen): „Ik heb intensief met Loek samen gewerkt, we hadden elke week contact. Maar ik zal ook de mens Loek Hermans missen." Tegelijkertijd wordt het vertrek van Hermans na het Meavita-oor- deel 'onvermijdelijk' genoemd. Broekers-Knol: „Als ik zo het rap port van de rechter lees: nee, daar zat niet veel licht meer." De vraag wie Loek Hermans kan opvolgen, blijft nog even in de lucht. Niemand had erop gere kend krap vijf maanden na het aantreden van de nieuwe senaat al een nieuwe fractievoorzitter te moeten kiezen. Huijbregts bena drukt dat de fractie 'de tijd neemt om goed na te denken'. „Al zal dat geen maanden duren." Of in de woorden van minister Schultz-Van Haegen (Infrastruc tuur en Milieu): „Even rust in de tent." Voormalig Eerste Kamerlid Ben Swagerman staat op de lijst om Hermans op te volgen als senator. Hij zat sinds 2011 in de Eerste Ka mer, maar moest vertrekken toen de VVD in juni drie zetels verloor. De kritiek van de rechters en zijn vertrek uit de Eerste Kamer hebben vooralsnog geen gevolgen voor de nevenfuncties van Her mans. Hij houdt de werkzaamhe den, laat zijn woordvoerder we ten, en verder is het aan de organi saties om te beslissen. Hermans is onder meer voorzit ter van de Stichting Katholieke Universiteit Nijmegen en het Ne derlands Uitgeversverbond. Ook is hij betrokken bij onder meer Het Nationaal Archief, tandartsen organisatie KNMT en vastgoed fonds CBRE Real Estate Fund. ROTTERDAM. Ziekenhuis-bedden die in no time worden schoonge maakt door precisierobots. Het Erasmus MC in Rotterdam neemt later deze maand een vol ledig 'gerobotiseerde' bedden- wasstraat in gebruik, waar alle onderdelen van het bed en het matras met heet water onder ho ge druk worden gereinigd. Met deze nieuwe vinding hoopt het ziekenhuis dat de bed den en matrassen 'significant schoner' worden. Het systeem houdt in dat 95 tot 99 procent van de micro-organismen tij dens de wasbeurt worden verwij derd. In het licht van de op komst van gevreesde 'multiresis- tente' ziekenhuisbacteriën is dit volgens het EMC een stap voor uit voor de patiëntveiligheid. Het Rotterdamse ziekenhuis zegt een primeur te hebben, want deze wijze van bedden rei nigen is de eerste in de wereld die volledig met robots werkt. Op dit moment worden de bed den van het Erasmus MC nog handmatig schoongemaakt met water en doek. In het nieuwe sys teem wordt het volledige reini- gings- en droogproces in zes mi nuten tijd doorlopen. Het Rotterdamse ziekenhuis ontving in 2014 de Public Procu rement of Innovation Award voor het project. „Het is wel spectaculair wat er ge beurt", zegt Kars Veling van de Vlinderstichting. Er zijn de afgelo pen dagen nog zestien of zeven tien soorten waargenomen. Nor maal gesproken zijn de meeste vlinders rond deze tijd van het jaar al dood of weggekropen om te overwinteren. De vlinders hebben ook nog wel genoeg te eten, al moeten ze wel wat meer moeite doen om het te vinden. De klimop bloeit, net als een paar kruiden waar vlinders nectar kunnen vinden. Het geeft de overwinterende soorten, waar onder de dagpauwoog en de klei ne vos, wat extra energie om de winter door te komen, aldus Ve ling. Het is dan wel zaak dat er een behoorlijke winter aankomt, die niet te warm is, zodat de vlin ders niet tussentijds wakker wor den en energie gaan verbruiken. Voor de soorten die sterven als de winter inzet, maakt het waar schijnlijk niet veel uit dat het nog zo warm en zonnig is. „Misschien dat ze nog eitjes leggen en heel misschien, als de winter heel zacht wordt, kunnen de rupsen overleven." Maar als het gaat vriezen, gaan ze alsnog dood. Arnold van Vliet van de Natuurkalender ziet geen extra overlast van bijvoorbeeld muggen en wespen. Feit is wel dat veel insecten actief blijven als de temperatuur hoger is. „De meeste werksters onder de wespen zijn nu al dood." dag", weet De Smeth nog. „Ter wijl ik z'n ouders die middag nog gewoon aan de lijn had ge had! Maar dat verhaal werd heel hardnekkig." De STER krijgt stapels boze brieven van kijkers: hoe durfde men het spotje nog uit te zen den, terwijl dat arme jochie om het leven was gekomen? De ge ruchten stoppen pas als de Tele graaf ze op 24 mei 1984 ontze nuwt. 'Macaber gerucht waart door het land, maar: Petje Pita- mientje kerngezond', schrijft de krant. Nederland haalt opgelucht adem. Maar al snel volgt een nieuwe rel. De ouders van Laurens, in middels al enige tijd ondergedo ken, krijgen slaande ruzie. Al thans: dat beweert weekblad Pri vé. 'Ruzie tussen gevluchte ouders pindakaas-idool', kopt het roddelblad. Laurens' moeder zou vinden dat ze te weinig geld had gekregen voor de commercial, en wil de daar een zaak van ma ken. Kleine Laurens had 90 gulden gekregen, en na het succes nog eens 200 gul den. „Dat verhaal kreeg ook een heel eigen dynamiek", zegt De Rijs. „Ineens wa- ren wij boeven, die een kind hadden geëxploi teerd. Terwijl we die jon gen ook nog een fiets had den gegeven. Op een gege- I ven moment stond ik zelf ook met foto's in de rod delbladen. Bizar." 95 keer is het spotje in totaal te zien - en dan vin den alle betrokkenen dat het genoeg is geweest. Na negen maanden verdwijnt Petje van de buis. Het ef fect van de commercial is voor de meeste betrokke nen geweldig: de pinda kaas van Calvé vliegt de winkels uit, de carrière van de makers neemt een vlucht. Volgens reclamekenners heeft Petje Pitamientje de tv-commercial voorgoed veranderd. De Smeth: „Ie dereen deed daarvoor het zelfde: twee vrouwen in de keuken, en dan een man die uit de lucht komt vallen en roept wat ze moeten ko pen. Wij maakten een com- mercial als onderdeel van een complete campagne, met een origineel idee." En Petje zelf? Die is in de ano nimiteit verdwenen. Eén keer duikt hij nog op, als supermarkt keten C1000 in 2005 het succes van Petje Pitamientje wil over doen. „Stom hè, ik vind het nog steeds lekker", zegt de dan 25-ja- rige Laurens met zichtbare tegen zin tegen de camera. „Ik heb hem er in moeten lullen", vertelt Van Rijs, die ook deze commer cial regisseert. „Ik zei tegen hem: Doe het, je kunt ze zoveel geld vragen als je wilt. Maar het ging niet van harte." Inmiddels is klei ne Laurens een 35-jarige finan cieel adviseur. WOENSDAG 4 NOVEMBER 2015 Loek Hermans na afloop van de VVD-fractievergadering. „Ik voel me zeer verantwoordelijk voor wat er is gebeurd." foto Bart Maat/ANP door Susanne Geuze DEN HAAG. Verslagenheid heerst bij de VVD-senaatsfractie na het vertrek van fractievoorzitter Loek Hermans. Uitzicht op een opvolger is er nog niet. „We hebben tijd no dig om dit te verwerken." Ankie Broekers-Knol VVD-senator WAGENINGEN. De warmte, maar vooral de zonneschijn maakt dat er nu, begin november, nog heel veel soorten vlinders te zien zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9