VW wil ook in 2016 zomerbus Voor 200 miljoen euro aan bomen langs weg Provincie vindt ZB niet professioneel genoeg Kom niet aan de bomen... K3 Waterschap wil meer variatie 2 ZEELAND Het waterschap rooit de komende tien jaar 25.000 bomen. Toch probeert het kaalslag waar mogelijk te voorkomen. COMMENTAAR Kom aan bomen, en je komt aan mensen. Alle groene ge voelens borrelen op als een boom wordt omgelegd. Dus het nieuws dat de komende jaren in Zeeland 25.000 bomen worden gekapt, zal hard aankomen. Het Waterschap Scheldestromen legt goed uit, waarom de massa le kap nodig is. En ook, dat het niet zo verstandig is om domweg overal opnieuw populieren te planten. Toch hebben juist die bo men decennialang het beeld bepaald in een zeer groot deel van de provincie. Het verglijdende zicht op de bomenrijen langs de dijken en wegen zit heel veel Zeeuwen in het hart. Het is zoiets als het strand of het brede water: het doet iets met je zielenrust. Het Waterschap lijkt zich bewust van dit belang, maar kan er slechts beperkt rekening mee houden. Om het bomenbeheer te kunnen blijven betalen moet het praktisch blijven. Daarom zullen populieren, die relatief veel aan dacht vergen, wijken voor bijvoor beeld eiken of essen. Het Zeeuw se landschap biedt nu al niet veel beschutting en beslotenheid. In de komende tien jaar zullen kale dijken en wegen hier en daar wellicht een tijdje een desolaat gevoel oproepen. Dat is helaas on vermijdelijk. De verjonging van het bomenbestand doet even pijn, maar het is een goede investering voor de toekomst. Rijen populieren bepalen in een groot deel van Zeeland al decennia het beeld „We zijn tevreden over de resul taten", vertelt Sandra Dekker na mens de initiatiefnemers. „Als doelstelling hadden we duizend tot tweeduizend passagiers. Dat zijn er 1150 geworden. Dat is niet veel boven de ondergrens, maar daar moet je wel in meenemen dat we pas laat konden starten. Daarom waren de promotiemoge- Pas als Connexxion groen licht geeft kunnen wij de deelnemers gaan peilen lijkheden beperkt. Toen wij begon nen waren bijvoorbeeld alle boek jes voor op de campings al ge drukt en verspreid." Het aantal passagiers lijkt dus geen probleem voor de voortgang van de zomerbus. Dat zou ver voersmaatschappij Connexxion wél kunnen zijn. „Zij hebben het vervoersrecht op Zuid-Beveland en hebben ons dit jaar gedoogd. We moeten als eerste met hen in gesprek. Als zij niet gedogen dan houdt het gewoon op. Pas als zij groen licht geven kunnen wij de deelnemers gaan peilen of ze weer mee willen doen." Die deelnemers kunnen vervol gens weer een bushalte 'kopen'. „Daar moeten we ook nog eens goed naar kijken", aldus Dekker. „Iedereen wil natuurlijk de halte pal voor de deur, maar wij rijden met een betrekkelijk oude ca- brio-bus. Daar valt niet zo makke lijk mee te manoeuvreren. Dus misschien kunnen we één centra le halte maken voor meerdere deelnemers en die wat gunstiger situeren. En de audio-tour willen we ook nog verbeteren. Zo probe ren we het basisprincipe van de zomerbus te optimaliseren." Almanak De Middelburgse verslaggeefster houdt haar leeftijd angstvallig ge heim. Ze heeft recht op seniorenda gen, maar eigenlijk neemt ze die vrije dagen het liefst stiekem op. Ze is jong van geest, houdt ze bij hoog en bij laag vol. Afgelopen vrijdag viel ze door de mand. Ze kreeg het vriendelijke ver zoek om 's avonds nog een bericht te maken over Demi, het Middelburgse meisje dat in een tv-show haar best deed om in de meidengroep K3 te ko men. „Hoe laat weten we de uitslag? Wat? Om half elf pas? Dan moet ik daar mijn wekker voor zetten!" Filius derde met amandelstaaf Filius De Echte Bakker uit Yerseke is derde geworden in een landelijke roombo- teramandelstavencompeti- tie. Filius was als enige Zeeuwse Echte Bakker doorgedrongen tot de fina le. Daarin vochten elf bak kers om de titel beste room- boteramandelstaaf van Ne derland. Wouter Vroon land, de eigenaar van bak kerij Filius, haalde in die fi nale het podium. Eerste werd John Treur uit Oude water, de tweede plaats was voor Peter Gorter uit Edam. Getuigen van diefstal gezocht De gemeente Tholen roept getuigen van een diefstal van een kettingzaag en een bladblazer in Sint-Maar tensdijk op zich te melden bij de politie. De gestolen werktuigen zijn eigendom van een aannemer die vori ge week in opdracht van de gemeente bomen aan het rooien was in de Meer koetlaan en de Plevierlaan. Ergens die week heeft de diefstal plaatsgevonden. Het rooien was nodig, om dat de bestrating ont wricht raakte door de wor tels van de bomen. Bieb zoekt vrijwilligers Bibliotheek Oosterschelde is dringend op zoek naar vrijwilligers voor de toe komstige Bieb in de buurt van Sint-Annaland. Het gaat om mensen die een paar uur in de week gast vrouw of-heer willen zijn. De omzetting van de huidi ge bibliotheek in het dorp begint later deze maand. De gemeente heeft er als bezuiniging voor gekozen om de vier bestaande bibli otheken in te ruilen voor een kleine Bieb in de buurt in elke kern. Hoofdstraat wordt opgeknapt De trottoirs, boomvakken en rijbaan van de Hoofd straat in Kruiningen wor den ter hoogte van het ge meentehuis vanaf volgen de week opgeknapt. Eerst wordt de kruising met de Meidam aangepakt, in de weken daarna is de kruising met de Brouwerij straat aan de beurt. Aanne- mingsbedrij f Reimers waal uit Kruiningen neemt het werk voor zijn rekening. Het verkeer moet tijdens de werkzaamheden reke ning houden met hinder. MIDDELBURG. Eén op de vier (zelf standige) bomen zal eraan moe ten geloven. Waterschap Schelde stromen wil tot en met 2025 25.000 bomen rooien, omdat ze te oud of van onvoldoende kwali teit zijn. Veelal gaat het om popu lieren die in de jaren zeventig en tachtig massaal zijn geplant. Er komen nieuwe bomen voor te rug, maar dat zullen niet altijd populieren zijn, zegt dagelijks be stuurder Rian de Feijter. „Het is ook veel. We gaan in de ze periode 25 procent van ons bo menbestand omvormen. Dat is best heel verantwoordelijk, want daarmee kun je Zeeland een heel ander aanzien geven. Daar moe ten we secuur mee omgaan." „Dan doen we ook, maar minder dan we hebben gedaan. We kie zen heel duidelijk voor meer va riatie. Populieren moet je na vijf tig jaar rooien, ze zijn relatief duur in het onderhoud, geven veel schaduwwerking, drukken met hun wortels de weg om hoog en bij storm waaien er veel 'We planten populieren terug, maar minder dan we hebben gedaan' Waterschap Scheldestromen be heert in totaal zo'n 125.000 bo men in Zeeland. Het gaat om 95.600 vrijstaande bomen (waar onder 12.600 knotbomen) en 29.400 bomen in struikbeplan ting. Samen vertegenwoordigen ze een waarde van ongeveer 200 miljoen euro, zo heeft het water schap uitgerekend. Van de bomen jonger dan dertig jaar is het overgrote deel, zo'n 95 procent, van goede kwaliteit. Bij de oudere bomen neemt de kwa liteit snel af Van de 40.000 bo men ouder dan dertig jaar zijn er rond de 25.000 niet meer in or de. Deze worden de komende ja ren gerooid, waarna nieuwe bo men worden geplant. Het waterschap is jaarlijks 1,5 miljoen euro kwijt aan zijn bo men. Daarvan is 825.000 euro no dig voor regulier onderhoud, zo als het snoeien of knotten van bomen en het scheren van be planting. Voor het bestrijden van ziektes wordt jaarlijks 50.000 euro uitgetrokken. Met het rooien van oude of slechte bomen en het planten van nieu we exemplaren is jaarlijks zes ton gemoeid. Het Beleidsplan Beplanting 2015-2016 van het waterschap wordt dinsdag 10 november be sproken in de commissie water keringen wegen en donder dag 19 november in de algemene vergadering. Het plan schetst de grote lijnen en wordt later con creet uitgewerkt in vijfjaarlijkse beheerplannen en vervolgens in jaarlijkse uitvoeringsplannen. MIDDELBURG. De medewerking van de ZB Planbureau en Biblio theek (voorheen de Zeeuwse Bi bliotheek en Scoop) aan de Nieuwsuur-uitzending over krimp in Zeeland was onprofes sioneel. Dat vindt het dagelijks provinciebestuur. In het tv-programma Nieuws- uur figureerde een onderzoeker van de ZB. Tegenover directeur Perry Moree van de ZB heeft ge deputeerde Ben de Reu zijn te leurstelling uitgesproken 'over de wijze waarop Zeeland sec als krimpregio is neergezet'. Daarop besloot Moree dat het woord krimp in zijn instelling niet meer mocht worden gebruikt, iets waar hij inmiddels op terug is gekomen. Voor de Statenfractie van de PvdA was de kwestie reden op heldering te vragen aan Gedepu teerde Staten. Die antwoordden gisteren: „Onze ervaring is dat er in dit soort uitzendingen nogal wordt geknipt en geplakt en dus niet alles wat er gezegd wordt ook wordt uitgezonden. Profes sionele communicatie vraagt dat men zich dit vooraf realiseert." De ZB had er voor moeten zor gen dat het onderzoek over krimp in een bredere context werd geplaatst, aldus GS. door Willem Adriaansens GOES. De zomerbus rijdt volgende zomer ook weer door Zuid-Beve land. De VW Zeeland is tevreden over het voorbije eerste seizoen en wil in 2016 verder met de toeris tenbus. Daarvoor moet het nog wel om de tafel met vervoersmaat schappij Connexxion. Sandra Dekker Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE SINT-MAARTENSDIJK SINT-ANNALAND KRUININGEN Kap bomen door Rolf Bosboom Dat klinkt veel: 25.000 bomen. Waarom geen populieren terugplan- ten? Rian de Feij'ter waterschap door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67