Veel ideeën rond leefbaarheid Ouwerkerk Zeeuwland halveert aantal huurwoningen Ouwerkerk Opschoonmobiel met zonnepanelen bij boomkwekerij Nieuwerkerk SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Energieneutraal mobiel maakt einde aan geploeter naast zo'n lawaaierige en stinkende dieselmotor. Zaten de medewer kers van Boomkwe kerij Maas uit Nieu werkerk voorheen wild hout weg te ha len naast een stam pende en stinkende dieselmotor, voortaan trekken ze in stilte over de 36 hectare van het vruchtboom- bedrijf. Jan Maas heeft als eerste in Zeeland -en derde in Neder land- een volledig op zonne-ener- gie werkende opschoonmachine aangeschaft. „Geluidloos, ergono misch en energieneutraal", somt Maas de pluspunten van het volle dig naar eigen wens gemaakte ap paraat op. Het solar opschoonmobiel wordt gebruikt om wild hout ('Al le takken die er niet aan thuis ho ren') van jonge bomen af te halen. Dat gebeurt nu volledig energie neutraal. Zelfs op donkere dagen redt de machine het prima met de vier zonnepanelen die tezamen het dak van het mobiel vormen. Sinds jaar en dag ge bruikt de Nieuwerkerker ook het -gezuiverde- afvalwater van huis en bedrijf als spuitwater. Daar naast draait de koeling op zon- ne-energie. „Dat is voorhanden en ik voel me er prettig bij. We doen Zelfs op donkere dagen redt de machine het prima met de vier zonnepanelen die samen het dak vormen ken die stoeltjes langs de rijtjes jonge bomen, op elke meter staan er ongeveer drie. De rijen liggen 90 centimeter uit elkaar. „Ik heb goede mensen in dienst en die moet je wel zien te houden. Het is zwaar en moeilijk werk. Als je mensen alleen maar laat buffelen en bukken, krijg je op een gege ven moment niemand meer te pakken." Maas heeft acht mensen vast in dienst. Volgend jaar komt zijn oudste zoon erbij. De fruitbomen van Maas gaan de hele wereld over. Met name zijn appelbomen zijn voor de ex port bestemd. Vorig jaar leverde hij flink aan China. Zijn perenbo men -ongeveer driekwart van wat hij kweekt- doen het vooral in Zuidwest-Nederland (onder meer op Zuid-Beveland) goed. „Ze zeg gen weieens: 'de conferencepeer moet de Noordzee ruiken'." 'Als je mensen alleen maar laat buffelen, krijg je niemand meer te pakken' een beetje ons best", verklaart Maas zijn milieuvriendelijke inves teringen. Comfortabel is de opschoonma chine -een product van Paul Ande la, die op maat machi nes voor de land bouw maakt- ook. De vier stoelen zijn in hoogte verstelbaar en de beenlengte kan worden aan gepast. Zachtjes -met een snel heid tot 1 kilometer per uur- trek- OUWERKERK. Een boodschappen dienst, een kleinschalige open ta fel bij mensen thuis en een cultu rele avond met verhalen en mu ziek door dorpsbewoners zelf ge maakt. Er leven meer dan genoeg ideeën in Ouwerkerk, zo bleek tij dens een eerder deze week door de dorpsraad georganiseerde dia- loogsessie over leefbaarheid op het dorp. Hier en daar werden zelfs al afspraken gemaakt. „Er leeft veel, waaronder ook veel frustratie", zoals één van de gespreksleiders constateerde. Re- Er werden zelfs wat concrete afspraken gemaakt; over een servicedienst voor senioren en een culturele avond gels ontmoedigen initiatieven en bij sommigen zit ook een verle den van eerder gestrande initiatie ven in de weg. Zo bruisend als Ou werkerk ooit was, wordt het nooit meer. Daar is iedereen het over eens. Al dromen velen van een uit de voegen barstende school, drie voetbalelftallen en een druk vere nigingsleven. De angst om als dorp volledig uitgekleed te worden op voorzie- ningengebied is groot. Maar om het bijltje er dan maar bij neer te gooien? Er kwam onder meer het plan op om een keer met onderne mers bijeen te komen om te kij ken of er gezamenlijk iets kan wor den georganiseerd. En er werd ge sproken over een kindercrea-acti- viteit op de Ring, een service- dienst, een winkeltje -mogelijk in samenwerking met de camping winkel- en over meer samenwer king tussen verenigingen. Van de 39 woningen die Zeeuwland in Ouwerkerk had, zijn er twee ver kocht. Acht andere gaan ook de ver koop in als ze leegkomen. Vier hui zen aan de Phoenixstraat worden 'We zien dat de behoefte van mensen om op een dorp te wonen, sterk is afgenomen' Antoine de Ceuster, Zeeuwland gesloopt en daar komt niets voor te rug. Met zeven huizen aan de Zweedsestraat moet ook wat gebeu ren vanwege hun leeftijd, techni sche staat en energieprestatie. Wat precies, daar gaat Zeeuwland met de bewoners zelf over praten. „We willen kijken wat de behoeften zijn. We willen ze geen plan door de strot duwen. Maar we zijn abso luut niet van plan die woningen af te breken en niks terug te bouwen", vertelde directeur Antoine de Ceus ter inwoners van Ouwerkerk tij dens de dorpsraadvergadering. De veranderende markt zet Zeeuwland aan tot de verkoop van huizen, al kunnen daar in de prak tijk nog jaren overheen gaan. „Maar we zien dat de behoefte van men sen om in een dorp te wonen, sterk is afgenomen. Er zijn eigenlijk maar twee plaatsen op Schouwen-Duive- land die in trek zijn bij huurders: Zierikzee en de Westhoek." 'Er wordt een uitsterfbeleid in de dorpen gevoerd -ook door de ge meente', klonk het vanuit de zaal. 'Het wegvallen van voorzieningen en het uitblijven van nieuwbouw staat aanwas in de weg'. De Ceuster hoort die kritiek vaak. „Als jullie niets doen, gebeurt er ook niets -wordt er gezegd. Maar je kunt je ogen niet sluiten voor de gegevens. Je ziet de vergrijzing, je ziet het aan tal mensen afnemen." In Ouwerkerk zijn in de periode 2014 tot september 2015 acht huur woningen vrijgekomen. Het slijten van die woningen in kleine dorpen is niet makkelijk, aldus De Ceuster. Hij verwees naar de vijf recent opge leverde 'prachtige' woningen aan de Pauwstraat in Noordgouwe. Daarmee is maandenlang geleurd. WOENSDAG 4 NOVEMBER 2015 Op zonnekracht vooruit ANGELA door Esme Soesman begon zijn bedrijf begin jaren negentig, foto Dirk-Jan Gjeltema Jan Maas, boomkweker Het opschoonmobiel op zonne-energie. Samen met Paul Andela kijkt Maas of de functies van de machine verder zijn uit te breiden. Jan Maas tussen zijn boompjes. Hij door Esme Soesman door Esme Soesman OUWERKERK. Zeeuwland verkleint de komende jaren het huurwonin genbestand in Ouwerkerk. Nu heeft de woningcorporatie nog 37 woningen in het dorp. De bedoe ling is op dik twintig huurwonin gen uit te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59