WAT DOEN WE MET DIE 0 OPROEP 8? 7 WAARVAN AKTE Hoe zit het met de overwaarde van mijn huis, moet ik een nieuwe hypotheek afsluiten, wat doen we met de restschuld? U stuurde massaal vragen in aan makelaar Alex van Keulen, directeur van het Nationaal Makelaars Collectief. Wij selecteerden er zeven. vertrek waar het het aanrecht in Zodra ik de deur depuzzennde open, stap ik in een krant is haif leven plotsklaps is "oef Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk arTEKST JOHAN NEBBEUNG I FOTO ALEXANDER SCHIPPERS Alex van Keulen: „Zeker. De verkoopopbrengst van een woning die als eigen woning is gebruikt, is belastingvrij. U kunt met het volledige bedrag dus doen wat u wilt. Pensioen is een goede beste ding. Houd wel rekening met de ver mogensbelasting die u over uw geld moet betalen. De hoogte daarvan hangt af van uw leeftijd en uw ver mogen." „Als uw huis overwaarde heeft, komt door de verkoop aan uw kinderen de overwaarde voor u alvast beschik baar. Dit geld kunt u gebruiken als (aanvulling op) uw pensioen. Als u in het huis blijft wonen, betekent dat voor uw kinderen dat ze de hy potheekrente niet kunnen aftrekken; ze gebruiken het huis immers niet als eigen woning. Ook betalen uw kinderen vermogensbelasting over de waarde van het huis. Voor de toekomstige erfenis verandert er niets. Behalve dan dat de kinderen geen huis erven, dat bezitten ze al, maar (uw) geld." „In principe hoeft leeftijd geen belemmering te zijn om een hy potheek af te sluiten. Ook een lange aflossingstermijn is geen probleem. Of het u ook lukt om een hypotheek te krijgen, hangt af van uw finan ciële situatie. Heeft u een behoorlijk eigen vermogen dan is er meestal geen vuiltje aan de lucht. Maar heeft u alleen een AO W-uitkering, dan zal geen bank u voldoende geld lenen om een huis te kunnen kopen." 4 SAMENWONEN EN HYPOTHEEK Binnenkort trek ik in bij mijn vriend. Het huis is van hem, maar ik ga bijdragen aan de hypotheek. Als wij onverhoopt uit elkaar gaan, heb ik dan recht op de eventuele waardestijging van het huis vanaf het moment dat ik ben gaan meebetalen? „Nee, niet automatisch. Daarvoor moet u bij de notaris een samenle vingsovereenkomst op laten stellen. Daarin kunt u ook in een zogeheten 'vcrbli j vingsged ing' laten vastleggen dat u in het huis kunt blijven wonen als uw vriend overlijdt." Ik ben onlangs gescheiden en ergens anders gaan wonen. Mijn ex is in ons huis blijven wonen. Ik wil het huis graag verkopen, maar mijn ex weigert alle medewer king. Logisch, want ze woont er voor een prikkie. Wat kan ik doen? „Dat hangt af van wat u tijdens de scheiding heeft afgesproken. De verdeling van de gemeenschap van goederen, waaronder de woning, is vastgelegd in het echtscheid ingsconvenant. Daarin is bepaald hoe lang uw partner in het huis mag blijven wonen voor het huis kan worden verkocht. Is de termijn verstreken en weigert uw ex mee te werken, dan kunt u haar mede werking afdwingen via de rechter." Is het raadzaam ons huis, waarvan we de overwaarde willen verzilveren, te ver huren? Of is het beter te verkopen? „Verkopen is in ieder geval minder gedoe dan verhuren. U krijgt de overwaarde direct in klinkende munt uitbetaald en kunt daarmee doen wat u wilt. Bijvoor beeld een nieuw huis kopen. Aan verhuur kleven veel haken en ogen. De hypotheekverstrekker moet er vaak toestemming voor geven en u moet afwachten hoe uw huurder met uw bezit omspringt. U kunt de hypotheekrente niet meer af trekken, omdat u het huis niet als eigen woning gebruikt. Bovendien wordt verhuur van de woning gezien als verzilvering van de over waarde. En daar moet u vermo gensbelasting over betalen. Dit heeft weer gevolgen voor de hoogte van de hypotheekaftrek als u op korte termijn zelf een nieuw huis wilt kopen. Daar staat tegenover dat u goed kunt verdienen aan ver huur, als de verhuurprijs aanzien lijk hoger is dan de hypotheeklasten. Bovendien blijft u profiteren van de eventuele waardestijging van uw woning." 7 WEL/NIET AFLOSSEN De vaste renteperiode van onze aflossingsvrije hypotheek loopt bijna af. Is het zinvol weer een aflossingsvrije hypotheek af te sluiten of verstandiger af te lossen? „Er bestaat vaak verwarring over het aflopen van de rentevaste peri ode en het daadwerkelijk aflopen van het hypotheekcontract. Loopt de rentevaste periode (van bijvoor beeld vijfjaar) af, dan krijgt u daar drie maanden van tevoren bericht over van uw bank, met een voorstel voor een nieuwe rentevaste peri ode. Uw aflossingsvrije hypotheek loopt gewoon door voor de periode waarvoor hij is afgesloten (meestal dertig jaar). Loopt echter het con tract van uw aflossingsvrije hy potheek af, dan moet u de hypotheek in principe op dat mo ment volledig aflossen. Wilt u dat niet of kunt u dat niet, dan moet u een nieuwe hypotheek afsluiten. Dat kan bij elke andere bank. Hoe dan ook zal uw hele financiële situ atie opnieuw worden bekeken en beoordeeld." Vader heeft een testament, maar gezien zijn sobere levensstijl verwachten zijn dochters weinig van de erfenis. Na een nare echtscheiding staat ze op straat, berooid. Wanhopig wendt ze zich tot haar vader. Altijd was ze, de jongste van twee dochters, zijn oogappeltje. Maar nu ze zijn (financiële) hulp hard nodig heeft, geeft hij niet thuis. „Ik heb geen geld, dat zie je toch!" Een tijd later zit ze samen met haar zus tegenover me. Vader is overleden. Tot hun verrassing is er een testament, opgemaakt toen ze klein waren. Ze hebben mij gevraagd het te openen. Het is een standaardtes tament, dat hen als erfgenamen aan wijst. Ze verwachten er niet veel van. Hun vader woonde na het overlijden van hun moeder alleen in zijn romme lige huisje. Iets nieuws kocht hij nooit. eenzame huis. Zodra ik de deur open, stap ik in een vertrek waar het leven plotsklaps is vertrokken. Op de mat een sta pel post, op tafel een kop koude koffie, opgeslagen vertrokken naast een af druiprek met een bordje en bestek. Alles precies zoals het achterbleef toen vader na een be roerte in allerijl naar het ziekenhuis werd gebracht. Ik vind de map met de administratie. Mijn ongemakkelijke gevoel slaat om in verba zing: vader blijkt een fikse bankreke ning te hebben en een effecten portefeuille ter waarde van zeker een miljoen. Met de geschatte waarde van de woning goed voor een erfenis van bijna 2 miljoen euro. De dochters zijn verbijsterd als ze dat horen. De jongste barst in tranen uit. „Met dat geld had hij me kunnen helpen toen ik het moei lijk had!" Ze zit vol woede en onbegrip. Een paar maanden later spreek ik haar weer. Haar woede is bekoeld. Van fami lieleden heeft ze gehoord wat vader is overkomen in de oorlog. Daarover heeft hij tegen zijn gezin altijd gezwegen. Die kennis stemt haar mild: „Hij was ge woon bang om wéér alles kwijt te raken." Met haar erfdeel heeft ze een ap partement gekocht, eindelijk weg uit die armetierige huurflat. En een auto. Geen nieuwe. „Dat kon ik niet over mijn hart verkrijgen. Vader zou dat hebben afge keurd." Het is een tweedehandsje ge worden: „Als eerbetoon aan hem." Haar lach staat haar goed. johan nebbeling woensdag 4 november 2015 GO restschuld 1 HUIS ALS PENSIOEN Omdat onze hypotheek binnenkort is afgelost, willen we ons huis verkopen en gaan huren. Kunnen we de opbrengst van het huis gebruiken als pensioen? 2 OUDERLIJK HUIS VERHUREN Op ons huis rust een hypotheek van ongeveer de helft van de verkoopwaarde. Onze kinderen willen het huis van ons kopen en het vervolgens aan ons verhuren. Wat zijn hiervan de gevolgen voor ons en voor hen? 3 HYPOTHEEK OP LEEFTIJD Ik ben 67 jaar. Kan ik op mijn leeftijd nog een hypotheek krijgen om een huis te kopen? En zo ja, hoe lang is dan de looptijd van de hypotheek? 5 EX IN JE HUIS 6 VERHUREN OF VERKOPEN? Met medewerking van Ben Blokker van financieel adviesbureau Finalinq. Volgende week op deze plek is het woord aan Hans Oudshoorn, auteur van het boek Beleggen voor Dum mies. Aan hem kunt u vragen stellen over sparen, aandelen, obligaties, beleggingsportefeuilles en andere mogelijke appeltjes voor de dorst. Heeft u op dit gebied een vraag? Mail dan naar geldengoed@pers- groep.nl o.v.v. 'ik vraag, jullie ant woorden'. Oudshoorn zal een selectie van de vragen behandelen. Eerbetoon Op een kille maandagmorgen betreed ik het Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51