U VRAAGT, DE MAKELAAR ANTWOORDT 'Kopers in lastige situatie' 6 I GELDOfGOI Deze maand beantwoorden deskundigen van naam en faam vragen van lezers. Alex van Keulen woensdag 4 november 2015 BO Makelaar Alex van Keulen (47) uit Almere is bekend van tv- programma Uitstel van execu tie. Daarin schoot hij mensen te hulp die uit huis gezet dreigden te worden, omdat ze de hypo theek niet meer konden betalen. Hij voorziet dat honderdduizen den huizenkopers in de proble men zullen komen. „Circa 700.000 gezinnen, waaronder vele met een eigen huis, lopen nu al groot risico financieel ten onder te gaan. Door veranderingen in de wet geving komen daar nog eens honderdduizenden gezinnen bij De verplichte aflossing van de hypotheek betekent forse stij ging van woonlasten. En dan mag je hopen dat de extreem lage rente niet omhooggaat." KOSTEN KOPER „Je mag vanaf 2018 de kosten koper niet meer meefinancieren bij aankoop van een woning. Dat betekent dat als je een huis van 200.000 euro koopt, je gemiddeld 12.000 euro zelf moet meebrengen. Voor starters op de woningmarkt wordt het daardoor zo goed als onmogelijk een eigen huis te kopen. Ze hebben dat geld niet en kampen vaak met torenhoge studieschulden. De tijd dat je wooncarrière kon maken door om de vijf jaar naar een duur dere koopwoning te verhuizen is voorbij. Als je een woning koopt, zul je daar lang moeten blijven wonen. Je kunt je geen nieuw huis permitteren, omdat je door de stagnerende huizen prijzen - lokale uitzonderingen daargelaten - geen overwaarde opbouwt. Een hogere hy potheek om een duurder huis te kopen krijg je niet snel, omdat de regels strenger zijn en de bijbehorende maandlasten hoger. Bovendien nemen mensen vaak een restschuld mee. Dit alles is een enorme belemmering voor de woning markt. Ook grote groepen huur ders zullen tussen wal en schip vallen. Ze kunnen de alsmaar stijgende huren niet meer op brengen. Daarom adviseer ik: neem het heft in eigen hand en vraag advies. Regel het goed. Niet pas later, maar nu."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50