Kabinet geeft professionele €150 Azië Actieweek Het beeld van de mannelijke kostwinner begint barstjes te vertonen 4 NIEUWS Moeders blijven na de geboorte van hun eerste kind steeds vaker aan het werk. Soms maken zij zelfs meer uren dan daarvoor. ederland staat we reldwijd bekend als land waar part time werken bijna de maat der din gen is. Er is geen ander land waar vrouwen zo mas saal de deeltijdbaan hebben om armd. Maar er is wel degelijk een verschuiving gaande, blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over economische zelfstandigheid. Het merendeel van de vrouwen werkt weliswaar parttime, maar het aantal vrouwen dat een 'grote' deeltijdbaan heeft - 20 tot 35 uur - is het afgelopen decennium sterk gegroeid. De 'kleine' deeltijd functie van minder dan 20 uur wordt langzaam minder populair. Deze ontwikkeling zorgt ervoor dat 48 procent van de Nederland se vrouwen economisch zelfstan dig is, waar dat in 2005 nog 42 pro cent was. „Er zijn meer vrouwen gaan werken en ze werken steeds meer uren", licht Katja Chkalova van het CBS toe. „Het arbeidsaanbod van vrouwen is de afgelopen tien jaar met 12 procent gestegen, te genover 2 procent bij de mannen." Vooral vrouwen tussen 30 en 55 jaar hebben een inhaalslag ge maakt op de arbeidsmarkt. Gezellig baantje Opvallend is de ommezwaai die werkende moeders hebben ge maakt. Dat zijn toch die vrouwen die primair voor de kinderen zor gen en er ook nog gezellig een baantje bij hebben? Niets is min der waar. Ruim de helft - 53 pro cent - van de moeders blijft even veel of meer uren werken na de ge boorte van het eerste kind, tegen 36 procent in 2004. In dat jaar stopte bijna de helft van de moeders met werken zo dra de eerste baby zich aandiende. Nu is dat aantal gedaald naar 34 procent. Flexibel Meer moeders die harder werken, het valt niet te ontkennen. Maar hard gaat het niet met het gemid deld aantal uren, weet hoogleraar economie Janneke Plantenga. „Veel vrouwen vinden een aanstel- Evenveel of meer werken na geboorte eerste kind 53% 50% 39% Percentage moeders 2004 2007 2010 2013 ling van 24 uur al heel mooi. Ze hebben die keuze, de arbeids markt in Nederland is zeer flexi bel. In sommige andere Europese landen is het: je werkt volledig of niet." Toch ziet Plantenga ook dat werkende moeders steeds een beetje meer uren maken. Zij ver moedt dat dit te maken heeft met de behoefte om als volwaardig col lega te worden beschouwd. „Voor al voor hoogopgeleiden is dat van belang. Die willen aantrekkelijk werk, volledig meedraaien op een advocatenkantoor. Je ziet ook dat het aantal uren stijgt naarmate de opleiding hoger wordt. Het maakt een groot verschil of je twee of drie dagen werkt." Financieel zelfstandig Bij mannen is dat een niet-be- staand probleem: driekwart heeft een fulltime baan. Maar het beeld van de mannelijke kostwinner be gint barstjes te vertonen. De eco nomische onafhankelijkheid van de Nederlandse man heeft zich precies tegenovergesteld aan die van de vrouw ontwikkeld. In 2005 was ruim 68 procent van de man nen financieel zelfstandig, maar dat aantal is met bijna 3 procent te ruggelopen. De economische crisis heeft er bij hen harder in gehakt, omdat zij vaker werken in conjunctuurge voelige sectoren als de bouw of transport. „Vrouwen hebben daar zeker ook last van gehad", bena drukt Chkalova van het CBS, „maar zij werken vaker in onder wijs en zorg, daar heeft de crisis minder vat op gehad." Eén hardnekkige wetmatigheid blijkt echter maar moeilijk uit te roeien: „Het gezinsleven trekt een grotere wissel op het carrièrepad van de vrouw dan dat van de man", stelt Chkalova. Vaders gaan over het algemeen meer werken bij de komst van het eerste kind, terwijl moeders uren inleveren. De huisman blijft een vreemde eend in de bijt. '"fW Kras.nl/azie-actieweek of bel 0900-969770cpg mï Daarbij valt te denken aan tv-zen- ders als de NOS die een wieler wedstrijd van bovenaf wil fil men, maar ook energiebedrijven die hoge windmolens of koelto rens willen inspecteren. Ook zijn drones geschikt voor het beveili gen van gevangenissen, indus triële installaties en bedrijventer reinen. Met de nieuwe radioruimte, die te vinden is op de 2300 tot 2495 MHZ golf, wil minister Henk Kamp (Economische Za ken, VVD) innovatie stimuleren en gebruikers een betrouwbare, storingsvrije verbinding bieden. Momenteel zijn drones aangewe zen op de vrije, maar storingsge- voelige wifibanden. Daar concur reren ze met miljoenen Nederlan ders die naast hun smartphones steeds meer andere gadgets en elektronica bezitten. „De dronesmarkt ontwikkelt zich bijzonder snel en de toepas singsmogelijkheden zullen de ko mende jaren naar verwachting aanzienlijk toenemen", zegt Kamp, die afgelopen maanden het zogenaamde Nationaal Fre quentieplan (NFP) heeft aange past. „Drones leveren nieuwe korting p.p. Ruim baan voor de jonge carrièremoeder door Heieen Boex N Vrouwen zijn de afgelopen tien jaar steeds meer gaan werken. Het arbeidsaanbod is met 12 procent gestegen. Op de foto: werknemers op de Amsterdamse Zuidas. foto Dingena Mol Frank en Angela Janssens-Leijgraaff en dochter Tara. foto Laurens Eggen Deze week krijgt u 100 korting op al onze rondreizen naar Azië. Ook hebben we t/m 8 nov. elke dag 2 DagDeals met 50 p.p. éxtra korting! Onze DagDeals van woensdag 4 november: 17 dgn Rajasthan Varanasi - nü vanaf 1149 17 dgn Highlights of Vietnam (ook voor singles) - nü vanaf 1399 Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds door David Bremmer Het kabinet stelt een aparte fre quentieband beschikbaar voor het gebruik van drones. De nieuwe ra dioruimte is bedoeld voor het groeiende legertje professionele dronesgebruikers. Boek vóór 9 november Nu tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4