Yes! We zijn allemaal awesome in Engels Zijn pleidooi voor kortere werkweek brengt de staatssecretaris niet in de praktijk De nieuwe PvdA-staatssecretaris van Economische Zaken werkt gewoon vijf dagen per week. Een gemiste kans, is de kritiek. NIEUWS 3 DEN HAAG. Precies een maand voordat hij zich gisteravond bij de koning meldde op Paleis Noord einde, brak de partijprotegé een lans voor meer tijd voor 'gezin, fa milie en vrienden'. In een inter view zei Van Dam (37) dat werken anders 'een ratrace wordt waar je niet uitkomt'. „Daarom moet vier dagen werken normaal worden." Dus toen Van Dam zich giste ren nog even snel op de fractieka mers van de PvdA liet zien, kon een enkeling het niet laten te grap pen: „Ga je deze baan dan ook in vier dagen doen?" Het antwoord: nee. Als Kamerlid waren de vrijda gen tot vorige week nog voor zijn dochter van 3 en zoon van 1 jaar. Nu zullen ze hem weer vaker moe ten missen, want staatssecretaris sen worden doorgaans geleefd. Ook hij, geeft Van Dam toe. „Ik vrees dat vier dagen werken er niet in zit", zegt hij nadat hij sa men met Sharon Dijksma (vanaf nu Infrastructuur) is beëdigd. „Ik werkte voorheen een dag thuis, maar dat zal met de verplichtin gen die ik nu krijg niet gaan." Jammer, oordeelt Irene de Bel, hoofdredactrice van het feministi sche maandblad Opzij. „Het was een statement geweest als hij had gezegd: één dag maak ik me hele maal vrij. Ook op het niveau van bewindslieden moet er één de eer ste zijn. Voor die eerste keer is een man het meest geschikt." De Bel denkt dat juist als een minister of staatssecretaris het doet, veel meer mannen zich vrij voelen het voorbeeld te volgen. „Hij had hier de daad bij het woord kunnen voe gen. Ik had het erg goed en moe dig gevonden." Volgens Van Dam zat 'een state ment maken' er niet in. „Deze baan kent verplichtingen die niet de flexibiliteit geven die u nu ver onderstelt." GroenLinks-Kamerlid Linda Voortman - voorvechter van korte re werkweken - betreurt dit. „Hij zou het goede voorbeeld kunnen geven door één dag per week thuis te werken. Het beeld is nu: op hoog niveau kun je niet flexi bel werken. Maar hij kan op vrij dag gewoon 's ochtends de kinde ren naar school brengen, werken, dan koken voor het gezin en de kinderen naar bed brengen en dan nog even werken." Van Dam zegt alleen dat hij 'blijft zoeken'. „Iedereen die een gezin heeft en die werkt, zoekt naar een balans tussen werk en privéleven, maar dat zal een stuk re donderdagochtend tijd om twee uur les te geven aan vmbo-leerlingen in Den Haag. Van minister Lodewijk Asscher is bekend dat hij iedere ochtend zijn kinderen naar school brengt en een paar keer per week thuis eet. Zelfs als het onrustig is aan het Binnenhof laten de 'grote namen' nog wel eens het werk uit handen vallen. Kreeg een D66-minister als Hans Wijers nog bakken kri tiek toen hij een keer een debat liet schieten voor de verjaardag van zijn dochter, Pvd A-leider Samsom liep middenin de bed-bad-broodcrisis een hardloop wedstrijdje met zijn zoon. Dat had hij nu eenmaal beloofd, vertel de hij VVD'ers Halbe Zijlstra en Klaas Dijkhoff. Wat stiekem misschien ook voor Van Dam geldt: zijn nieuwe baan mag als een beloning wor den gezien. Als vicefractievoorzit- ter moest hij langs de PvdA-zaal- tjes en congressen om kabinetsbe leid te verdedigen. Nu hij als staatssecretaris aan de slag kan, stalt hij zijn principes even op de plank. 'Hij kan best op vrijdag de kinderen naar school brengen, werken, koken, kinderen naar bed brengen en dan weer werken' moeilijker gaan worden." Het gezin-Van Dam zal het met gesnoepte uurtjes moeten stellen. Helemaal hopeloos is dat niet. Kijk naar 'collega' Mark Rut- te. Zelfs als premier maakt hij iede- De hoge score blijkt uit een gisteren gepubli ceerd mega-onderzoek van de internationale onderwijsinstelling Education First (EF). Meer dan 900.000 men sen deden mee aan de onlinetest van het Zweedse onderwijsinsti tuut, dat wereldwijd vijfhonderd scholen telt en samenwerkt met universiteiten en overheden. Het onderzoek - dat begint met eenvoudige meerkeuzevragen die gaandeweg moeilijker worden - werd voor de vijfde keer gehou den. Nederland eindigt altijd hoog, maar nooit als eerste. EF-marketingmanager Remco Scholten verklaart de score vooral door de hoge kwaliteit van het En gelse onderwijs in Nederland en in de Scandinavische landen, die allemaal in de top 5 staan. „Daar komt bij dat veel jongeren hier over het algemeen zeer Engels ge oriënteerd zijn. Veel studies zijn al in het Engels." In Zuid-Europese landen, waar Amerikaanse tv-series in de eigen taal worden nagesynchroniseerd, is de score beduidend lager. Span je, Italië en Frankrijk staan 23ste, 28ste en 37ste. In het onderzoek scoren Arabische landen het slechtst. Onderaan staan Koeweit, Irak, Saoedi-Arabië en Libië, met daartussen Cambodja. De online-test zegt niets over de uitspraak van het Engels maar meet het begrip van de taal. „Als je gevorderde Zweden vergelijkt met gevorderde Nederlanders, zijn de Zweden net iets beter", constateert Scholten. Marco van Hagen van de Ka mer van Koophandel vindt een tweede plek 'heel netjes'. „Mag ook wel voor een handelsnatie. Ik denk dat het onze economie veel geld zou schelen als we minder goed waren in Engels. We moeten alleen niet onderschatten dat de Franstalige landen ook een groot afzetgebied hebben en dat Duits erg belangrijk is. Duitsland is en blijft onze grootste handelspart ner." Uit het onderzoek blijkt ook dat vrouwen beter in Engels zijn dan mannen. Onderzoek naar de reden ervoor is nog niet gedaan. WOENSDAG 4 NOVEMBER 2015 door Tobias den Hartog en Laurens Kok foto Bart Maat Linda Voortman GroenLinks door Bob van Huët Je zou het niet denken als je Louis van Gaal hoort of - vroeger - Wim Kok, maar toch: Nederlanders zijn bijna het beste in Engels van alle niet-Engelstalige landen. Alleen de Zweden doen het beter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3