Jade (17) wint Gouden Zeester met korte film Scalda moet stoppen met de vooropleiding voor politieacademie PZo COLOFON Meteen na de oorlog exposeerde Middelburg topsti 8 ZEELAND De Dag van het Zeeuws Archief laat zien dat er meteen na de oorlog Rembrandts in Middelburg waren. De winnende film gaat over een meisje dat onzeker is. „Ze vraagt zich af: 'Waar sta ik in de toe komst? En waar hoor ik eigenlijk bij?' Om daar achter te komen, gaat ze op bezoek bij punkers, nerds en in een discotheek. Dan komt ze tot de conclusie dat ze ei genlijk nergens bij hoort", vertelt Jade. „De moraal van de film is dat het helemaal niet erg is dat je over je keuzes twijfelt en dat je het soms even niet weet. Het be langrijkste is dat je jezelf blijft." De jonge regisseur liet zich in spireren door haar omgeving. „In het examenjaar hebben veel leer lingen moeite met het kiezen van een vervolgstudie", zegt ze. Dat is bij Jade zelf totaal niet aan de or de. „Ik wil naar de filmacademie." Deze prijs is alvast een stapje in de goede richting en daar is de vwo-leerling erg blij mee. „Ik heb er negen maanden aan gewerkt, 'Het is niet erg dat je soms twijfelt over je keuzes of de toekomst, zolang je jezelf blijft' met de hulp van allemaal lieve en creatieve mensen. Het is zo gaaf dat al ons werk is beloond met de ze award!" Jade is al bezig aan een volgen de film. „Voor mijn profielwerk stuk maak ik een driedelige video clip op het symfoniestuk Exogene- sis van Muse", vertelt ze. 088-0139910. T: 088-0139995 Begin december 1945 was de sluiting van het dijkgat bij Rit- them net mislukt. Er groeiden nog mosselen aan de tak ken van veel Walcherse bomen. De bomen zelf waren dood. Gro te delen van het eiland waren wel al drooggevallen. Maar ruim een jaar nadat geallieerde bom menwerpers de dijken op vier plaatsen kapot hadden gegooid, bood het eiland een mistroostige aanblik. In die triest stemmende omge ving arriveerden maandagavond 10 december 1945 om 22.00 uur twee vrachtwagens in Middel burg. Volgeladen met schilde rijen van Rembrandt, Frans Hals, Jan Steen, Paulus Potter, Adriaen van de Venne en andere groothe den. Een initiatief van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Ook de randgewesten mochten delen 'in de vreugde over het behoud van zooveel schilderijen' Wetenschappen. De nationale trots uit de grote Nederlandse musea had sinds 1942 opgeslagen gelegen in een kluis in de Sint Pietersberg bij Maastricht. Na de capitulatie van de Duitsers kon den de kunstschatten - waaron der de Nachtwacht - terug naar de musea. Echter, volgens Den Haag mochten ook de randgewes ten delen 'in de vreugde over het behoud van zooveel schilderijen'. Dus werd besloten een grote col lectie op tournee te laten gaan. Eerst Maastricht, daarna Den Bosch. Vervolgens, van 15 decem ber 1945 tot 13 januari 1946, Mid delburg. Behouden Schoonheid was de titel van de expositie in het Zeeuws Museum, dat toen nog in de Wagenaarstraat was gevestigd. Het was die 10e december te laat om de 79 schilderijen en drie wandtapijten te lossen. De kost bare vracht overnachtte ingepakt in dekens in 'een moderne, droge en goed beschuttende loods' van houthandel Den Bouw meester Borsius Van der Leye aan de Kousteensedijk. Onder politiebe waking. De organisatie van de tentoonstelling was in handen van de Zeeuwse Volksuniversi teit (ZVU), die begin van dat jaar was opgericht. Er werden vier za- HOLLANDSE HELpEhr De Hollandse Helden komen eraan! 15 leuke en leerzame kinderboekjes Deze zaterdag in de winkel Kijk voor meer informatie op pzc.nl/HH De politie biedt de vooropleiding na dit studiejaar nog maar op tien plaatsen in het land aan: één per politieregio. Voor de regio Zeeland-Midden-West-Brabant is de keuze op het ROC Vitalis in Breda gevallen. Bovendien worden de oplei dingsplaatsen teruggeschroefd: landelijk mogen straks maximaal 150 mbo'ers doorstromen naar de politieacademie en zijn er maxi maal 300 stageplaatsen. Nu gaan alleen al in Middelburg 45 jonge ren naar school. De vooropleiding voor de poli tie is onderdeel van de studierich ting 'handhaver toezicht en veilig heid'. Scalda vreest dat de hele studierichting moet stoppen, om dat met de maatregelen van de politie een groot deel van de stageplaatsen wegvalt. De mbo-school probeert uit al le macht via andere wegen stage plaatsen te regelen voor studen ten. „We hebben aan alle Zeeuw se gemeenten, het waterschap en aan Connexxion gevraagd of ze stageplaatsen willen aanbieden. Studenten kunnen daar bijvoor beeld aan de slag als buitenge woon opsporingsambtenaar", zegt Eric Kerckhaert, directeur economie van Scalda. De VZG vindt het onverteer baar als de studierichting uit Zee land zou verdwijnen. Het be stuur, onder aanvoering van bur gemeester Rob van der Zwaag van Veere, benadrukt in een brief dat Breda voor Zeeuwse mbo'ers te ver weg ligt. De gemeenten vinden het belangrijk dat er vol doende Zeeuwse jongeren opge leid worden tot buitengewoon opsporingsambtenaar. door Elodie Kint VLISSINGEN. Jade van der Moere (17) uit Goes is de winnares van de Gouden Zeester, een stimulerings- prijs voor jonge regisseurs, uitge reikt door Stichting Cavak. Haar korte film Where We Belong was volgens de jury de beste van de overgebleven drie inzendingen die maandagavond in première gingen. Jade van der Moere, winnares Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Rembrandt troost Zeeland door Jan van Damme •MIDDELBURG M Het Zeeuws Archief toont zaterdag tijdens de open dag archiefstukken, kaarten en fo to's met betrekking tot de inundatie van Walcheren 1944-1946. Links: kaart inun datie; rechts: van rijshout wordt een zinkstuk gemaakt. door Cornelleke Blok VLISSINGEN. De Scalda-opieiding voor mbo-studenten die naar de politieacademie willen, stopt na dit studiejaar in Middelburg. De Vereniging van Zeeuwse Gemeen ten (VZG) vraagt de minister om op dit besluit terug te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36